KILKA SŁÓW TYTUŁEM WSTĘPU 


"Zabójcza broń 3" to trzecia już odsłona przygód Martina Riggsa i Rogera Murtaugha, i zarazem trzecia, która doczekała się swojej wersji reżyserskiej. W mojej opinii część trzecia nie ustępuje dwóm poprzednim, proponując nam po raz kolejny świetny humor i widowiskowe sceny akcji. Motorem napędowym całej serii jest jednak duet Riggs - Murtaugh, odtwarzany przez Mela Gibsona i trochę już zapomnianego Danny'ego Glovera. W trójce pojawia się również nowa postać - jest nią sierżant Lorna Cole, grana przez Rene Russo, z którą Riggs nawiązuje romans. Całość świetnie otwiera utwór Stinga i Erica Claptona "It's propably me". Więc czy potrzebna była wersja reżyserska tego filmu? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć...


SCENY DODANE 


[Czas: 18:10 - 18:48]
Po "próbie" sprzedaży domu przez Leo Getza, Murtaugh udaje się po swoją broń, którą wyciąga z zabezpieczonej kodem skrytki. Widząc to jego żona nakazuje mu ubrać kamizelkę kuloodporną i prosi Riggsa o pilnowanie jej męża. W scenie tej pojawia się też motyw muzyczny.
[Czas: 1:03:44 - 1:05:26]
Najdłuższa z dodanych scen. Riggs wraz ze swymi psami ogląda telewizję. W tym samym czasie jego znajomy, Mickey, remontuje mu dach. Po skończonej pracy i krótkiej rozmowie nieoczekiwanie pojawia się córka Murtaugha, Rianne, informując Riggsa o kłopotach swego ojca.
[Czas: 1:14:49 - 1:15:30]
W tej scenie widzimy metodę przesłuchań stosowaną przez Riggsa, Murtaugha i Lornę Colę polegającą na grożeniu handlarzowi bronią przejechaniem. Za kółkiem siedzi sierżant Cole, Murtaugh trzyma handlarza, a Riggs wszystkiemu się przygląda. Wystraszony handlarz wyjawia imię Jacka Travisa, a Lorna zamiast do przodu, rusza do tyłu, co Murtaugh podsumowuje "Women drivers, baby- Baba za kierownicą".

KRÓTKIE PODSUMOWANIE 


Chciałbym powiedzieć, że trzy nowe sceny oferowane nam w wersji reżyserskiej "Zabójczej broni 3" wnoszą do filmu wiele dobrego. Niestety tak nie jest - choć fakt dodania ich do filmu oceniam dość pozytywnie. Pierwsza nowa scena ukazuje nam troskę żony Murtaugha o swego męża, druga wyjaśnia w jaki sposób Riggs dowiedział się o depresji swego partnera, a trzecia (w mojej opinii najlepsza) w zabawny sposób przedstawia oryginalną metodę przesłuchań stosowaną przez Riggsa, Murtaugha oraz Lornę Cole. I bez nich film doskonale sobie radził, dzięki nowym scenom stał się jednak bardziej "kompletny". Ciekawe dlaczego wcześniej twórcy postanowili wyciąć te sceny, gdyż nie odbiegają one wartością od pozostałych, a scena z samochodem jest naprawdę fajna. I w tym wypadku zamiast nazwy Director's Cut bardziej pasowałoby Extended - gdyż otrzymujemy ledwie 3 minuty nowego materiału.KRÓTKIE INFO O FILMIE 


Tytuł oryginalny: Lethal Weapon 3
Tytuł polski: Zabójcza Broń 3
Rok produkcji: 1992, USA
Reżyseria: Richard Donner
Scenariusz: Shane Black, Jeffrey Boam, Robert Mark Kamen
Czas trwania wersji reżyserskiej: 116 min.
Czas trwania wersji producenckiej: 113 min.

Wystąpili: Mel Gibson, Danny Glover, Joe Pesci, Rene Russo,
Stuart Wilson, Steve Kahan, Alan Scarfe, Nick Chinlund

AUTOR OPISU: Wojciech Żuk - WOJZU [kontakt]
POWRÓT DO WYBORU | STRONA GŁÓWNA KMFcomments powered by Disqus