Pomysł "Misji na Marsa" zrodził się w 1998 roku w głowach producenta Toma Jacobsona, Lowella Cannona i scenarzysty Davida Goyera ("Blade"). Ponieważ ten ostatni, ze względu na brak czasu, nie był w stanie napisać scenariusza, projekt oddano w ręce scenarzystów "Predatora" - braci Jima i Johna Thomasów. Ostateczny szlif skryptowi nadał Graham Yost ("Speed"), oraz anonimowo Ted Tally (Oscar za "Milczenie owiec").

3 października 1998 r. kontrakt z wytwórnią Disneya na reżyserię filmu podpisał Gore Verbinski. 12 stycznia 1999 r. już podczas prac przygotowawczych, Verbinski został zwolniony. Przyczyną były odmienne zdania reżysera i wytwórni w kwestiach "artystycznych" i budżetowych. Trzy tygodnie później Gary Sinise zgodził się objąć główną rolę w planowanym filmie. Wciąż jednak brakowało reżysera. Wybór padł na jednego z największych sztukmistrzów współczesnego kina, kuglarza srebrnego ekranu, Briana De Palmę, który kontrakt podpisał 22 lutego 1998 r.

W twórczości tego reżysera generalnie można wyodrębnić dwa nurty. Pierwszy to seria mistrzowskich dramatów sensacyjnych : "Człowiek z blizną" ze wspaniałą kreacją Ala Pacino, doskonały dramat gangsterski "Nietykalni" z oscarową rolą Seana Connery, podejmujący nurt wietnamski "Ofiary wojny", czy też "Życie Carlita", ponownie z Alem Pacino na pokładzie. Ten "drugi" De Palma to świadectwo fascynacji Hitchcockiem, czyli niemal cyrkowe, brawurowe widowiska, oparte na posuniętej do granic możliwości, wyrafinowanej zabawie obrazem, montażem, narracją i perfidnej grze z widzem. Najsłynniejsze przykłady to genialny horror "Carrie", elegancko wystylizowana kinowa wersja serialu "Mission : Impossible", techniczny fajerwerk "Oczy węża", czy - ostatnio - już niezbyt udana "Femme Fatale". Brian De Palma, zapewne dzięki swej niezwykle sprawnej ręce do filmowych widowisk, został przez wytwórnię Touchstone (działającej w ramach Walt Disney Pictures), wybrany na reżysera "Misji na Marsa".

W kwietniu 1999 roku do obsady dołącza Tim Robbins. Dwa miesiące później aktorka Monica Potter rezygnuje z udziału w filmie i zostaje zastąpiona przez wschodzącą gwiazdę, duńską eks-modelkę Connie Nielsen - bardzo trafna decyzja obsadowa, moim zdaniem. W lipcu rozpoczynają się zdjęcia do "Misji na Marsa", z ciągle poprawianym przez Teda Tally i Briana De Palmę scenariuszem. 18 sierpnia ekipa przenosi się do Vancouver w Kanadzie, by w plenerowej dekoracji Marsa nakręcić większość materiału zdjęciowego.Realizacja

Efekty specjalne


Lista płacKlub Miłośników Filmu, 2003.10.23
Autor analizy: Adrian Szczypiński - ADI