Trailery filmów

Finding Dory – pierwsza homoseksualna para w historii Disneya?

Autor: REDAKCJA
opublikowano

W czerwcu na ekrany kin wchodzi Gdzie jest Dory?, animacja Pixara i pierwsza z kolejki planowanych kontynuacji ich kinowych hitów. Sequel Gdzie jest Nemo? z 2003 roku to kolejna opowieść o zagubionej rybce spragnionej powrotu do domu i utraconej rodziny, ale w przedpremierowym trailerze internetowa społeczność dopatrzyła się jeszcze jednego elementu.

dory 1

Scena trwa przez ułamek sekundy i pokazuje dwie kobiety z dziecięcym wózkiem. I co w tym takiego? Niby nic – a jednak rozpętała się dyskusja, czy nie patrzymy może na pierwszą homoseksualną parę w historii Pixara i Disneya w ogóle. To w sumie dosyć naturalna konsekwencja trwającej w mediach społecznościowych kampanii na rzecz zwiększenia obecności osób LGBT w mainstreamowych produkcjach, w szczególności #GiveElsaAGirlfriend (w odniesieniu do kontynuacji Krainy lodu) i #GiveCaptainAmericaABoyfriend. Niemniej trudno oprzeć się refleksji, że tworzenie podobnego szumu wokół wyrwanego z kontekstu szczegółu jest jednak znaczną nadinterpretacją, i to zarówno w odniesieniu do uszczęśliwionych zwolenników tej teorii, jak i do oburzonych „niesmacznymi sugestiami nieodpowiednimi dla dzieci”.

Gdzie jest Dory? wchodzi do kin 17 czerwca. W oryginalnej wersji głosu rybce użyczyła Ellen DeGeneres (zresztą otwarcie identyfikująca się jako lesbijka), a film wyreżyserował Andrew Stanton, laureat Oscara w kategorii najlepszy film animowany za Gdzie jest Nemo? i WALL-E.

A oto ten szeroko komentowany trailer:

  • TAGI:

Ostatnio dodane