Co planował Stanley Kubrick? | FILM.ORG.PL

Co planował Stanley Kubrick?
REDAKCJA
01.06.2016


Emilio D’Alessandro, przyjaciel, kierowca i współpracownik Stanleya Kubricka przez ponad 30 lat, zdradził w wypowiedzi dla Guardiana, jakie wielki reżyser miał plany względem swoich kolejnych projektów filmowych. Można rzec, że wybitnie kontrastowe – mianowicie chciał nakręcić z jednej strony własną, autorską wizję Pinokia, a z drugiej film o krwawej bitwie pod Monte Cassino.

Pinokio miał być projektem zupełnie odrębnym od A.I. Sztucznej inteligencji. Jak mówi D’Alessandro, Kubrick zrobił już kilka pierwszych kroków, by zrealizować swoją wizję:

„Prosił mnie o zakup kilku włoskich książek na temat Pinokia. Chciał zrobić ten film całkowicie po swojemu, ponieważ tyle już wersji tej opowieści powstało. To miało być coś naprawdę dużego… mówił, że chce uszczęśliwić dzieci i pobudzić je do śmiechu”.

pinocchio

Kubrick był człowiekiem niesłychanie rodzinnym i chciał, by z Pinokia ucieszyły się jego wnuki.

Planował też coś znacznie poważniejszego. D’Alessandro, urodzony i wychowany we włoskim Cassino, na prośbę Kubricka zaczął już zbierać wycinki prasowe, lokalne opowieści i szczegóły dotyczące topografii. Dzielił się z nim również własnymi wspomnieniami o zniszczeniu rodzinnego domu podczas bombardowania i czekoladzie, którą dostał w prezencie od amerykańskiego żołnierza.

Filippo Ulivieri, współautor książki D’Alessandro Stanley Kubrick and Me: Thirty Years at His Side i uznany ekspert od twórczości reżysera, mówi, że Kubrick od wielu lat marzył o nakręceniu historycznego filmu rozgrywającego się w realiach II wojny światowej.

Książka, pierwotnie wydana we Włoszech, została właśnie wypuszczona w angielskim tłumaczeniu.

Pierwsze rozmowy na temat obu projektów Kubrick i D’Alessandro zaczęli prowadzić w 1999 roku, kiedy reżyser wciąż jeszcze pracował nad swoim ostatnim filmem, Oczy szeroko zamknięte. Niestety, zmarł na atak serca tuż po zakończeniu pierwszej wersji montażu i cztery dni po pierwszej prywatnej projekcji – 7 marca 1999 roku. • Jasiu

  Dobry, choć trochę zbyt krótki tekst. Ogólnie lista niezrealizowanych projektów Kubricka jest bardzo obszerna i mogłaby być tematem osobnej, całkiem pokaźnej publikacji. Bardzo ciekawy jest przykład nigdy niezrealizowanego filmu Napoleon, do którego Kubrick poczynił podobno ogromne przygotowania, planował sceny batalistyczne z tysiącami statystów i miał praktycznie gotowy scenariusz. Ale może dlatego, że film ten nigdy nie powstał, mamy obecnie Barrego Lyndona. Temat ciekawy, czekam na więcej. :)

  • Magoo

   Ehe, tylko, że o tym wszystkim powszechnie wiadomo. O tym, że „Barry Lyndon” powstał w miejscu „Napoleona” też.

   Za to filmy o Pinokio i Monte Casino to dość nowe wieści.

   Eh..A ludzie się dziwili, że PTA chce też nakręcić coś o tym drewnianym człowieczku.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Alicja po drugiej stronie lustra

Następny tekst

ŻÓŁTA CEGLANA DROGA #24: W KRZYWYM ZWIERCIADLEOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE