Majteczki Ellen Ripley | FILM.ORG.PL

Majteczki Ellen Ripley
Jakub Koisz
16.02.2015


Obejrzałem „50 twarzy Greya”. Nie będę punktował mielizn tego filmu, na pewno zrobią to za mnie redakcyjni koledzy oddelegowani do brudnej roboty. Wybrałem tego potworka jako pomysł na randkę tak samo, jak wybiera się czasami randki w strzelnicach, na konkursie w jedzeniu pączków, na koncercie rockowym czy w na festiwalu najgorszych filmów – aby było zabawnie. Zdziwiło mnie jednak, ile młodych par widziałem na sali kinowej. Wątpię, aby czuli magię, stymulację czy cokolwiek, co wymarzyli sobie producenci. A może nie wymarzyli? Hajs się zgadza, nie ma o czym marzyć.

To obraz niewątpliwie pozbawiony magii, nie erotyzmu czy artyzmu, bo według definicji znajdziemy tam śladowe ilości tegoż, ale wlaśnie magii opowieści brakuje tu najbardziej. Nie wiem, w czym tkwi fenomen BDSM, bo mnie zwyczajnie te popkulturowo również wyświechtane odpryski ponowoczesności nie interesują. Wiem natomiast, czym jest dobre kino. Film to dzieło kompleksowe, więc dramaturgiczne rozpierduchy nie działają, jeśli nie uczestniczymy w narracji od poczatku do końca, nie jesteśmy zaangażowani, nie oddychamy tym samym rytmem co ekranowi bohaterowie. Same „sceny” nie robią tego, co trzeba bez naszego wsiąknięcia. Kto spróbował pokazywać swoje ulubione, emocjonalne sceny filmowe znajomym, oczekując, że ich reakcja będzie taka, jak zakładaliśmy, ten wie, o czym piszę. I właśnie podobnie jest z ekranizacją bestselleru o przystojnym dominancie – gdy dochodzi do dobrze nakręconego aktu miłosnego, w dalszym ciągu pobrzmiewają nam suche dialogi i fakt, że romans Christiana i Anastasii mamy gdzieś.

b

A przecież przeżywaliśmy mrowienie, energię, ściskaliśmy koc, gdy w dzieciństwie pojawiały się „momenty” na ekranie, zgadza się?

Pamiętam pierwszy seans „Terminatora”, czystą, krwawą jatkę, ale w pewnym momencie muzyka Brada Fiedela zwalnia, a komandos z przyszłości kocha się z nieuświadomioną jeszcze matką zbawcy ludzkości. Lata osiemdziesiąte w całej okazałości. Pamiętam mamę, która w czasie trwania tej sceny nerwowo szukała pilota, aby przełączyć kanał. A najbardziej pamiętam splecione dłonie Kyle’a Reese’a i Sary Connor, powolne oddechy i muśnięcia. To nie tylko zwykła prokreacja, to była miłość, która pokonała barierę czasu. Bez kontekstu – zwykły seks w stylu 80’s.

Chyba poodobnie reagowałem na scenę, gdy Ripley walczyła o życie na pokładzie Nostromo. Pośpiech i zagrożenie wynikające z obecności Obcego oraz brak innych członków załogi dał nam jedną z najseksowniejszych scen w historii kina grozy – przerażona, ale twarda i niezwykle trzeźwo myśląca kobieta biega po statku kosmicznym, mając lekko zsunięte na pośladkach białe majtki. Cały kontekst, a nie wizualia wyłącznie, zbudował obraz Signourey Weaver jako seksbomby i jakkolwiek nie jestem amatorem jej urody, wraz z każdym kolejnym seansem czekałem na majtkową scenę bardziej niż na pojawienie się ksenomorfa.

Mam w głowie cały ciąg scen i doznań: Jamie Lee-Curtis tańcząca przed Arnoldem w „Prawdziwych kłamstwach”, Riggs w przyczepie z pięknie zbudowaną przez naturę Holenderką w „Zabójczej broni 2”, być może najlepsze chwile z całego „Titanica” (kurde, to już trzeci film Camerona, który zawiera mą ulubiona nagą scenę; James, nakręć jakiś erotyk zamiast kolejnej przygody niebieskich kosmitów!), te z zaparowanymi szybami samochodu w magazynie statku. Są to chwile pełne ognia, zespolenia z bohaterami, fabularne rozładowania napięcia między dwojgiem naprawdę pożądających się ludzi. Są to obrazy, których nie zapomnę. Nie będę miał jednak w pamięci żadnej sceny z „50 twarzy Greya”. Seks to coś więcej niż klamry na sutkach i zaczerwienienie na tyłku, a dobry film to coś więcej niż koniunkturka na ekranizacje poczytnych powieści.

Jakub Koisz

Jakub Koisz

Skończył polonistykę i kulturoznawstwo. Pisze więc, a to o komiksach, a to o filmach i książkach, uczy mówienia, uczy pisania... Mógłby całymi dniami biegać za piłką lub opowiadać przyjaciołom o filmach, które go ostatnio podjarały. Zapewne choć raz w życiu polecił Ci "Big Lebowskiego", komedie Franka Capry lub "Avengers". Jeśli byłaś kobietą i uznał, że sympatyczną, bredził Ci o "Przed wschodem słońca". Jeśli Cię nie polubił, kazał Ci obejrzeć "Salę samobójców" lub "Efekt motyla". Lubi boks i kino bokserskie.
Jakub Koisz

Latest posts by Jakub Koisz (see all) • romeck

  Świetny tekst Kuba. I widzę, że nie tylko ja w przypadku najlepszych scen łóżkowych natychmiast wymieniam splecione dłonie Kyle’a i Sary przy fenomenalnym motywie Fiedla. O to chodzi. O emocje. Nie pejcze, nie machanie siusiakami.

  • OK, ale skąd to porównanie? Sposobów na ukazanie seksu (którego przecież jest więcej rodzajów niż 5 minut pod kołderką, po ciemku) jest tyle samo, co na opowiedzenie tej samej fabuły. Nie możesz porównywać sceny z Terminatora z Greyem, bo równie dobrze możesz przywołać Nimfomankę. Film w którym seks jest tylko wpleciony w fabułę, a film z seksem w roli głównej to dwie różne rzeczy.

   • romeck

    Tu nie chodzi o porównanie. Tu chodzi o uchwycenie tego czegoś, co pamięta się przez lata, mimo, że trwało kilkadziesiąt sekund. Czysta magia. Dziś trzeba walić po oczach, emanować czym się da, kłuć w żebra, a czy mimo tego widzowie coś poczują? No ja nie. Jestem stary, sentymentalny i niepoprawnie romantyczny? Pewnie tak.

    • Mefisto

     Niepoprawnie romecktyczny chyba :>

   • Mirka

    Ale że co, film w całosci oparty na seksie nie moze byc porównywany do scen seksu? Wyłapałam o co w tym tekście chodzi. W 9 i pol tygodnia tez jest mnostwo scen seksu, a jednak sie podobają, bo i romans w tym filmie jest solidnie zarysowany,

 • Marynowana

  Multimedialny Koisz

 • Andriej

  „wraz z każdym kolejnym seansem czekałem na majtkową scenę bardziej niż na pojawienie się ksenomorfa.”
  Ktoś wreszcie powiedział to otwarcie ;)

 • ‚Nie wiem, w czym tkwi fenomen BDSM, bo mnie zwyczajnie te popkulturowo
  również wyświechtane odpryski ponowoczesności nie interesują.”

  Czyjąś seksualność nazywasz „odpryskiem ponowoczesności”? Zaskakująco wąskohoryzntalna wypowiedź jak na kogoś tak, wydawać by się mogło, jednak inteligentnego.

  • videocompiler

   Identyczne odczucia, jakby co najmniej sadyzm pojawił się znikąd w drugiej połowie XX wieku.

  • Andriej

   Jakkolwiek BDSM to bardziej fetysz niż cokolwiek innego, może Kuba po prostu sypnął odpryskami prawicowości, żeby ubarwić język?

   • O, słuszna uwaga, wiedziałem że coś mi tu brzydko pachnie tylko nie umiałem tego nazwać :)

    • Andriej

     Służę pomocą ;) Mam już sporą wprawę w wychwytywaniu takich wtrętów…

 • alis

  Drogi Autorze,
  tekst ma dobry zamysł i byłby świetny, gdyby nie jego struktura. Piszesz o budowaniu narracji, a sam proponujesz szybki numerek ;)


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

SHORTBUS – PRZEGLĄD KINA EROTYCZNEGO WG KMF

Następny tekst

50 TWARZY GREYA i Oscary 2015. URWANY FILMOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE