Stalingrad – zwiastun rosyjskiego kina wojennego | FILM.ORG.PL

Stalingrad – zwiastun rosyjskiego kina wojennego
Rafał Oświeciński
14.05.2013


Na początku widać logo Columbia Pictures. A na końcu informację o 3D i IMAXie. I już wiadomo, że to kino rosyjskie z najwyższej możliwej półki, ścigające się z hollywoodzkimi hitami. I to za 30 baniek $!

Widać olbrzymią kasę, bogate dekoracje, kostiumy zrobione z pietyzmem, kapitalne efekty specjalne, a wszystko to polano sosem niesamowitego efekciarstwa. Wybuch tu, wybuch tam, wybuch wszędzie! I płonący żołnierze Armii Radzieckiej wyłaniający się zza pagórka. Normalnie, „Wróg u bram” na sterydach, „Szeregowiec Ryan” na koksie.

Reżyseruje Zack Snyder Fiodor Bondarczuk, autor znakomitej „9 kampanii”. W rolach głównych aktorzy rosyjscy, których nie znacie, bo do polskich kin praktycznie filmy rosyjskie nie trafiają. Na drugim planie ma się pojawić Thomas Kretschmann, znany skądinąd niemiecki aktor, który – ciekawy przypadek – zagrał przed 20 laty w świetnym szwabskim „Stalingradzie”. A za muzykę odpowiada Angelo Badalamenti.

 

 

Rafał Oświeciński

Rafał Oświeciński

Celuloidowy fetyszysta.
Kino istnieje nie tylko dla rozrywki. Powinno budzić emocje. Powinno szokować ibulwersować. Powinno bez skrupułów zmuszać mózg i serce do wytężonej pracy. Dlatego wolę nieudane eksperymenty od udanych średniaków tworzonych od linijki.
Rafał Oświeciński


 • Rafał Donica

  Rozmachu „Wojny i pokoju” Siergieja Bondarczuka nic nigdy nie przebije, nawet żadne Hollywood. Jak była bitwa, to wojska (żywi ludzie, statyści, a nie komputerowy efekt „massive”) byli po prostu wszędzie, od jednego horyzontu po drugi, a kamera sobie swobodnie robiła obrót o 360 stopni na jednym ujęciu i widac było, że stoimy w środku gigantycznej bitwy. Ale nie zapominajmy, że „Wojna i pokój” kosztowała (na dzisiejsze dolary) 800 milionów zielonych, pozostając bodajże do dziś najdroższą produkcją filmową wszech czasów. Tak czy inaczej „Stalingrad” chętnie zobacze, bo jest bliski mojej estetyce ekranowej rozwałki + osoba rezysera znakomitej „Dziewiątej kompanii”!

 • Pingback: Wij – zwiastun rosyjskiego filmu | Film.org.pl()

 • Pingback: Wij – zwiastun rosyjskiego filmu | Filmowa baza wiedzy()

 • AK

  wielka szkoda,że w polskich kinach tego filmu nie ma,za to gówna-na które szkoda iść do kina-pełno.

 • Tamara D

  Tomas Kreczman ma tyle samo czasu co inna strona. Film znakomity.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Siedem czarnych nut

Następny tekst

Kongres Futurologiczny, czyli syntetyzowane maskony w mózguOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE