12 Years a Slave - pierwszy zwiastun | FILM.ORG.PL

12 Years a Slave – Steve McQueen o niewolnictwie
Grzegorz Fortuna
16.07.2013


W sieci pojawił się właśnie zwiastun do „12 Years a Slave”, ekranizacji autobiograficznej książki Solomona Northrupa, czarnego obywatela Nowego Jorku, który w 1841 roku został porwany i sprzedany do niewoli, po czym spędził dwanaście lat pracując na plantacji w Luizjanie.

Trailer może sugerować typową, wypełnioną emocjonalnymi kliszami opowieść filmową, za pomocą których Hollywood zwykło przepraszać Afroamerykanów za lata niewoli. Jest jednak jedno „ale”: na stołku reżyserskim zasiada Steve McQueen, twórca „Głodu” i „Wstydu”, a więc filmów skomplikowanych, intrygujących i dalekich od banału. Reakcje po pierwszych pokazach testowych były zresztą bardzo pozytywne, co sugeruje, że na „12 Years a Slave” warto czekać.

Tym bardziej, że obsada jest wręcz nieziemska. Główną rolę otrzymał znany z „The Shadow Line” Chiwetel Ejiofor. Partnerują mu: Michael Fassbender, Brad Pitt, Paul Dano, Benedict Cumberbatch i Paul Giamatti. W USA „12 Years a Slave” wejdzie do kin już na początku września.

 

Grzegorz Fortuna

Grzegorz Fortuna

Miłośnik polskiej kultury filmowej okresu transformacji, dawnego włoskiego kina gatunkowego, filmu grozy i współczesnej popkultury. Członek kolektywu VHS Hell. Zainteresowany wszystkim tym, co zapomniane lub niedocenione. Bardzo lubi kebab.
Grzegorz Fortuna

Latest posts by Grzegorz Fortuna (see all)  • Jokullus

    Jeden z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie filmów w tym roku!


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

NAJLEPSZE FILMY LAT 70. - WIELKI RANKING KMF

Następny tekst

Stanley Kubrick o wszystkimOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE