Wojna Well(e)sów | FILM.ORG.PL

Wojna Well(e)sów
Jerzy Babarowski
02.08.2013


A dziś prawdziwy rarytas.

30 października 1938 roku 23-letni wówczas Orson Welles zrobił coś, co na zawsze odmieniło medialny krajobraz Ameryki i zostało opisane w większości podręczników historii, z których się wszyscy uczyliśmy w liceum. Radiowa adaptacja „Wojny światów” H.G. Wellsa w przededniu wybuchu II wojny światowej wywołała panikę w Stanach Zjednoczonych – w ucieczce przed inwazją Marsjan ludzie uciekali z miast na wieś, ze wsi do miast, a wielu dzwoniło do siedziby radia CBS przysięgając, że widzieli jak atakujący Marsjanie lądują w ich ogródkach.

Dwa lata później H.G. Wells i Orson Welles po raz pierwszy się spotkali i udzielili wywiadu radiowego w studiu w San Antonio. Wywiadu interesującego zwłaszcza z perspektywy historycznej – niecodziennie można posłuchać rozmowy dwóch tak znanych osobistości, panowie poruszają temat niesławnego słuchowiska radiowego, wspomniany zostaje także Adolf Hitler. Polecamy się też szczególnie uważnie wsłuchać gdzieś od momentu przy 06:09 – „a new sort of motion picture” :)

Rodia

Nieznoszący wszystkiego, w równym stopniu nienawidzący bezmózgiej amerykańskiej papki jak i pretensjonalnych artystycznych smrodów, nie trawiący remake'ów, adaptacji i wszelkiego rodzaju przeróbek czegoś, co już było, cierpiący na widok kondycji współczesnego kina, rzygający na widok chciwości amerykańskich producentów, święcie wierzący w ambitne kino środka, odrodzenie Hollywood i w spektakularność nie wykluczającą głębi przekazu fan science-fiction, czarnego kryminału, Dostojewskiego, smutku i mroku w każdej postaci i wieczny narzekacz. Również nierób, wałkoń i śpioch.


  • Adam Nguyen

    Z tą paniką to bym nie przesadzał. Reakcja na audycję Wellesa to jeden z najczęściej powtarzanych, popkulturowych mitów. Bo jest tak atrakcyjny i pozwala krzyknąć „ale głupi ci rzymianie”. Znaczy się jankesi.

    Ta audycja radiowa nie była nawet w połowie tak brzemienna w skutkach jak lubi się opowiadać, a wiele z „reakcji” i szumu było fabrykowane przez prasę, która w tamtych czasach postrzegała radio jako wynalazek szatana, wykorzystując każdą okazję be je podkopać.

    Polecam artykuł:
    http://www.cracked.com/article_18487_6-ridiculous-history-myths-you-probably-think-are-true_p2.html


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Fota #54 - Clint Eastwood

Następny tekst

Woody Allen i jego filmy cz.8 (1999-2005)OSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE