Najlepsze kina świata: jest i polskie. | FILM.ORG.PL

Najlepsze kina świata: jest i polskie.
Tomasz Urbański
30.05.2014


Total Film opublikował niedawno ranking trzydziestu najlepszych kin globu. W tym jakże zaszczytnym gronie znalazło się miejsce również na polską miejscówkę. Mowa o kinie Pionier, które znajduje się przy Alei Wojska Polskiego 2 w Szczecinie, a w zestawieniu znalazło się na 19. pozycji. Niewielkie acz kameralne, cieszy się od wielu lat uznaniem i co najważniejsze z sukcesem konkuruje z niedalekimi multipleksami oferując odmienny repertuar. Prócz niezaprzeczalnego uroku, szczególnie wyróżnia się z wielu małych i podobnych wiekiem. W sierpniu 2005 roku kino zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłużej nieprzerwanie działające kino na świecie. Oczywiście funkcjonujące pod różnymi nazwami. Tytuł ten niedawno utraciło, co nie umniejsza jego jakości.

total_pionier

Rozpoczęło działalność w 1907 roku (mimo że jeszcze do niedawna datowano ten moment na 1909 rok) pod nazwą „Helios”, którą jeszcze przed wojną zmieniono na „Welt-Theater”. Po wojnie do 1950 działało jako „Odra”. Posiada dwie sale kinowe: na parterze i w piwnicy (kiniarnia, w której obejrzeć można film przy stoliku czy barze). Więcej o jego historii pisałem w artykule Kina Szczecina, do którego przeczytania gorąco zapraszam.

Wyróżnienie niewątpliwie nobilitujące a z marketingowego punktu widzenia całkiem atrakcyjne. Zapraszamy na seanse.

pionier

pionier-kino-1

  • Mefisto

  A czemu straciło ten tytuł – tudzież, na rzecz jakiego innego kina? :)

  • tomashec

   Za wikipedią: „Aktualnie za najdłużej działające kino uznawane jest otwarte w 1902 roku (pierwsza projekcja miała miejsce w roku 1905) L’Idéal Cinéma – Jacques Tati we francuskiej miejscowości Aniche.”

 • Robert

  Nie ważne gdzie, ważne z kim. Bo gimbaza i idioci mogą zepsuć seans nawet na Księżycu

 • matwiko

  W zasadzie poza multipleksami to jedyne regularne kino w Szczecinie. Niezły klimat podczas seansów w małej salce z projektora. Program zawsze na poziomie.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Jaskółka

Następny tekst

Powrót do PRESSŁOŚCI #45 - „Brzydki Amerykanin”OSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE