Znalezione w sieci

Gary Oldman na kolanach

Autor: Filip Jalowski
opublikowano

W związku z tym, że zamieszczone przez nas tłumaczenie kontrowersyjnych fragmentów wywiadu Gary’ego Oldmana [PRZECZYTAJ], będącego ogniskiem niemałego skandalu w USA, wzbudziło ogromne zainteresowanie ze strony naszych czytelników, postanowiliśmy domknąć temat do końca. Po publikacji wywiadu oraz burzy medialnej z tym związanej Oldman bardzo szybko przeprosił za swoje słowa. Jako tłumacz w żaden sposób nie chcę odnosić się do jego przekonań, podkreślam jedynie smutny fakt – przez publikację takich przeprosin Oldman sam stał się jednym z największych hipokrytów Hollywood. I nie chodzi oczywiście o jego stosunek do Żydów, ale o kwestie związane z poprawnością polityczną, mocą słowa i „brakiem dystansu”. Z pewnością naciskali agenci, ale ten fakt niewiele zmienia. Zamieszczamy tłumaczenie listu wystosowanego przez Oldmana do ADL.* Zdanie wyróbcie sobie sami.

Edytowane: Korzystając z możliwości sieci, chciałbym napisać małe sprostowanie. Komentujący słusznie wytknęli, że odpowiedź Oldmana jest ironiczna. Przy pierwszej lekturze, nieco poddenerwowany faktem samej odpowiedzi Oldmana, nie zwróciłem na to uwagi. Teraz przychylam się do zdania osób, które w liście do ADL widzą ironię. Wciąż uważam jednak, że najlepszą postawą Oldmana byłoby milczenie, a nie wdawanie się w słowne przepychanki, które nieco zaprzeczają temu, co mówił w wywiadzie. Aby nie manipulować tekstem, zostawiam powyżej pierwszą wersję wpisu bez żadnych zmian. Edytuję dla czystego sumienia 😉

oldman-kolana

Droga ADL*,

Jestem bardzo skruszony, że moje wypowiedzi, które ostatnio pojawiły się w wywiadzie Playboya, okazały się być obraźliwe dla wielu ludzi narodowości żydowskiej. Po przeczytaniu ich w wersji drukowanej zauważyłem jak mocne mogą wydawać się te słowa i w jaki sposób mogą przyczyniać się do utrwalenia fałszywych stereotypów, a wszystko co przyczynia się do ich utrwalania – w tym moje słowa – nie może być akceptowane. Jeśli w trakcie wywiadu poproszono by mnie, abym rozwinął myśl dotyczącą „Żydów rządzących Hollywood” dopowiedziałbym, że właśnie skończyłem lekturę świetnej książki Neala Gablera, Ich własne imperium: Jak Żydzi wynaleźli Hollywood. Fakt, że teraz stał się to nasz biznes, droga mojej kariery, sprawia, że mamy wobec nich ogromny dług.

Mam nadzieję, że z tego tekstu wyczujecie, że moje przeprosiny są szczere, prawdziwe i, że moje życie wiele zawdzięcza osobom o narodowości żydowskiej. Ludność żydowska, przez wieki cierpiąca prześladowania, jako pierwsza usłyszała głos Boga i z całą pewnością jest Narodem Wybranym.

Chciałbym zakończyć tekst zwrotem „Shalom Aleichem”, ale – zważywszy na zaistniałe okoliczności – straciłem zapewne prawo do używania tych słów. W związku z tym zakończę go słowami „pokój z wami” (te same znaczenie co „Shalom Aleichem”, tyle że Oldman zakończył zwrotem w języku angielskim, a nie hebrajskim).

*ADL (za Wikipedią): „Amerykańska organizacja, jedną z najstarszych i najważniejszych organizacji żydowskich na świecie, której celem jest walka z nienawiścią i uprzedzeniami wobec Żydów.”

Ostatnio dodane