Czym jest Steadicam? | FILM.ORG.PL

Czym jest Steadicam?
Jerzy Babarowski
15.11.2013


 

Steadicam to fajne urządzenie, a Garrett Brown je wymyślił. Garrett Brown wymyślił również masę innych rzeczy, np. SkyCam (kamera, która pozwala robić zbliżenia zawodnikom na boiskach futbolowych), DiveCam (kamera, która śledzi skoczków pływackich) czy MobyCam (ta z kolei śledzi pływaków pod wodą). Pan Brown jest geniuszem, który dostał całą wuchtę nagród za swoje pomysły. Pracował mi.n. na planie pierwszego „Rocky’ego” czy „Lśnienia” ze Stanleyem Kubrickiem.

Pracował też przy dosyć mało znanym filmie „Wybuch”, który jest moim zdaniem najwybitniejszym dokonaniem Briana De Palmy. Oto fascynujący wywiad z wynalazcą, w którym opowiada o swoim dziecku, filozofii pracy i doświadczeniach z planu „Wybuchu”:

Rodia

Nieznoszący wszystkiego, w równym stopniu nienawidzący bezmózgiej amerykańskiej papki jak i pretensjonalnych artystycznych smrodów, nie trawiący remake'ów, adaptacji i wszelkiego rodzaju przeróbek czegoś, co już było, cierpiący na widok kondycji współczesnego kina, rzygający na widok chciwości amerykańskich producentów, święcie wierzący w ambitne kino środka, odrodzenie Hollywood i w spektakularność nie wykluczającą głębi przekazu fan science-fiction, czarnego kryminału, Dostojewskiego, smutku i mroku w każdej postaci i wieczny narzekacz. Również nierób, wałkoń i śpioch.


  • BB

    Dużo się dowiedziałem. To jest fajne urządzenie :)

  • Paweł Tylko Wtajemniczeni Wied

    Nomanie to taka metalowa ręka która trzymie i kamerę i operatora na raz i ani jedno ani drugie się nie trzęsie :D


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

NOAH od Aronofskiego - nareszcie pierwszy zwiastun!

Następny tekst

Fota #95 - George Clooney & Brad PittOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE