Karol, który został świętym | FILM.ORG.PL

Karol, który został świętym
Filip Jalowski
13.03.2014


Wczoraj w sieci pojawił się zwiastun do filmu familijnegoKarol, który został świętym„. Tytuł brzmi znajomo, ale nie – nie jest to kolejna część papieskiej opowieści z Piotrem „gram we wszystkim” Adamczykiem. Tytułowy Karol jest jednak Karolem Wojtyłą. Film Grzegorza Sadurskiego, autora takich pozycji jak „15.10 do Łagiewnik” czy „Mamusia z Kasisi”, to skierowana raczej do młodszej widowni historia Jana Pawła II.

karol1

Jak prezentuje się fabuła? Dziadek (Piotr Fronczewski) opowiada wnuczkowi o przyjacielu, którego poznał w górach. Obraz dawnego znajomego maluje się w niezwykle jasnych barwach. Opowieści dziadka pomagają zrozumieć chłopcu, że zło i problemy można pokonać bez odwoływania się do gniewu i przemocy. Z czasem okazuje się, że tajemniczy Karol to nikt inny, jak Karol Wojtyła. Traf chce, że wnuczek jest fanem grafiki komputerowej i w trakcie przyswajania kolejnych opowieści dziadka tworzy komputerową animację opowiadającą o przyjacielu poznanym kiedyś w schronisku. Opowieść o życiu Wojtyły dociera zatem do nas z dwóch źródeł – opowieści dziadka i animacji wnuczka.

karol2

A teraz najlepsze. Za projektem stoi KINO ŚWIAT. Czujecie już ten dreszcz emocji? Wspominałem o animacji tworzonej przez wnuczka. Pomijam fakt, że wygląda ona jak średniej klasy cut-scenka z gry komputerowej pochodzącej z połowy lat dziewięćdziesiątych. W filmie będzie miała za zadanie współgrać z częściami aktorskimi. Okazuje się jednak, że nie jest ona stworzona na potrzeby filmu. KINO ŚWIAT postanowił wykupić prawa do włoskiej animacji „Karol” z roku 2011 (mam nadzieję, że je wykupił, bo po ostatniej drace z bezprawnym dodaniem głosu do z założenia milczących „Robaczków z Zaginionej Doliny” nic nie wiadomo). Następnie tę animację poszatkował, napisał pod to poszatkowanie scenariusz i dokleił część aktorską. Jaki jest efekt finalny? Proste – taki, że teraz sprzedaje się film jako zupełnie nową produkcję.

Kocham Kino Świat. Bez niego polski rynek filmowy byłby taki smutny. Zapraszam do obejrzenia trailera. • Grzegorz Fortuna

  Kino Świat to nie dystrybutor, to stan umysłu ;)

  • Jokullus

   Rekord głosów poparcia :D

 • jaromir

  Padłem i leżę :) Będzie recenzja filmu?

  • Fidel

   Jeszcze nie wiemy kogo zmusimy do wizyty w kinie, ale będzie na bank ;)

 • Przemysław Baran

  boshe i Fronczewski dał sie w to wplątać -masakra

 • Arturo

  Ech, a po zwiastunach Jacka Strong i Miasta 44 człowiek odzyskał nadzieję w polskie kino.

 • Kelevra

  „Spoko, szkoły i tak pójdą”.

 • Andriej

  Chyba nawet prawicowcom wstyd będzie to pochwalić…

  • Jan Kalwin

   A co do tego ma prawica? Ja mam poglądy, które można zaklasyfikować jako umiarkowanie prawicowe a jestem protestantem.

 • dilllinger79

  wkładamy białe kapcie i napierdalamy


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

VHS: Outland

Następny tekst

Hal Douglas nie żyjeOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE