KILKA SŁÓW TYTUŁEM WSTĘPU 


"Głupi i głupszy" to zdecydowanie szczytowe osiągnięcie Jima Carreya w kategorii jak największego stężenia idiotyzmów na 1 metr taśmy filmowej. Oczywiście można polemizować, czy samo wyjście z odbytu nosorożca w "Ace Ventura: Zew natury" nie jest w stanie przebić obrzydliwością całokształtu 'żartów' z "Głupiego i głupszego". Jednak w kategorii śmieszności przy jednoczesnym balansowaniu na granicy dobrego smaku, wspólny występ Jima Carreya i Jeffa Danielsa (znanego raczej z ról dramatycznych) pozostaje bezkonkurencyjny zarówno porównując "Głupiego i głupszego" do innych komedii Carreya, jak i komedii w ogóle. Ciężko zapomnieć wyrywane koreańskiemu kucharzowi serce i podpalanie gazów przez Lloyda. W pamięci zostaje też słynna scena 'przeczyszczenia' Harry'ego, gdzie Jeff Daniels wydaje z siebie niesamowite odgłosy wyrażające ból i ulgę jednocześnie, połączone ze zwariowaną grą ciałem. Ponoć po premierze filmu, dzieci Jeffa Danielsa były wyśmiewane w szkole za to, co ich ojciec wyprawiał w ubikacji w filmie "Głupi i głupszy" - tak, czy inaczej, scena ta przeszła w pewien sposób do historii kina ;). Gros żartów sytuacyjnych czy słownych w omawianym filmie, było bliskie przekroczenia ogólnie przyjętych norm etycznych - papuga z urwaną głową sprzedana niewidomemu dzieciakowi, plucie do kanapki, zalewanie się ketchupem i musztardą czy wreszcie 'sikanie w biegu' do butelek, czy też na plecy Lloyda ;). Żaden jednak z wspomnianych wyżej gagów nie przeginał, nie zniesmaczał... choć wiele było temu bliskich. Co zatem można było dodać do rozszerzonej wersji filmu? Czy zrobiło się śmieszniej, czy też granica dobrego smaku została przekroczona?


SCENY DODANE 


[Czas: 14 minuta]
Dodano dwa dodatkowe ujęcia do sceny uśmiercania Paputa. Widzimy krzywiącą się J.P. Shay oraz to, na czego widok się krzywi, czyli Mentala urywającego łeb Paputowi. Oczywiście samego widoku śmierci Paputa widzom zaoszczędzono, a moment zgonu słychać jedynie w warstwie dźwiękowej ;).
[Czas: 19 minuta]
Dodano kilka ujęć samochodu jadącego po trasie, jak również widok Lloyda i Harry'ego w szoferce. Żadnego dialogu.
[Czas: 20 minuta]
Dodatkowe, kilkusekundowe ujęcie samochodu biorącego zakręt.
[Czas: 22 minuta]
W normalnej wersji filmu, kelnerka Flo po udzieleniu odpowiedzi na pytanie o "Zupę dnia", odchodzi. W wersji rozszerzonej pyta się jeszcze naszych bohaterów, czy w czymś jeszcze może pomóc. Harry 'zgłasza', że w jego napoju nie ma gazu. Wtedy Flo bierze szklankę do ręki, dmucha w słomki i mówi: "Zadowolony?" :). W tej wersji odejście Flo pokazane jest z innego ujęcia. Z innego ujęcia widzimy Lloyda, który mówi do Harry'ego, jak to fajnie przebywać wśród takich prostaczków (patrz - sceny zmienione).
[Czas: 23 minuta]
Gdy Harry rzuca za siebie solniczkę, którą w głowę dostaje Kufel, dodano ujęcie z Lloydem mówiącym "Too little too late Harry" i zabawnie przewracającym oczami ;).
[Czas: 24 minuta]
Podczas gdy w normalnej wersji filmu tylko słyszeliśmy, jak Kufel pluje do kanapki Harry'ego, tu w całej okazałości (z dwóch różnych ujęć) widzimy obrzydliwą ślinę jaką Kufel lokuje w kanapkę Harry'ego. W dodatku Kufel pyta się jeszcze Harry'ego: "Wciąż chcesz tę kanapkę?", na co Harry odpowiada: "Nie, możesz sobie wziąć". Kufel zabiera kanapkę i odchodzi.
[Czas: 35 minuta]
Króciutkie ujęcie ogólnego widoku na Motel, przesunięto za ujęcie, na którym w planie bliskim widzimy jego nazwę. Zanim ujrzymy Lloyda i Harry'ego w wannie w kształcie serca, napierw kamera pokazuje panoramę pokoju, z porozrzucanymi wszędzie ubraniami. Słychać też odgłosy namiętnego seksu. Jak się okazuje, jakaś para kocha się w sąsiednim pokoju, a Lloyd podsłuchuje ich przykładając szklankę do ściany i szczerze im kibicuje ;). Przyjaciele rozmawiają przez chwilę o 'homo' (wszak siedzą w wannie w kształcie serca), po czym Lloyd wraca do podsłuchiwania, a Harry zaczyna mówić o tym, że ten motel przywołuje w nim wspomnienia.
[Czas: 38 minuta]
Dodano kilka ujęć po tym, jak Harry mówi: "Nigdy się nie dowiedziałem kto to był". Lloyd robi głupią minę i jest nieco skonfudowany. Natomiast Harry robi taki wyraz twarzy, jakby chciał powiedzieć: "Było, minęło". Lloyd wciąż ma na twarzy wymalowaną winę ;).
[Czas: 41 minuta]
Wspólniczka Mentala w oczekiwaniu na samochód z naszymi bohaterami... idzie zrobić siku za ogrodzeniem.
[Czas: 51 minuta]
W momencie gdy Kufel wyważa drzwi od WC, ujęcie zostało wydłużone o Jima Carreya, który w przerażeniu zaczyna panicznie bronić się pałką (którą bawił się po wyjściu ze stacji benzynowej) oraz jęczeć i drapać ścianę ;)
[Czas: 53 minuta]
Scenę w której Kufel sprowadza Lloyda do parteru, widzimy z innego ujęcia kamery (patrz - sceny zmienione). W dodatku scenę wydłużono. Kufel rozpina spodnie (widzimy go w majtkach) i łapie się za 'klejnoty'. Lloyd zaczyna nerwowo ssać... kciuk ;)
[Czas: 54 minuta]
Wydłużono dialog między Lloydem a Harrym. Lloyd prosi Harry'ego, żeby zamknęli już temat tego, co stało się przed chwilą w łazience na stacji. Harry złośliwie dodaje: "Ok, ani słowa więcej na temat tego, że zastałem Cię w łazience z kierowcą Trucka, z opuszczonymi spodniami" ;). Lloyd jest wyraźnie wkurzony i obrażony.
[Czas: 55 minuta]
Harry prosi Lloyda o zamianę za kierownicą. Lloyd żartobliwie pyta, jaką przysługę wyświadczy mu Harry w zamian. Harry odpowiada (ciągnąc żarty o kierowcy Trucka): "Pozwolę Ci się pocałować" ;). Lloyd jest ponownie mocno wkurzony. Harry próbuje go poklepać po ramieniu, na co Lloyd odsuwa się z krzykiem: "Nie dotykaj mnie!". W końcu Harry stanowczo stwierdza, że to już koniec żartów na drażliwy temat. Nie mija 5 sekund, jak Harry lewą reką wykonuje ruch, jaki wykonują kierowcy Trucków trąbiąc - w dodatku podkłada do tego dźwiek klaksonu ;). Po tym żarcie zarówno Harry jak i Lloyd wybuchają smiechem.
[Czas: 78 minuta]
LLoyd stoi przed lustrem i szykuje się na randkę z Mary. Mówi do lustra: "Merry Christmas" :). Harry w tym czasie ubiera się w obcisły strój narciarski i rzuca do Lloyda tekst: "A może ona nie jest w Twoim typie?", na co Lloyd reaguje nerwowo, krzycząc do Harry'ego, że Mary jest miłością jego życia. Lloyd pyta jeszcze Harry'ego o dokładne miejsce i godzinę randki z Mary, po czym wyśmiewa jego obcisły strój. Harry spostrzega na wysokości kroku wypukłość, zasłania się rękoma i wychodzi z pokoju, aby dokonać korekt w swoim stroju. To dlatego, w normalnej wersji filmu widzimy później Harry'ego w stroju narciarskim i krótkich spodenkach, dodatkowo założonych na ów strój ;).
[Czas: 94 minuta]
Do sceny kibelkowej dodano dodatkowe ujęcie, na którym Harry wyrywa sedes z podłogi i wylewa jego zawartość za okno ;). Nieco wydłużono ujęcie, na którym Mary tłumaczy Harry'emu przez zamknięte drzwi, że musi gdzieś na chwilę wyjść. Zza drzwi od łazienki dobiegają odgłosy szarpaniny Harry'ego z sedesem.

SCENY ZMIENIONE 


[Czas: 22 minuta]
Inne jest ujęcie z Lloydem, który mówi do Harry'ego, jak to fajnie przebywać wśród takich prostych ludzi. Dialog pozostał niezmieniony. Po lewej stronie ujęcie z wersji reżyserskiej (kamera wykonuje ruch w prawą stronę). Po prawej ujęcie z wersji kinowej (kamera statyczna).
[Czas: 24 minuta]
Kufla pytającego Harry'ego: "Czy będziesz to jadł" zastąpiono innym ujęciem, bez zmiany dialogu. Zdjęcie z lewej strony to ujęcie z wersji reżyserskiej Zdjęcie z prawej strony - wersja kinowa. W obydwu przypadkach padają słowa: "Będziesz to jadł?".
[Czas: 53 minuta]
Scenę w której Kufel sprowadza Lloyda do parteru, pokazano z innego ujęcia kamery. Tu widzimy ujęcie z wersji kinowej.

KRÓTKIE PODSUMOWANIE 


Niestety, "Głupi i głupszy" w wersji rozszerzonej, to niemal kompletna pomyłka. Nie ma żadnej sceny, która dorównywałaby gagom z normalnej wersji. Nie ma też żadnej sceny, która rozbudowywałaby opowiadaną historię. Zupełnie zbędne są takie dodatki jak pokazanie zielonej śliny, która ląduje w kanapce Harry'ego. Także niepotrzebnie dodano ujęcie Kufla stojącego przez Lloydem w samych majtkach. W normalnej wersji filmu wiadomo było o co w tych scenach chodziło, więc dopowiadanie obrazem w wersji rozszerzonej jest zbędnym dodatkiem. W dodatku scena ze śliną w kanapce, teraz nie śmieszy, a przyprawia o prawdziwe mdłości. Nie wiedzieć czemu, dodano dodatkowe ujęcia w scenie uśmiercania Paputa - które są absolutnie zbędne, bo i tak później dowiadujemy się kto i co zrobił z papugą naszych bohaterów. Albo scena, w której J.P. Shay w oczekiwaniu na przyjazd Lloyda i Harry'ego, idzie za ogrodzenie się wysikać - ciężko powiedzieć po co takie ujęcie w ogóle powstało. Jeszcze ciężej powiedzieć, dlaczego trafiło do filmu. Jedyny w miarę zabawny motyw dodany w rozszerzonej wersji "Głupiego i głupszego" to - jeśli już się uprzeć - zgrywy Harry'ego z Lloyda, które mają miejsce w szoferce samochodu po niedoszłym gwałcie na Lloydzie. I to wszystko. Jesli ktoś widział kinową, normalną wersję filmu, to widział wszystko co śmieszne i fajne. Wersja rozszerzona to po prostu rozbudowanych kilka scen - na oglądanie których tak naprawdę szkoda poświęcać czas.KRÓTKIE INFO O FILMIE 


Tytuł oryginalny: Dumb & Dumber
Tytuł polski: Głupi i Głupszy
Rok produkcji: 1994, , USA
Reżyseria: Peter Farelly, Bobby Farelly
Scenariusz: Peter & Bobby Farelly, Bennett Yellin
Czas trwania wersji reżyserskiej: 113 min.
Czas trwania wersji producenckiej: 107 min.

Wystąpili: Jim Carrey, Jeff Daniels, Lauren Holly, Mike Starr, Karen Duffy, Charles Rocket, Victoria Rowell, Brad Lockerman

AUTOR OPISU: Rafał Donica - DUX [kontakt]
POWRÓT DO WYBORU | STRONA GŁÓWNA KMFcomments powered by Disqus