Heavy Metal – segment „B-17” | FILM.ORG.PL

Heavy Metal – segment „B-17”
Rafał Donica
04.03.2014


Kilkanaście dni temu w dziale Trailery pisałem o conept-trailerze filmu „The Mighty Eight” (TUTAJ), którego głównym bohaterem, obok załogi oczywiście, była eskadra Latających Fortec B-17. Jako że wpis cieszył się sporym zainteresowaniem wśród czytelników FILM.ORG.PL, postanowiłem pójść za ciosem i dziś przypominam piekielnie klimatyczny  segment kultowej animacji „Heavy Metal”, zatytułowany „B-17”. Akcja w znakomitej większości dzieje się na pokładzie poszatkowanej przez artylerię przeciwlotniczą Latającej Fortecy. Choć film ma już na karku 33 lata, niezmiennie przyprawia mnie o gęsią skórkę. Ciekawostka: w pierwotnej wersji, to nie załoganci przemienieni w zombie, lecz… Gremliny miały atakować tytułowy bombowiec (i rozmontowywać go w locie ;). A teraz zapnijcie pasy, zapraszam w ciemną noc, na pokład Latającej Fortecy, w rytm budującej niepokojącą atmosferę piosenki „Heavy Metal (Takin’ a Ride)” Dona Feldera, zachęcając Was jednocześnie do zapoznania się z pozostałymi segmentami „Heavy Metal”. NOSTALGIA MODE – ON!

b-17

Rafał Donica

Rafał Donica

Rocznik 77, od chwili obejrzenia „Łowcy androidów” pasjonat kina (uwielbia „Akirę”, „Drive” i niedocenioną „Nienawistną ósemkę”). Miłośnik Szekspira, Lema i literatury rosyjskiej (Bułhakow, Tołstoj i Dostojewski ponad wszystko). Ukończył studia w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie na kierunku realizacji filmowo-telewizyjnej. Od seansu „Frankensteina” Jamesa Whale'a – niepoprawny wielbiciel postaci monstrum. Założyciel i w latach 1999 – 2012 redaktor naczelny portalu FILM.ORG.PL. Wieloletni współpracownik miesięczników CINEMA oraz FILM, publikował w Newsweek Polska, CKM i kwartalniku LŚNIENIE.
Prowadzi blog tematyczny poświęcony klasycznym monster-movies: cinemafrankenstein.blogspot.com
Rafał Donica


 • Macc

  Za ten segment odpowiada sam Dan O’Bannon!

 • Dawid

  Rewelacyjna animacja! Szkoda że jak na razie tak mało słychać o planowanej nowej wersji w reżyserii m.in. Finchera, Verbinskiego i Snydera, o ile nie zamrożono pomysłu na dłużej.

 • rob

  oglądałem pare razy mi się zawsze podobała nie wiedzieć czemu ostatni segment ;D

 • janko wodnik

  Wersja z gremlinem juz jest:


Poprzedni tekst

Powrót do PRESSŁOŚCI #20 - „Wiedźmin”

Następny tekst

#124 Sekretne życie Waltera MittyOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE