Pierwsza zapowiedź PREDESTINATION o podróżach w czasie | FILM.ORG.PL

Pierwsza zapowiedź PREDESTINATION o podróżach w czasie
Rafał Oświeciński
22.07.2014


Nie można nie lubić filmowych podróży w czasie. Było już ich pewnie i setki, kilka dorobiło się pozycji klasyków („Powrót do przyszłości”, „Terminator”, „12 małp”) i zazwyczaj dobrze się te historie ogląda, bez większego logicznego bólu, który najczęściej nazywany jest paradoksem dziadka.

„Predestynacja” wchodzi w te same buty, jak wiele innych filmów wcześniej – ot, podróż w czasie jako sposób na zapobiegnięcie jakiejś tragedii. Tutaj chodzi o atak bombowy tzw. Fizzle Bombera w latach 60. Ethan Hawke gra kogoś w rodzaju agenta do zadań specjalnych z przyszłości, który przenosi się w przeszłość i ratuje co i kogo może.

Reżyserują bracia Michael i Peter Spierig, Australijczycy, dla których to kolejna większa produkcja po „Daybreakers” sprzed 4 lat. Wampirza dystopia była ok, ale skąpana w dość przewidywalnym scenariuszu i „Predestynacja” – gdyby oceniać tylko po trailerze – wygląda obiecująco, choć nie niesie ze sobą nic zaskakującego, intrygującego. Film oparto na opowiadaniu Roberta A. Heinleina „—All You Zombies—” – oczywiście, jak to w Hollywood, jest to luźna adaptacja.

W roli głównej Ethan Hawke… Jeśli nie występuje u Linklatera, to poraża obojętnością (z wyjątkiem „Training Day”). Nie mogę się do faceta przekonać, mimo tego, że wydaje się solidnym aktorem, ale repertuar powinien dobierać ostrożniej. Obok niego Sarah Snook, młoda gwiazdka kina australijskiego, i Noah Taylor, kolejny Australijczyk, znany szerzej z roli Locke’a z „Gry o tron”.

Film zawita do kin… nie wiadomo kiedy. Podobno pod koniec sierpnia, ale nie w szerokiej dystrybucji.

predestination-poster

2013_04_10 Predestination_0492.tif

2013_04_23-predestination_0677_053bcd80-9984-e311-8492-d4ae527c3b65

2013_04_22-predestination_0703_fcf71965-9984-e311-8492-d4ae527c3b65

Rafał Oświeciński

Rafał Oświeciński

Celuloidowy fetyszysta.
Kino istnieje nie tylko dla rozrywki. Powinno budzić emocje. Powinno szokować ibulwersować. Powinno bez skrupułów zmuszać mózg i serce do wytężonej pracy. Dlatego wolę nieudane eksperymenty od udanych średniaków tworzonych od linijki.
Rafał Oświeciński


 • Krzysztof Walecki

  „Stowarzyszenie umarłych poetów”, „Gattaca”, „Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz”, „Gliniarze z Brooklynu”, a nawet „Sinister” – trochę tych dobrych ról było poza graniem u Linklatera i „Dniem próby”. Osobiście czekam na nowy thriller Amenabara z Hawkiem w roli głównej, choć przyznam, że bardziej ze względu na osobę reżysera.

  • Mefisto

   Dokładnie, głównie Gattaca tu przychodzi na myśl, a tam był bezbłędny. Z drugiej strony trailer chyba ciut za dużo pokazuje.

 • krig

  Smutne trochę, że Noah Taylor, który ma na koncie szereg świetnych ról (choćby „Szymon Mag”, „Submarine”, „He Died With Felafel In His Hand”, porażający „Red, White & Blue”) dziś kojarzony jest przede wszystkim z jakiejś mało ważnej roli w kilku odcinkach „Gry o Tron”.

 • Luter

  Myślałem, że to będzie biografia Kalwina.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

FOTA - Gwiezdne wojny

Następny tekst

WIĘZY KRWIOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE