Finding Dory – pierwsza homoseksualna para w historii Disneya? | FILM.ORG.PL

Finding Dory – pierwsza homoseksualna para w historii Disneya?
REDAKCJA
30.05.2016


W czerwcu na ekrany kin wchodzi Gdzie jest Dory?, animacja Pixara i pierwsza z kolejki planowanych kontynuacji ich kinowych hitów. Sequel Gdzie jest Nemo? z 2003 roku to kolejna opowieść o zagubionej rybce spragnionej powrotu do domu i utraconej rodziny, ale w przedpremierowym trailerze internetowa społeczność dopatrzyła się jeszcze jednego elementu.

dory 1

Scena trwa przez ułamek sekundy i pokazuje dwie kobiety z dziecięcym wózkiem. I co w tym takiego? Niby nic – a jednak rozpętała się dyskusja, czy nie patrzymy może na pierwszą homoseksualną parę w historii Pixara i Disneya w ogóle. To w sumie dosyć naturalna konsekwencja trwającej w mediach społecznościowych kampanii na rzecz zwiększenia obecności osób LGBT w mainstreamowych produkcjach, w szczególności #GiveElsaAGirlfriend (w odniesieniu do kontynuacji Krainy lodu) i #GiveCaptainAmericaABoyfriend. Niemniej trudno oprzeć się refleksji, że tworzenie podobnego szumu wokół wyrwanego z kontekstu szczegółu jest jednak znaczną nadinterpretacją, i to zarówno w odniesieniu do uszczęśliwionych zwolenników tej teorii, jak i do oburzonych „niesmacznymi sugestiami nieodpowiednimi dla dzieci”.

Gdzie jest Dory? wchodzi do kin 17 czerwca. W oryginalnej wersji głosu rybce użyczyła Ellen DeGeneres (zresztą otwarcie identyfikująca się jako lesbijka), a film wyreżyserował Andrew Stanton, laureat Oscara w kategorii najlepszy film animowany za Gdzie jest Nemo? i WALL-E.

A oto ten szeroko komentowany trailer: • janko

  Może jestem dziwny, ale mi to wygląda na matkę i nastoletnią córkę.

 • Kian Alvane

  Szanse są duże, Disney jest raczej „LGBT-friendly”, a sama Ellen DeGeneres też pewnie popierała ten pomysł.

 • SonnyCrockett

  Dwie kobiety idące z wózkiem to lesbijki? Żesz kurde parki i deptaki są tego pełne. :P

  • Jarek Jackiewicz

   Dwie kobiety z wózkiem to lesbijki, ale dwóch facetów z wózkiem to złomiarze ;)

   • SonnyCrockett

    Obawiam się że internety uznałyby że dwóch facetów z wózkiem to jednak geje, trzech to mogą być złomiarze bo nie ma jeszcze ciśnień na legalne związki trojkątne i inne „pokątne”. :P

 • Patryk Głażewski

  By z Poe i Finna w kolejnych GW zrobić gejów też są głosy. Niektórzy z kolei twierdzą że góral z Krainy lodu był gejem (pokazuje swoją rodzinkę w saunie, a tam dwójka dzieci i dorosły facet!).


Poprzedni tekst

Ostatni smok - dwadzieścia lat później

Następny tekst

Clint Eastwood. Wczoraj i dziś.OSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE