Kamienie na szaniec - zwiastun | FILM.ORG.PL

Kamienie na szaniec – zwiastun
Krzysztof Połaski
20.01.2014


Polscy reżyserzy nie odpuszczają i wciąż eksploatują temat II Wojny Światowej na różne sposoby. O ile jednak Jan Komasa robi swoje „Miasto 44” z wielkim rozmachem, co powoduje, że oczekiwania od autora „Sali samobójców” są naprawdę wielkie, to Robert Gliński swoje „Kamienie na szaniec” zrobił już bez takiej pompy i z o wiele mniejszym budżetem. Jednak pamiętajcie, że finalnie to nie suma posypanych złotówek świadczy o sukcesie, lecz to, czy twórca miał pomysł na film i czy umiał go zrealizować.

„Kamienie na szaniec” zachęcają do obejrzenia już swoim drugim planem, gdzie pojawili się tak uznani aktorzy jak m.in. Andrzej Chyra, Marian Dziędziel, Artur Żmijewski, Krzysztof Globisz, Olgierd Łukaszewicz czy Danuta Stenka. Za kamerą stanął Paweł Edelman, czyli kolejna postać niepotrzebująca rekomendacji.

Pierwszy plan jednak należy do uczniów oraz absolwentów filmówek i szkół teatralnych; w Rudego wcielił się Tomasz Ziętek, Zośkę zagrał Marcel Sabat, natomiast Alek to Kamil Szeptycki. Męską część widowni będą cieszyły panie – Sandra Staniszewska, Paulina Gałązka oraz Magdalena Koleśnik (mająca rolę również w „Mieście 44”), które w ostatnim czasie bardzo dobrze radziły sobie na deskach teatralnych, ale jeszcze nie miały okazji szerzej zaprezentować się w filmie fabularnym. Kto wie, może to dzieło otworzy im wszystkim drzwi do wielkich karier?

Dość niepokojąca jest osoba scenarzysty. Dominik W. Rettinger miał swój udział w skryptach udanych seriali „Ekipa” oraz „Głęboka woda”, lecz już jego filmowy dorobek wygląda znacznie gorzej, bo „Porę zmroku” oraz „Milion dolarów” trudno uznać za udane produkcje.

Obawy są wielkie, bo robiąc taki film, bardzo łatwo ponieść porażkę. Jak wyjdzie przekonamy się już 7 marca. Obawiam się jednak, że ciężko będzie nowy film Roberta Glińskiego postawić na tej samej półce co świetną „Akcję pod Arsenałem” Jana Łomnickiego.

kamienie

kamienie2

kamienie3

kamienie4

Polas - ostatnie teksty: (zobacz wszystkie)
Podobał ci się ten tekst?

 • Dawid

  Zwiastun zapowiada bardziej polską odpowiedź na „Bękarty wojny”.Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Ratując pana Banksa

Następny tekst

Sierpień w hrabstwie OsageOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE

 • Mefisto: książka zdecydowanie lepsza, bo film mocno skrótowy, pozbawiony ważnych postaci... (HANNIBAL. 15 LAT PÓŹNIEJ)
 • Ciemna163: Nie znałam tylko Na gałęzi. Od siebie: Sfilmowani, Dem3000 (teraz na... (Co oglądać na polskim YouTubie?)
 • kelley: znakomite (Filmowy profiler #4. Dana Scully)
 • Marika: Oj zazwyczaj takich facetów ciągnie do dobrych... (PLANETA SINGLI. Jak showbiznes poznał szarą myszkę)
 • Jaroslaw Wozniak: A gdzie parodia „Ojca Chrzestnego” (Ranking – Najlepsze parodie filmowe)
 • Piotr Segal: NARESZCIE profesjonalny polski portal filmowy pokusił się o napisanie... (SZTUCZNE ŚWIATY – DZIKA PLANETA)
 • SoKoMoK: Jest jeszcze coś takiego jak „Chicken Park”,... (Ranking – Najlepsze parodie filmowe)
 • samwieszkto: i jak Donica, podobał ci się nowy robocop? jakaś recenzja? (PLAKAT – RoboCop (2014)) • Więcej

  Ratując pana Banksa

  Autorką recenzji jest Monika Wiszniewska. Dwie legendy. Z jednej strony kojarzony praktycznie przez każdego Walt Disney...