Replikant czy nie? | FILM.ORG.PL

Replikant czy nie?
Jerzy Babarowski
09.09.2013


 

Dziś ostatni wpis w Blade Runnerowym tygodniu :)

Kwestia prawdziwej natury Deckarda jest sporna od momentu premiery filmu i do dziś tak naprawdę nie wiadomo na 100% czy on tym replikantem jest czy nie.Jednak wiele zebranych na przestrzeni lat dowodów – zarówno wywiadów z ludźmi pracującymi przy produkcji jak i materiałów z samego „Łowcy androidów” – zdaje się wskazywać na tę pierwszą opcję. Na pewno wiemy, że sam Ridley Scott chciał, aby Deckard był replikantem, zastrzeżenia do tej opcji miał natomiast Harrison Ford.

A jednak subtelnie rozłożone przez Scotta tropy w filmie wydają się jednoznacznie potwierdzać jego wersję. Jednym z nich jest kadr z rozmowy Deckarda z Rachel, gdy nagle – przez ułamek sekundy – możemy zobaczyć jak obojgu świecą się oczy tak jak replikantom:

 

Innym jest jedno z alternatywnych zakończeń filmu. Powszechnie wiadomo, że dodatkowy happy end został na Ridley Scottcie wymuszony, gdyż Brytyjczyk wcale go nie chciał (dlatego na szczęście w wersji Final Cut już go nie uświadczymy). Ale nie wszyscy wiedzą, że samych wersji tego zakończenia (do którego użyto parę nieużytych kadrów z prologu wcześniejszego o dwa lata „Lśnienia” Stanleya Kubricka…) było również kilka. I jedna z nich wcale nie wydaje się taka głupia, gdyż egzystuje w zgodzie z wizją Scotta apropos postaci Deckarda i wcale nie jest taka znowu szczęśliwa:

 

Rodia

Nieznoszący wszystkiego, w równym stopniu nienawidzący bezmózgiej amerykańskiej papki jak i pretensjonalnych artystycznych smrodów, nie trawiący remake'ów, adaptacji i wszelkiego rodzaju przeróbek czegoś, co już było, cierpiący na widok kondycji współczesnego kina, rzygający na widok chciwości amerykańskich producentów, święcie wierzący w ambitne kino środka, odrodzenie Hollywood i w spektakularność nie wykluczającą głębi przekazu fan science-fiction, czarnego kryminału, Dostojewskiego, smutku i mroku w każdej postaci i wieczny narzekacz. Również nierób, wałkoń i śpioch.Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Szybka piątka #15 - Koniec wieńczy dzieło czyli filmy ze spapranym finałem

Następny tekst

#62 Rocky IVOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE