"Matka Królów" zrekonstruowana cyfrowo | FILM.ORG.PL

Matka Królów zrekonstruowana cyfrowo
Rafał Oświeciński
22.04.2013


„Matka Królów”, wybitny film Janusza Zaorskiego (tak, tego od nieszczęsnej „Syberiady polskiej”), została zrekonstruowana cyfrowo i już niedługo trafi pewnie na ekrany telewizorów wyczyszczona, dopieszczona, czyli taka, jaka być powinna.

Dla tych, którzy filmu nie kojarzą, kilka kluczowych faktów: film tworzono w czasie stanu wojennego, po zakończeniu zdjęć nie trafił od razu do kin, tylko przeleżał na półce 5 lat, po czym w 1987 roku bez kłopotów zdobył Złote Lwy na gdyńskim festiwalu.

A o czym? Naprawdę przejmująca, bardzo dobrze poprowadzona, wybornie zagrana historia matki 4 synów i jej losów przedwojennych, wojennych i w czasach szalejącego stalinizmu. Bajeczna obsada: Wójcik, Szczepkowska, Pieczka, Zapasiewicz, Linda, Stuhr, Opania, Trela.

Polujcie na ten film w tv!

 

Rafał Oświeciński

Rafał Oświeciński

Celuloidowy fetyszysta.
Kino istnieje nie tylko dla rozrywki. Powinno budzić emocje. Powinno szokować ibulwersować. Powinno bez skrupułów zmuszać mózg i serce do wytężonej pracy. Dlatego wolę nieudane eksperymenty od udanych średniaków tworzonych od linijki.
Rafał Oświeciński


 • Jakub Piwoński

  a to ciekawe. filmu jeszcze nie poznałem, więc z pewnością obejrzę gdy się w tv pojawi.

 • Radzmir

  Domyślam się, że ten film w tej wersji najprawdopodobniej będzie pokazany w Telewizji Kino Polska. I tam należy się rozglądać. Ewentualnie jeszcze Ale Kino+.

  • CDK

   Parę lat temu odrestaurowanych „Krzyżaków” dali w TVP 1 albo 2, więc może wcale nie trzeba liczyć na jakieś niszowe kanały.

   • Przepięknie zrekonstruowane „Sanatorium pod klepsydrą” było na TVP2, więc na publiczną można liczyć.

 • Jokullus

  A czy coś wiadomo nt. zrekonstruowanej cyfrowo „Ziemi Obiecanej” – poluję na nią, a nigdzie o niej ni widu ni słychu -.-

 • Mefisto

  Kolejny film, który przeleci przez tv i zabraknie go na sklepowych półkach. Żal.pl.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Straszny film 5

Następny tekst

Człowiek o żelaznych pięściachOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE