Orson Welles o "Obywatelu Kanie" | FILM.ORG.PL

Orson Welles o „Obywatelu Kanie”
Jerzy Babarowski
27.09.2013


 

Orson Welles zwykł mawiać, że zaczął karierę od szczytu, a potem wypracował drogę na samo dno. Tym szczytem był „Obywatel Kane”, film który Welles wyreżyserował w wieku 25 lat – wciąż uznawany za najlepszy – lub jeden z najlepszych – filmów wszechczasów.

Amerykański twórca spędził całe życie unikając odpowiadania na pytania związane z tym filmem. Istnieje jednak wiele udokumentowanych wypowiedzi jego autorstwa odnoszących się do „Kane’a” – a kilka nawet nagranych. Poniżej przedstawiamy jedną z nich – fragment wywiadu dziennikarza BBC Huwa Wheldona z Orsonem Wellesem z 1960 roku:

Rodia

Nieznoszący wszystkiego, w równym stopniu nienawidzący bezmózgiej amerykańskiej papki jak i pretensjonalnych artystycznych smrodów, nie trawiący remake'ów, adaptacji i wszelkiego rodzaju przeróbek czegoś, co już było, cierpiący na widok kondycji współczesnego kina, rzygający na widok chciwości amerykańskich producentów, święcie wierzący w ambitne kino środka, odrodzenie Hollywood i w spektakularność nie wykluczającą głębi przekazu fan science-fiction, czarnego kryminału, Dostojewskiego, smutku i mroku w każdej postaci i wieczny narzekacz. Również nierób, wałkoń i śpioch.Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Hołdując klasykom 4

Następny tekst

Fota #80 - Bryan CranstonOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE