Czas na zmianę | FILM.ORG.PL

Czas na zmianę
Rafał Oświeciński
05.02.2015


Dlaczego, ach dlaczego to zrobiliście?!

Dlaczego białe tło zamiast ciemnego?

Dlaczego duże zdjęcia miast małych?

Dlaczego tak nieregularnie i dlaczego nie tak często?

Dlaczego teraz my, a nie tylko oni?

 

No bo tak.

W życiu każdego portalu nadchodzi taki moment, że dla ich właścicieli/twórców potrzebne są jakieś zmiany. Czasem są symboliczne, ledwo zauważalne, czasem zdecydowanie bardziej widoczne i odczuwalne. Dlaczego są potrzebne? Odpowiedź „bo tak” nie jest wcale aż taka głupia i nie dowodzi wcale jakiejś ignorancji. Być może chodzi o prostą konstrukcję psychologiczną (nas, KMF) skłaniającą do budowy czegoś nowego, innego niż dotychczas; być może poddajemy się mimowolnie wymaganiom współczesnych internetów, starając się zachować jednocześnie tożsamość, która niekoniecznie jest tożsama z czarnym tłem pod białym tekstem, ale jest czymś głębszym i czymś, co w jakiś sposób odróżnia nas od setek innych portali.

Po prostu chcieliśmy się zmienić. Tak jak kobiety zmieniają od czasu do czasu kolor włosów, jak faceci zapuszczają co jakiś czas wąs i brodę; jak zmiana wysłużonego obuwia i wymiana szczotki do zębów; jak schowanie starego swetra do szafy i wyciągnięcie z opakowania nowej koszuli.

To zmiana higieniczna dla duszy (szczególnie naszej, redakcyjnej) i ciała (aby się wszystkim lepiej czytało, widziało). Czy inny layout to zapowiedź kolejnych zmian? Trochę tak, a trochę nie, ergo: na widoczne bolączki i wtopy szykujemy recepty, a to, co jest doceniane, chcemy kontynuować. W jaki sposób? Prawdopodobnie zauważyliście, że przestaliśmy się ścigać na ilość informacji i najzwyczajniej w świecie zajęliśmy się tylko publicystyką. To jeden z oczywistych kierunków i jemu pozostaniemy wierni, tym bardziej, że jest to niejako efekt możliwości redakcyjnych. Część z Was, Czytelników, zna nas osobiście, a ci, którzy nie znają, muszą zdać sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy zawodowymi dziennikarzami, krytykami, a strona KMF nie jest jakimkolwiek źródłem utrzymania (reklamy służą opłatom za serwer). Jesteśmy kinomanami, pasjonatami filmu (i seriali – to coraz ważniejsze), zawodowo i w tak zwanej rzeczywistości stoimy daleko od filmu. Pisząc dla Was, robimy to z czystej miłości do X Muzy i przekonania, że to, co piszemy, czytają dziesiątki tysięcy ludzi (tak, tak!).

Łechce to próżność i niech dalej łechce.

No bo tak.

 

Rafał Oświeciński

Rafał Oświeciński

Celuloidowy fetyszysta.
Kino istnieje nie tylko dla rozrywki. Powinno budzić emocje. Powinno szokować ibulwersować. Powinno bez skrupułów zmuszać mózg i serce do wytężonej pracy. Dlatego wolę nieudane eksperymenty od udanych średniaków tworzonych od linijki.
Rafał Oświeciński


 • Andriej

  A ja powiem że się cieszę – czasami te białe literki na ciemno-szarym tle naprawdę testowały wytrzymałość moich oczu, LoL
  Nowy design też jest niekiepski, trochę „smartfonowy”, ale i tak pod tym względem wygodniejszy niż Windows 8, hehe.
  Well played, KMF. Well played

 • Pan Kracy

  Przykro mi, ale w tym miejscu definitywnie się pożegnamy.

  Dlaczego? (No bo tak.) Właśnie przez te czarne litery na białym tle (swoją drogą ciekawy pomysł jak na serwis zrzeszający ludzi spędzających sporą część życia w ciemnościach), przez te wyskakujące z dołu ogromne banery zasłaniające mi czytany właśnie tekst, za ten przerost formy nad treścią.

  Cześć.

  • Gal Anonim

   +1

   • Zdzichon

    Ło Jezu, Maryjo i Józefie. Jaki ten nowy Internet brzydki i bezpłciowy.

  • benben

   bo nie ciemne tło? :) ha ha ha :) zawsze dziwili mnie ludzi którzy krzyczą i narzekają na takie bzdety olewając treść która jest najważniejsza. A ta się nie zmienia.

 • koala

  Bardzo mi się podoba! Teksty prezentują się świetnie, jest czytelnie i nareszcie czarno na białym :))

 • Mefisto

  Pod operą stronka się niestety rozjeżdża – czerń miesza się z bielą kompletnie z dupy. Poza tym cholernie wkurza ten polecacz innych artykułów wyskakujący nagle z boku – jest to zło, które trzeba tępić mieczem poświęconym przez papieża i najwyższe instancje, a następnie pobłogosławionym przez samego króla Artura i wypróbowanym przez Geralta z Rivii. Co jeszcze? Nie wszystkie artykuły dobrze znosły przenosiny – tu i ówdzie obrazki pokracznie spajają się z tekstem. Reszta raczej ok (na pewno białe tło jest czytelniejsze), lecz niestety mocno szablonowa, niczym z hali produkcyjnej.

  • Opera to zło :) Archiwa będą sukcesywnie „naprawiane”, a całość optymalizowana z każdym dniem. Zawsze po zmainie layoutu nie wszystko działa jak należy, wedle sugestii pewne rzeczy się usuwa, coś dodaje itd. Będzie dobrze.

   • bravo

    Też używam opery i wszystko wygląda okej (najnowasza jest przecież na silniku chrome’a).

    Taka moja rada – znacznie lepiej przy takim layoucie wygląda czcionka bezszeryfowa, przynajmniej w nagłówkach, taka jak chociażby Segoe UI Light.

 • jojaques

  To prawda, najważniejsza jest treść, a ta mam nadzieję, że się nie zmieni. Gdy chodzi o recenzję i analizę filmów, nieustannie do Was wracam. I zapewne będę wracał wciąż. Nowy layout jest prosty, minimalistyczny i mi się podoba. Osobiście wolałem jednak tę „czarną” wersję, gdyż portal przeglądam zazwyczaj w godzinach wieczornych, więc nie raziło mnie tak po oczach. Odnośnie nowego layoutu sugeruję małą zmianę, a dotyczy ona czcionki. Proponuję zmienić ją na jakąś bardziej czytelną i bardziej kontrastującą z białym tłem.

 • takietam

  no heloł, zmiana tła na białe to jak założenie munduru albo uniformu a nie zmiana; layout jest fajny, ale „once you go black you can’t go back” ;)

 • Mateusz

  Nowy layout może i nie wygląda źle, ale jest niepraktyczny, bo czytanie ciemnego tekstu na jasnym tle męczy oczy. Zmiana zdecydowanie na gorsze.

 • SonnyCrockett

  Ledwo się człowiek przyzwyczaił do nowego layoutu a tutaj znowu wszystko do góry nogami. Zmiana tła może i zwiększyła przejrzystość tekstu ale sam układ strony jest mocno przebajerzony i szczerze powiedziawszy latanie po całej stronie żeby poczytać nowe artykuły to nie jest rozwiązanie jakie ja nazywam wygodnym.

  • Adam Nguyen

   Jakie latanie po całej stronie? Przecież na głównej masz tylko linki do najnowszych arykułów, tak jak było w starym i starszym KMFie. tyle, że z jeszcze większą pojemnością. Jak trza czegoś archiwalnego to masz menu do wszystkich działów, u góry.

   • Conan

    Ta? To spróbuj na przykład znaleźć artykuł o Conanach z lat ’80. Google odsyła jeszcze do starej strony gdzie wszystko jest klarowne, wyszukiwarka u was linkuje do zepsutego artykułu: http://film.org.pl/r/recenzje/conan-barbarzynca-966/ Dziękuję, postoję.

    • Adam Nguyen

     Wpisałem „Conan”, w wyszukiwarkę nowej wersji i wszystkie wyniki na pierwszej stronie rezultatów działają jak cacy, łącznie z artykułem Grynasza z 2008 (bo o ten chodzi, tak?). Wyświetla się on wprawdzie w starej wersji i nie ma poprawnego odpowiednika w nowym layoucie, ale raz – nie o tym pisał Crockett, a dwa – takie bugi są nieuniknione przy starcie nowej wersji strony o tak ciężkiej do uporządkowania bazie danych i będą one z czasem poprawiane. Ale nie widzę powodu by robić z tego teraz jakiś problem, i udawać, że nowa strona jest trudniejsza do ogarnięcia (w poprzedniej wersji też nie wszystkie artykuły załapały się na idealny update), zwłaszcza że tak jak napisałem, oryginalną, działającą wersję artykułu można znaleźć za pomocą wyszukiwarki na nowej stronie, dosłownie w kilka sekund.

     • Conan

      „It’s not a bug, it’s a feature” :D

 • Void

  A mnie nowy układ niestety się nie podoba. Nie chodzi nawet o białe tło, bo to mi nie przeszkadza choć wolałem czarne. Najbardziej nie podoba mi się nowy smartfonowo-fejsbukowy układ i brak alfabetycznie posortowanych recenzji. Zamiast przejrzystego układu starszych recenzji dzięki któremu łatwo można było trafić do wybranego filmu mamy teraz… 103 strony przez które trzeba się przebijać chcąc dotrzeć do wybranej archiwalnej recenzji, która na dodatek nie wiadomo na której stronie się znajduje. W zamian mamy za to bajerancko przekrzywiający się wycinek posteru lub kadru z filmu i kompletnie nic nie mówiący fragment samej recenzji. Mówcie co chcecie dla mnie jest to totalna beznadzieja. Wbudowana wyszukiwarka też nie ratuje sytuacji bo zamiast wyświetlić wszystkie wyniki na stronie KMF, wyświetla wyniki w google. Niby zawsze tak było, ale w poprzedniej odsłonie strony nie przeszkadzało mi to bo przejrzysty układ stron pozwalał łatwo znaleźć to co chciałem bez wyszukiwarki. Generalnie cały nowy układ strony do mnie nie przemawia przede wszystkim dlatego że jest w mojej opinii dużo mniej czytelny i przyjazny niż poprzedni. Szkoda. Na KMF zaglądałem niemal co dzień z przyjemnością czytając wasze recenzje, analizy, zestawienia i inne, wszystko stojące na bardzo dobrym poziomie. Poziom zapewne zostanie ale nowy interfejs póki co skutecznie zniechęca mnie do regularnego przeglądania KMFu.

  • Void

   I jeszcze jedno… nie ma nic bardziej irytującego niż czytany tekst nagle zjeżdżający na dół po to żeby odsłonić fragment posteru czy czego tam zajmujący większą część ekranu… bez złośliwej ironii proszę o wyjaśnienie: czemu to ma służyć???

  • Wyszukiwarka wyświetla wyniki w google ale wyłącznie dla strony KMF. To najskuteczniejszy i najwygodniejszy sposób przeszukiwania kilku tysięcy tekstów, a nie alfabetyczne ułożenie linków do pojedynczych tekstów (bo z tego alfabetycznego układu nie korzystało wiele osób; zresztą utrzymanie na spisie porządku było dość kłopotliwe biorąc pod uwagę wielkość naszej bazy). Niestety, nie możemy każdemu dogodzić – jednych zmiany zniechęcają (zawsze budzą kontrowersje i krzyk niezadowolonych – co się działo kilka lat temu, gdy przeszliśmy z htmla na wordpress…), innych zachęcają. Złotego środka nie ma i nie będzie :)

   • tonkpils

    Minie trochę czasu aż człowiek się przyzwyczai ale zmiany nie wydają się jakoś strasznie złe

    Cieszy mnie bardzo że w końcu można przeczytać/znaleźć jakieś starsze recenzje,bardzo mi tego brakowało.Układ alfabetyczny recenzji powinien być jedynie alternatywą.Problem na razie jest taki .że te starsze recenzje (np s 56) po kliknieciu nie otwierają tekstu danej recenzji

 • Grey

  ooo, to są zmiany, które są dobre. Jest kilka bajerów, ale w sumie minimalistycznie, ładnie i wszystko na swoim miejscu. Najlepiej wyglądają pojedyncze recenzje. czyżby inspiracja medium.com? :)

 • mat

  Uwielbiam ten nowy styl gdzie zgodnie z nowym trendem używa się przerośnięte grafiki, marginesy, czcionki i inne elementy…Wszystko to mimo, że rozmiarem większe nie przekazuje większej ilości informacji ale nagle okazuje się, że potrzeba ekranu full HD (no dobrze, że nie 4K)…Szczerze mówiąc szkoda, że gdy jakiś geniusz wpadł na pomysł takiego stylu prezentacji (nie mówię tutaj o KMF) nie było przy tym kogoś rozsądnego, który by opracował jakiś mechanizm dostosowywania wielkości elementów tak by nie były one na sztywno ustawione (a niby żyjemy w 21 wieku :) ). Rozumiem, że teraz jest trend projektowania stron dla osób słabowidzących i niedowidzących…

  • mat

   Jeszcze jedno: trzeba było być konsekwentnym bo strony główne działów muzyka, f/x, dir cut nie ruszone, czyli poszliście na łatwiznę :P

 • Tomkiewicz

  Moja ulubiona strona filmowa jebie bielą po oczach. Szkoda, FATALNIE to wygląda. Dodatkowo czcionka jest wyblakła. Pozostaje czytać tylko forum, które jeszcze ma klimat poprzez ciemne barwy.

 • Whatever? :) Ale zdjęcia w recenzjach mogłyby być mniejsze, bo fatalnie to wygląda.

 • kamyczek

  Odwiedzam ten portal już chyba 10 lat i to najlepsza z dotychczasowych zmian. Prosto i przyjemnie. Głosami marudów bym się nie przejmowała, bo każda zmiana budzi kontrowersja a już szczególnie taka radykalna jak teraz. Zyczyłabym sobie aby każdy portal właśnie tak się zmieniał (na lepsze).

  • Conan

   Teraz poszczególne tematy na głównej wczytują się po sekundzie, potem mamy nagle złote kraby a dalej – biografie ludzi filmu. To jest dopiero latanie po całej stronie.


Poprzedni tekst

Pod przykrywką krwi i flaków. Wywiad z Lloydem Kaufmanem z Troma Entertainment

Następny tekst

GRA TAJEMNIC. Oscary 2015. URAWNY FILM #69OSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE