Fruitvale Station – pierwszy zwiastun zwycięzcy Sundance | FILM.ORG.PL

Fruitvale Station – pierwszy zwiastun zwycięzcy Sundance
Rafał Oświeciński
13.05.2013


Uważajcie, czarny koń przyszłorocznych Oscarów nadchodzi. „Fruitvale Station” wygrał festiwal Sundance zdobywając nie tylko uznanie Jury, ale wygrywając także nagrodę publiczności.

O co chodzi? O fakty. Bo pewnej sylwestrowej nocy został zastrzelony w metrze (tytułowa stacja w Oakland) niewinny człowiek. Był czarny, więc z miejsca podejrzany. Glina strzelił – facet zmarł. Wydarzenie było uwiecznione przez dziesiątki osób jadących wtedy razem z ofiarą, Oscarem Grantem. Późniejszy proces stał się przyczynkiem do masowych protestów skierowanych przeciwko władzy, szczególnie brutalnej wobec czarnoskórych.

Film zbiera znakomite recenzje, chwalony jest reżyser-debiutant, Ryan Coogler, oraz odtwórca głównej roli, Michael B. Jordan (co za imię i nazwisko!). Za chwilę będzie w Cannes w sekcji „Un Certain Regard”, w Stanach pojawi się już w czerwcu, a u nas… Oj, nie wiadomo, czy w ogóle.

 

Rafał Oświeciński

Rafał Oświeciński

Celuloidowy fetyszysta.
Kino istnieje nie tylko dla rozrywki. Powinno budzić emocje. Powinno szokować ibulwersować. Powinno bez skrupułów zmuszać mózg i serce do wytężonej pracy. Dlatego wolę nieudane eksperymenty od udanych średniaków tworzonych od linijki.
Rafał OświecińskiPrzeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Lato zjadaczy popcornu, czyli przegląd blockbusterów

Następny tekst

50 prawd objawionych przez PROMETEUSZAOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE