KILKA SŁÓW TYTUŁEM WSTĘPU 


W 1994 roku odbyła się premiera "Gwiezdnych Wrót", świetnego filmu rozrywkowego przy którym nie można się nudzić przez ponad 2 godziny projekcji. W 1999 roku, na DVD w USA ukazała się edycja specjalna filmu, która zawierała kilka nowych ujęć. Natomiast w 2001 roku światło dzienne ujrzała pełna, reżyserska wersja "Stargate".


SCENY DODANE/ROZSZERZONE 


[Czas: 4-5 minuta]
Pierwszą dodaną sceną, jest sekwencja, gdy po raz pierwszy "obcy" przylecieli na Ziemię w 8000 r.p.n.e. i porywają młodego chłopca. W jego "skórze" jest później cały czas "Ra". Tą całą scenę, można we fragmentach obejrzeć w dalszej części wersji "theatrical".
[Czas: 7-8 minuta]
Po znalezieniu w Gizie "gwiezdnych wrót", dodana jest scena, gdy archeolodzy odkrywają jeszcze jedną dziwną rzecz - płaskorzeźbę, przedstawiającą wizerunek "Ra".
[Czas: 29-30 minuta]
Tuż przed wyruszeniem w podróż, jest dodana scena, w której pułkownik O`Neal idzie do tajnego pomieszczenia. Jest tam ukryta płaskorzeźba "Ra". Do O`Neala podchodzi West i zamieniają kilka zdań o możliwym zagrożeniu misji.
[Czas: 50 minuta]
Dodana jest krótka scena, w krórej marines, którzy zostali przy piramidzie, otrzymują rozkaz pozostania na miejscu i rozbicia obozu.
[Czas: 54-56 minuta]
Tutaj dodano najdłuższą sekwencję w całym filmie. Przedstawia ona zamieszanie jakie powstało po zamknięciu bram do miasta. O`Neal wraz z żołnierzami, myśląc, że tubylcy chcą ich uwięzić, próbuje się wydostać z miasta biorąc zakładników i strzelając w ziemię. Dopiero Skaara zabiera pułkownika na "taras", gdzie pokazuje mu, że powodem zamknięcia bram jest nadciągająca, ogromna burza piaskowa. Następują przeprosiny.
[Czas: 63 minuta]
Krótka scena, która jest rozszerzeniem rozmowy marines we wnętrzu piramidy.
[Czas: 89-90 minuta]
Kolejna rozszerzona scena. Przedstawia bardziej rozbudowane ujęcie, od momentu, w którym Daniel wstaje z uzdrawiającego sarkofagu, aż do rozmowy z "Ra". Ukazane jest przejście przez dodatkową komnatę, w której Damian przez chwilę głaszcze kota. Następnie widzi "Ra", który wychodzi z kąpieli.
[Czas: 96-97 minuta]
Kolejne dwie, połączone ze sobą sceny. Dodano tutaj ucieczkę Damiana i O`Neala spod obstrzału na siodłanym "zwierzaku". Następnie ukazane jest jak wyczerpany Daniel spada na ziemię, próbuje mu pomóc O`Neal. Na ratunek przybywa młodzież z wioski, z którą udają się do jaskiń.
[Czas: 100 minuta]
Ostatnia dodana, bardzo króciutka scena, przedstawia jednego z tubylców, który wychodzi przed jaskinię, żeby nakarmić "wierzchowca".

KRÓTKIE PODSUMOWANIE 


Wersja reżyserska "Gwiezdnych Wrót" w zasadzie niewiele ciekawego wnosi do treści i atrakcyjności filmu. Kilka nowych oraz rozszerzonych ujęć, które zapewne odpadły w montażu, żeby skrócić nieco film. Razem jest tego około 9 minut. Reasumując, jestem sporo rozczarowany "director`s cut" Emmericha, a szkoda, gdyż jest to jeden z moich ulubionych filmów tego reżysera.KRÓTKIE INFO O FILMIE 


Tytuł oryginalny: Stargate
Tytuł polski: Gwiezdne Wrota
Rok produkcji: 1994, USA
Reżyseria: Roland Emmerich
Scenariusz: Dean Devlin, Roland Emmerich
Czas trwania wersji reżyserskiej: 130 min.
Czas trwania wersji producenckiej: 121 min.

Wystąpili: Kurt Russell, James Spader, Viveca Lindfors,
Alexis Cruz, Mili Avital, John Diehl, Jaye Davidson

AUTOR OPISU: Marcin Majewski - MAJA [kontakt]
POWRÓT DO WYBORU | STRONA GŁÓWNA KMFcomments powered by Disqus