"Powstanie Warszawskie" - niezwykły zwiastun | FILM.ORG.PL

„Powstanie Warszawskie” – niezwykły zwiastun
Grzegorz Fortuna
31.07.2013


Rzadko trafiają się zwiastuny tak niesamowite, jak ten – oto zapowiedź półtoragodzinnej rekonstrukcji Powstania Warszawskiego, złożonej tylko i wyłącznie z fragmentów archiwalnych filmów, które zostały przez twórców odbudowane, pokolorowane i poddane innym zabiegom, dzięki którym czarno-biały, niemy materiał wygląda tak, jakby został nakręcony wczoraj. Przyznam szczerze, że nie wiedziałem o tym projekcie i jestem kompletnie zaskoczony, bo „Powstanie Warszawskie” zapowiada się po prostu niezwykle. Młodzi żołnierze, którzy walczyli w Warszawie w 1944 roku, wyglądają na ekranie jak żywi, a całość charakteryzuje niespotykany do tej pory realizm. Co więcej, film ma być połączeniem dokumentu z fabułą – fragmenty ułożono ponoć tak, by opowiadały spójną, prawdziwą historię.

Za reżyserię filmu odpowiada Jan Komasa („Sala samobójców”), który napisał scenariusz razem z Janem Ołdakowskim i Piotrem Śliwowskim. Nad rekonstrukcją zdjęć czuwał Piotr Sobociński Jr. Nie wiadomo niestety, kiedy film wejdzie do naszych kin, ale mam nadzieję, że będziemy mogli go obejrzeć jak najszybciej.

Grzegorz Fortuna

Grzegorz Fortuna

Miłośnik polskiej kultury filmowej okresu transformacji, dawnego włoskiego kina gatunkowego, filmu grozy i współczesnej popkultury. Członek kolektywu VHS Hell. Zainteresowany wszystkim tym, co zapomniane lub niedocenione. Bardzo lubi kebab.
Grzegorz FortunaPrzeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Życie i śmierć w obrazach.

Następny tekst

#42 Polowanie na czarowniceOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE