Panie Stasiu, pozdrawiamy z „Kongresu” we Lwowie | FILM.ORG.PL

Panie Stasiu, pozdrawiamy z „Kongresu” we Lwowie
Jakub Koisz
02.10.2013


I spacerujemy sobie uliczkami ponurego we wrześniu Lwowa, niczym jakieś zagubione koty z czarno-białej kreskówki. Nie darzę tego miasta szczególnym uczuciem, w mojej głowie ciągle tkwi ten obraz ukraińskich przygód, gdy z kolegami kilka razy wybrałem się na szmugiel alkoholu i fajek, a potem złorzeczyłem na ukraińską straż przygraniczną, gdy nam jakiś szczyl kazał oddać wódkę, inaczej potnie nam gęby nożem, a oni nie reagowali. Dziki kraj. Dlatego właśnie głębiej Ukrainy poznawać nie chciałem. Po co? Jest Wiedeń. Jest Nowy Jork. Tam to trzeba zajrzeć. Tam jest kultura. Tam można kręcić filmy. We Lwowie nie ma nic. Ze Lwowa pochodzi tylko mój dziadek i Stanisław Lem.

Z tłumaczeniem innym fenomenu Lema mam ten problem, że nigdy nie przełknąłem żadnej ekranizacji jego twórczości, bo niestety dotychczas była jakaś niefilmowa. Z P.K. Dickiem niby podobnie, niejeden wariat się rzucił na jego prozę, udało się nielicznym, czyli tylko tym, którzy nie podchodzili z zawstydzoną czcią do wątków i fabuł. Wysłano mnie na wycieczkę do Lwowa, wrzuciłem więc na tablet kilka ekranizacji prozy Lema, zabrałem ze sobą dziewczę, które pewnie doceni brzydotę tego miasta (schematycznie o Lwowie wtedy myślałem, krzywdząco wręcz), w podróży odpaliłem amerykańskie i radzieckie „Solaris”, „Przekładańca”, a potem coś jeszcze, czego nie obejrzałem do końca, bo usnąłem.

Lem na ekranie radzi sobie nijak. Wajda swoją krótkometrażówką „Przekładaniec” tematu nie spieprzył, ale proza naszego ojca SF jest za dziwaczna, aby reżyser lubiący linijki i od linijki zaparł widzowi dech w piersi czymś odkrywczym. Amerykanie spłycili, ruscy za bardzo metafizycznie i bosko ugryźli kosmiczny Ocean. Dotarliśmy do Lwowa, nieco zmęczeni, łaziliśmy więc z przyjaciółką uliczkami Lwowa apatycznie, zimno było, para z ust rozpływała się w tej szarzyźnie co krok, ona robiła zdjęcia, ja próbowałem dostrzec coś pięknego, zatrzymywaliśmy się na pierogi, herbatę… Potem znowu w drogę, aby jakoś doczłapać do tego wieczora, kiedy mieliśmy się grzecznie i potulnie zjawić w hotelu. Dotarliśmy na cmentarz. Cmentarze to nie mój klimat. Ja afirmuję życie, ona badawczo eksploruje nekropolie. – O, popatrz, tutaj leży Maria Konopnicka, tam ktoś inny. Dla mnie to smutek. Dla mnie szarzyzna. I w dodatku o tym Lemie ciągle myślałem. Nie mogłem pozbyć się myśli, że oto jestem w rodzinnym mieście jednego z moich ulubionych pisarzy, a także mojego kochanego dziadka przesiedleńca, któremu łzy po oczach ciekły, gdy wspominał to niegdyś nasze miasto. Coś muszę z tym Lemem zrobić, ale było za późno, by szukać jego rodzinnej kamienicy. Wymyśliłem więc, że zabiorę kobietkę –  od niedawna również całkiem twórczością Lema rozpaloną – do kina na „Kongres”. Trochę oponowała niewiasta, bo co będziemy po kinach łazić, skoro kina są wszędzie, a lwowskie cmentarze są tylko we Lwowie. Przecież trzeba robić zdjęcia! Nie zgadzałem się. Lwowskie kina są też tylko we Lwowie. I lwowskie pierogi są tylko we Lwowie.

Kino było świetnym pomysłem. To jest to. Tak właśnie to powinno wyglądać. Choć film nie jest ekranizacją „Kongresu” per se, postarano się i miłość do literatury wylewa się z ekranu co chwilę. To jakieś dziwy lekko „Kongresem” oryginalnym podlane, raz aktorskie, raz wirtualne, ale ciągle jak najbardziej są to fantomy lemowskie, jego obawy, jego futurologiczne obsesje. Kino mądre, efektowne, mówiące o rzeczywistości naszej i tej od Stanisława. Twórca, Ari Forman, obrał właściwą drogę, nie upadł przed książką, nabożnie bijąc pokłony, jak Amerykanin i Rosjanin podczas formowania celuloidowego „Solaris”. Kto uważa, że nie ma tam śladu ducha autora „Bajek robotów” i ojca pilota Pirxa, ten ma na półce inne wydania prozy Lema niż ja lub ślepnie na starość.

Wyszedłem więc z kina, trzymając za rękę równie poruszoną seansem koleżankę, bo wiedzieliśmy, że warto było tych kilka kopiejek wydać na bilet. Te ukraińskie cyrylicowe fikuśki biegające po dole ekranu nam nie przeszkadzały, można było pójść poszukać kamienicy rodzinnej Lemów, o której pisał w „Wysokim zamku”, pokazać kciuk uniesiony do góry i krzyknąć: żyjesz, panie Stanisławie! Żyjesz na ekranie i czekamy na kolejnych śmiałków, którzy filmowo cię przytulą, pokazując nowym generacjom, że nic nie jest takie, jak wydawało się na początku! Rzeczywistość się rozpada, nie każdy reżyser potrafi to dostrzec. Polecam  „Kongres” ja. Kuba.

Jakub Koisz

Jakub Koisz

Skończył polonistykę i kulturoznawstwo. Pisze więc, a to o komiksach, a to o filmach i książkach, uczy mówienia, uczy pisania... Mógłby całymi dniami biegać za piłką lub opowiadać przyjaciołom o filmach, które go ostatnio podjarały. Zapewne choć raz w życiu polecił Ci "Big Lebowskiego", komedie Franka Capry lub "Avengers". Jeśli byłaś kobietą i uznał, że sympatyczną, bredził Ci o "Przed wschodem słońca". Jeśli Cię nie polubił, kazał Ci obejrzeć "Salę samobójców" lub "Efekt motyla". Lubi boks i kino bokserskie.
Jakub Koisz

Latest posts by Jakub Koisz (see all) • Artur Gralla

  Ales wymyslil,kolego czy ty moglbym chociaz raz napisac taka recezje,bez intelektualnego bolu istnieja,byloby milo.Ja wiem ze tarkowski to rusek i lem nie za bardzo go lubil jak i filmu,ale czy nie mozna miec swojego zdania i film solaris jest genialny.Nawet wersja z klunejem ;) jest niczego sobie,no ale co ja tam wiem przeciez nie jetem intelektualista cierpiacy na bol istnienia ;).

  • Mefisto

   Przecież to nie jest recenzja.

   • Artur Gralla

    no to wstaw sobie w slowo recezja co to jest i bedziesz mial caly sens ;) nie wiem opis,przygoda,zale itp. ;)

    • Mefisto

     Wpis na blogu KMFowym – nie pierwszy i nie ostatni od Kuby :)

  • Jakub Koisz

   Naprawdę? Przetrawiłeś ponad połowę tekstu (dopiero po połowie oceniam wrażenia po obejrzeniu „Kongresu”) i nie zauważyłeś, że to nie recenzja?

   • Artur Gralla

    Glupi jestem i spodziewalem sie na stronie o filmach w dziale filmy recezji dziwnie no nie,a tak powaznie spoko piszesz tylko czemu tak malo orginalnie,musisz popracowac nad swoim stylem i pozbyc sie kompleksow ;) i bedzie dobrze no i wiecej pasji bo to nie stypa.No a wkurza mnie pisanie ze niby dalej na wschod to sa jacys gorsi ludzie,tak samo pewnie jak ciebie moj styl i brak kropek przeciwnkow itd he he he,niedawno slyszalem to o nas a to nieprawda tam sa tacy sami ludzie jak my,tylko nie zawsze trafia sie na tych good boyow ;)


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Hobbit - Pustkowie Smauga

Następny tekst

Fota #82 - Kenny BakerOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE