KILKA SŁÓW TYTUŁEM WSTĘPU 


"Drużyna Pierścienia" to film monumentalny i jeden z najlepszych filmów fantasy, który już w dniu premiery został zaliczony do klasyki gatunku. Nie napiszę nic, co nie zostałoby napisane juz wcześniej, więc po prostu skupię się na opisaniu wersji rozszerzonej filmu, która nie trafiła do kin z powodu swojej długości (208 minut!) i została zastąpiona przez wersję krótszą. I w zasadzie tak należałoby to rozpatrywać - wersja rozszerzona powinna być nazwana wersją oryginalną, a wersja kinowa - wersją skróconą. Przejdźmy więc do opracowania.


SCENY DODANE 


[Czas: 4:50 - 5:11]
Rozszerzono scenę śmierci Isildura. W wersji kinowej widzimy jedynie zasadzkę orków i zwłoki syna Elendila spływające rzeką ze strzałami sterczącymi z pleców. Z wersji rozszerzonej dowiadujemy się, że pogromca Saurona stchórzył i chciał uciekać założywszy Pierścień. Niewidzialny Isildur ucieka w stronę rzeki, ale w wodzie Pierścień zsuwa mu się z palca i wystawia na łatwy cel dla łuczników. Dzięki tej scenie jasne stają się słowa Galadrieli, która mówi, że "Jedyny Pierścień zdradził Isildura".
[Czas: 7:18 - 10:09]
Całkowicie zmieniono początek filmu, dodając sporo ujęć i przemontowując część starych. Na początku kamera pokazuje mapę Śródziemia, a następnie oddala się i pokazuje wnętrze Bag End - domu Bilba; pojawia się tytuł filmu. Następnie mamy ujęcie starego Bagginsa zaczynającego pisać swoją książkę "Tam i z powrotem. Opowieść hobbita.", który postanawia zacząć od opisania życia mieszkańców Shire. Kiedy czyta na głos swoje zapiski, przedstawia codzienne zajęcia hobbitów (część ujęć jest nowych, a część pochodzi z wersji kinowej, ze sceny, w której Gandalf wjeżdża do Hobbitonu). W międzyczasie ktoś przerywa Bilbowi pisanie pukając do drzwi, ale stary hobbit nie fatyguje się otworzyć, tylko krzyczy do Froda, żeby to zrobił. Po tym wstawiono kolejne ujęcia hobbitów, w tym przygotowania do urodzin narratora. Znów pukanie do drzwi przerywa proces twórczy Bilba i znowu krzyczenie na Froda nie daje żadnego skutku.
[Czas: 11:19 - 12:20]
Wydłużono rozmowę Froda i Gandalfa na wozie. Frodo wspomina o dziwnym zachowaniu wuja: o pakowaniu map i rzeczy potrzebnych do podróży, jak też o czymś zdającym się dręczyć Bilba. Dodano ujecie Bilba składającego mapę, a następnie panicznie szukającego czegoś w domu. Hobbit uspokaja się dopiero, kiedy zdaje sobie sprawę, że szukany przez niego Pierścień cały czas znajdował się w jego kieszeni. W kolejnej scenie, gdy Gandalf przejeżdża przez most, dodano głos starego Bagginsa kończącego rozdział książki.
[Czas: 16:50 - 17:05]
Kiedy Gandalf jest u Bilba, do drzwi zaczynają dobijać się Sackville-Bagginsowie - krewni starego Bagginsa, którzy liczą na spadek w postaci Bag End.
[Czas: 20:50 - 21:55]
Bilbo wita gości na przyjęciu urodzinowym, ale chowa się przed Bagginsami z Sackville. Później wyznaje w rozmowie z Frodem, że nie przygarnął go po śmierci rodziców z litości, tylko dlatego, że widział w nim podobieństwo do siebie i przeprasza za samolubność.
[Czas: 33:29 - 34:43]
Po przyjęciu urodzinowym młode hobbity bawią się jeszcze w karczmie "Pod zielonym smokiem", a starzy rozmawiają przy fajce i piwie o dziwnych rzeczach dziejących się w Shire. Jeden z nich mówi, że zbliża się wojna, a drugi kwituje to stwierdzenie słowami: "Trzymaj się z dala od kłopotów, a kłopoty będą się trzymać z dala od ciebie". Po wyjściu z karczmy Sam i Frodo chwilę rozmawiają o dziewczynie, która podoba się temu pierwszemu.
[Czas: 43:13 - 44:45]
Dodano scenę obozowania, podczas której Sam i Frodo zauważają korowód leśnych elfów zmierzający do Szarej Przystani. Kiedy hobbity kładą się spać, Sam narzeka, że nie może się ułożyć tak, żeby korzeń nie wbijał mu się w plecy.
[Czas: 1.03:10 - 1.03:33]
Merry pyta Froda, skąd ma pewność, że Obieżyświat jest przyjacielem Gandalfa. Powiernik Pierścienia odpowiada, że sługa wroga wyglądałby piękniej, ale budziłby grozę. Zmieniono też ujęcie, kiedy Aragorn mówi o celu ich podróży - Rivendell.
[Czas: 1.04:38 - 1.04:45]
Dodano scenę, w której podróżnicy przeprawiają się przez bagna i obozują na nich. Przy ognisku Aragorn śpiewa pieśń o Luthien - elfce, która zrezygnowała z nieśmiertelności, aby poślubić człowieka.
[Czas: 1.14:32 - 1.16:01]
Kiedy Frodo leży zraniony przez Króla Nazguli, Sam zagaduje go, pokazując zamienione w kamień trolle, o których opowiadał Bilbo.
[Czas: 1.30:00 - 1.30:30]
W wersji kinowej Boromir niemalże ignoruje obecność Aragorna w "kaplicy" Isildura. W wersji rozszerzonej wywiązuje się między nimi krótki dialog, w którym Obieżyświat mówi, że jest przyjacielem Gandalfa, a dziedzic Gondoru stwierdza, że łączy ich wspólny cel.
[Czas: 1.34:31 - 1.35:35]
W wersji rozszerzonej Boromir wstaje i przemawia dwukrotnie. W dodanej scenie zabiera głos jako pierwszy i opowiada swój sen, w którym słyszał przepowiednię o odnalezieniu Zguby Isildura. Próbuje sięgnąć po Pierścień, ale z miejsca zrywa się Elrond, a Gandalf zaczyna recytować w mowie Mordoru zapisane na Pierścieniu słowa. W trakcie recytacji słońce przygasa, a elfy zdają się odczuwać ból.
[Czas: 1.41:14 - 1.42:24]
Kiedy Aragorn odwiedza grób swojej matki, przychodzi do niego Elrond i mówi, że jest ostatnim dziedzicem Isildura i jego przeznaczeniem jest przejąć po nim władzę. Obieżyświat odpowiada, że tego nie chce.
[Czas: 1.44:04 - 1.45:20]
Uformowana na naradzie Drużyna słucha odprawy Elronda, a w międzyczasie Aragorn i Arwena posyłają sobie spojrzenia. Wychodząc z Rivendell, Frodo pyta Gandalfa, czy do Mordoru idzie się w prawo, czy w lewo.
[Czas: 1.47:12 - 1.47:19]
Aragorn próbuje przerwać zabawę Merry'ego i Pippina, którzy rzucili się na Boromira podczas treningu, ale sam zostaje podcięty i ląduje na ziemi.
[Czas: 1.52:36 - 1.52:46]
Kiedy Drużynie nie udaje się sforsować przełęczy, Gandalf każe zdecydować Frodowi, czy mają iść przez Morię. Powiernik Pierścienia spogląda na towarzyszy, a Boromir krzyczy, że hobbity nie przeżyją dalszych prób przejścia przez góry.
[Czas: 1.52:57 - 1.53:44]
Przed dotarciem do bramy Morii, Gandalf ostrzega Froda przed rosnącą mocą pierścienia i jego wpływem na Boromira.
[Czas: 1.59:47 - 2.01:04]
Przechodząc przez Morię, Gandalf pokazuje reszcie Drużyny prawdziwe bogactwo kopalni - złoża mithrilu - lekkiego i wytrzymałego rodzaju srebra. Wspomina też o mithrilowej kolczudze Bilba i jej ogromnej wartości.
[Czas: 2.02:12 - 2.02:43]
Dodano scenę, w której Gandalf opowiada Frodowi o Gollumie i mówi mu, że kiedyś nazywał się Smeagol.
[Czas: 2.09:55 - 2.10:21]
Wydłużono walkę z jaskiniowym trollem. Potwór próbuje rozdeptać Sama, ale Aragorn i Boromir ciągną za łańcuch przymocowany do jego obroży i wytrącają go z równowagi. Troll szarpie za uprząż i rzuca Boromirem o ścianę. Ten staje przez to w obliczu śmierci z ręki goblina, ale ratuje go miecz rzucony przez Obieżyświata.
[Czas: 2.24:57 - 2.26:37]
Po schwytaniu przez elfy w Lothlorien, Drużyna zostaje przetrzymana przez noc na jednym z nadrzewnych posterunków. Przywódca oddziału - Haldir - mówi, że Pierścień nie może zostać wniesiony do lasu. W kolejnych ujęciach widzimy Aragorna kłócącego się z elfem i Boromira pocieszającego Froda słowami, że Gandalf nie zginął na marne.
[Czas: 2.26:38 - 2.27:00]
Dodano scenę maszerujących elfów i panoramę lasu z widoczną siedzibą Galadrieli i Celeborna - Caras Galadhon.
[Czas: 2.27:41 - 2.29:00]
Wydłużono rozmowę Drużyny z Galadrielą i Celebornem - władca elfów nie pozostawia wątpliwości, że ukrycie w Lothlorien nie uchroni Pierścienia przed Sauronem. Galadriela zwraca się z osobna do Legolasa, Gimlego, Boromira i Aragorna.
[Czas: 2.31:14 - 2.31:48]
Sam improwizuje wiersz o sztucznych ogniach Gandalfa, po tym jak Legolas mówi, że elfy śpiewają pieśń żałobną za szarego czarodzieja.
[Czas: 2.38:23 - 2.38:34]
Galadriela pokazuje Frodowi, że również jest Powierniczką i posiada jeden z trzech elfickich pierścieni.
[Czas: 2.40:42 - 2.45:30]
Najdłuższa dodana scena, która nie trafiła do wersji kinowej to wręczenie darów Drużynie Pierścienia i wyruszenie w drogę. Każdy z członków Drużyny otrzymuje elficki płaszcz i spinkę, a oprócz tego zapas lembasów - chleba, którego jeden kęs wystarczy rosłemu człowiekowi na cały dzień (Na pytanie Merry'ego, o to, ile ich zjadł, Pippin odpowiada, że cztery). Następnie ukazana jest rozmowa Aragorna z Celebornem, który wręcza Obieżyświatowi sztylet. Sztylety otrzymują również Frodo, Merry i Pippin. Sam, ku swemu zdziwieniu, dostaje jedynie zwój elfickiej liny. Legolas otrzymuje od Galadrieli łuk, a Aragorn dowiaduje się, ze nie może otrzymać juz nic cenniejszego, niż amulet, który dostał w Rivendell od Arweny. Na koniec dowiadujemy się również, że Gimli poprosił królową elfów o jeden włos, aby przypominał mu o jej niezwykłej piękności. Otrzymał ich aż trzy.
[Czas: 2.47:11 - 2.49:14]
W nocy, podczas obozowania, Boromir dostrzega płynącego na kłodzie Golluma. Przy ognisku Sam mówi Frodowi, że martwi się o niego i będzie mu pomagał, bo dał słowo Gandalfowi. Dodano również rozmowę, podczas której Boromir proponuje przejście do Mordoru przez Gondor i zarzuca Aragornowi, że nie chce stawić czoła swojemu przeznaczeniu.
[Czas: 2.59:21 - 2.59:29]
W tym ujęciu w wersji kinowej Legolas strzela z łuku trzy razy. W wersji rozszerzonej wypuszcza strzałę siedmiokrotnie.
[Czas: 3.00:02 - 3.00:39]
Gdy Boromir wzywa pomocy za pomocą rogu, Aragorn rzuca mu się na ratunek, wycinając po drodze wszystkich Uruków, których napotyka. Merry i Pippin też nie stoją bezczynnie, tylko przewracają i zabijają jednego z napastników. Następnie stają za plecami Boromira i wspierają go rzucając kamieniami.
[Czas: 3.06:07 - 3.06:12]
Po śmierci Boromira dodano jedno ujęcie i kwestię Aragorna: "Będą go wypatrywać z Białej Wieży, ale on nie powróci".

SCENY WYCIĘTE 


Skoro w wersji rozszerzonej zmieniono początek, to nie obyło się bez wycięcia ekranu tytułowego wersji kinowej. Oprócz tego można w "starej" wersji znaleźć kilka ujęć, które nie znalazły się na DVD, m.in. ujęcie martwego Isildura (zastąpione zbliżeniem na twarz) i ujęcie obozowania (zastąpione sceną z leśnymi elfami).

KRÓTKIE PODSUMOWANIE 


Trzydzieści minut scen dodatkowych. Pół godziny, dzięki którym film genialny, stał się filmem niemal idealnym. Oczywiście jest to stanowisko całkowicie nieobiektywne i ślepo zapatrzone zarówno w twórczość Tolkiena, jak i trylogię Jacksona. Mam świadomość tego, że "Władca Pierścieni" jest filmem specyficznym, który niejednego zanudził, a dodatkowe sceny mogą ten efekt spotęgować. Wersja rozszerzona jest więc skierowana do osób, którym wersja kinowa się podobała, ponieważ nowych fanów raczej sobie nie zaskarbi. Radykalni miłośnicy książki będą mieli niemal z pewnością za złe reżyserowi, że nie wprowadził wątku Toma Bombadila, ale niżej podpisany uważa to za udane posunięcie. Brodaty dziwak, chodzący w żółtych butach, jest postacią tak oderwaną od Śródziemia i reszty książki, że w żaden sposób nie pasowałby do ekranizacji.

KRÓTKIE INFO O FILMIE 


Tytuł oryginalny: The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Tytuł polski: Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia
Rok produkcji: 2001, USA / Nowa Zelandia
Reżyseria: Peter Jackson
Scenariusz: Fran Walsh, Peter Jackson, Philippa Boyens
Czas trwania wersji kinowej: 178 min.
Czas trwania wersji rozszerzonej: 208 min.

Wystąpili: Viggo Mortensen, Elijah Wood, Sean Astin
Sean Bean, Ian McKellen, Orlando Bloom, Hugo Weaving

AUTOR OPISU: Maciej Poleszak - CIUNIEK [kontakt]
POWRÓT DO WYBORU | STRONA GŁÓWNA KMFcomments powered by Disqus