KILKA SŁÓW TYTUŁEM WSTĘPU 


Wytwórnia Columbia zaplanowała premierę filmu w grudniu 1977. Spielberg natomiast żądał od producentów dwóch rzeczy : przesunięcia premiery na rok 1978 i kilka milionów dolarów na dokręcenie scen, których wg reżysera wciąż brakowało. Jednak problemy finansowe Columbii oraz już rozpoczęta akcja promocyjna "Bliskich spotkań" zmusiły Spielberga do ustępstw. To stało się bezpośrednią przyczyną powstania Wersji Specjalnej. Po ogromnym sukcesie filmu, Columbia zaproponowała Spielbergowi nakręcenie drugiej części. Ponieważ pomysł ten wydawał się dla reżysera kretyński (zresztą na odczepnego rozpoczął on pisanie scenariusza do sequela, który po wielu przeróbkach doprowadził do powstania horroru "Poltergeist" z 1982 r.), zaproponował on zrazu dokończenie filmu w kształcie, w jakim miał pierwotnie pojawić się na ekranach kin. Tak oto w 1980 roku "Bliskie spotkana trzeciego stopnia" ponownie wprowadzono do kin, tym razem z podtytułem "The Special Edition".


SCENY DODANE 


[Czas: 126 minuta]
Pierwszą z dokręconych scen, było to na co wszyscy z niecierpliwością czekali - wnętrze statku-matki. Spielberg ponownie wezwał na plan Richarda Dreyfussa, który powtórzył swoje wejście na pokład statku. Wnętrze UFO pokazano z niemal kiczowatym przepychem, kumulując w jednym miejscu niemal wszystkie dostępne techniki efektów optycznych, wykorzystanych w filmie.
Jest tam jedna długa pionowa panorama, ukazująca ścianę pełną obcych. W rzeczywistości mieli oni centymetr wysokości i byli wprawiani w niewielkie drgania za pomocą sprężonego powietrza.
[Czas: 30 minuta]
Druga dokręcona sekwencja przedstawiała odnalezienie na pustyni Gobi w Mongolii frachtowca Cotopaxi. Zdjęcia w rzeczywistości nakręcono na pustyni w Dolinie Śmierci w Kalifornii, model statku miał kilkanaście metrów długości i wcale nie wyglądał jak prawdziwy Cotopaxi, natomiast wrażenie ogromu wywołał prosty trik operatorski z pozorną perspektywą, polegający na umieszczeniu modelu zaraz przed kamerą, natomiast aktorzy byli kilkaset metrów dalej, co stworzyło właściwe proporcje frachtowca w stosunku do podnieconych naukowców.
[Czas: 23 minuta]
Kolejną przeróbką było dodanie przesuwającego się cienia UFO (wygladającego zresztą jak wielki żuk) nad samochodem Roya Neary. Pierwotnie na niebie widoczny był tylko przesuwający się punkt światła.

KRÓTKIE PODSUMOWANIE 


Właściwie trudno mówić o Special Edition z roku 1980, jako o wersji reżyserskiej (które z niepisanej definicji są wersjami pełnymi i ostatecznymi). "Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia" są obecne w liczbie co najmniej kilku wersji montażowych, przygotowywanych do różnorakich wyświetleń kinowych, emisji telewizyjnych, wydań kasetowych i DVD. W powyższym opisie, np. scena wejścia na pokład statku obcych, wcale nie jest wmontowana do wersji DVD, którą posiadam. Lecz wiem, gdzie w innych wersjach została ona dodana, dlatego pozwoliłem sobie umieścić czas jej pojawienia się na ekranie. Z kolei sekwencja na pustyni Gobi jest wmontowana w wydania, które zarówno zawierają sekwencję wenwątrz statku-matki, jak i sa jej pozbawione. I tak dalej, i tak dalej... Przez to trudno jest także ocenić ważność dodanych scen w stosunku do całego filmu, ponieważ z każdą kolejną edycją, zmienia się zawartość i całościowy wydźwięk dzieła Spielberga.KRÓTKIE INFO O FILMIE 


Tytuł oryginalny: Close Encounters Of The Third Kind
Tytuł polski: Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia
Rok produkcji: 1977, USA
Reżyseria: Steven Spielberg
Scenariusz i pomysł: Stven Spielberg
Czas trwania wersji reżyserskiej: 137 min.
Czas trwania wersji producenckiej: 132 min.

Wystąpili: Richard Dreyfuss, Francois Truffaut, Teri Garr,
Melinda Dillon, Bob Balaban, Philip Dodds, Adrienne Campbell

AUTOR OPISU: Adrian Szczypiński - ADI [kontakt]
POWRÓT DO WYBORU | STRONA GŁÓWNA KMFcomments powered by Disqus