Znalezione w sieci

„Cudowne lata” w końcu na DVD?

Autor: Filip Jalowski
opublikowano

11 lutego tego roku wydawnictwo StarVista/Time-Life ogłosiło, że ma w swoich planach pierwsze oficjalne wydanie DVD „Cudownych lat”, czyli serii, która czeka na swoją wydawniczą premierę już od dwóch dekad. Mimo tego, że serial od wielu lat nieustannie znajdował się w czubie produkcji, które ludzie chcieliby zobaczyć na rynku DVD, jego premiera na nośnikach danych wydawała się być mało realna. Kolejni śmiałkowie załamywali ręce i twierdzili, że w serii użyto zbyt wiele kultowych nagrań muzycznych, aby móc uzyskać prawa do ich reprodukcji. Od czasu do czasu w sieci pojawiały się informacje o nadchodzącym wydaniu kolekcjonerskim, niestety, szybko okazywało się, że to jedynie żarty lub nieuczciwe działania marketingowe mające na celu wyciągnięcie pieniędzy od osób, które zamawiały zestawy DVD przed oficjalną premierą. Do roku 2011 jedynym sposobem na postawienie „Cudownych lat” na swojej filmowej półce było zakupienie nielegalnego bootlegu (całkiem zgrabnie wykonane, nielegalne wydawnictwa pojawiają się od czasu do czasu na eBayu).

wonder-1

W roku 2011 sprawa delikatnie ruszyła do przodu. 6 października serial pojawił się w ofercie Netflixa. Streaming to wciąż nie wydanie DVD, niemniej widzowie po raz pierwszy od wielu lat mogli obejrzeć serial w dobrej jakości (kopie krążące po sieci wielokrotnie wołają o pomstę do nieba). Wersja netflixowa miała jednak jeden poważy problem – nie rozwiązała problemu oryginalnej ścieżki dźwiękowej, jedynie obchodząc go bokiem. 115 odcinków dostępnych na stronie (brak jednego odcinka specjalnego) zostało ogołoconych z tego, co w „Cudownych latach” stanowiło ogromną wartość. Oryginalna ścieżka dźwiękowa została podmieniona. Nie uratował się nawet Joe Cocker i jego woodstockowe wykonanie „With a little help from my friends”, będące niezapomnianym tłem muzycznym rozpoczęcia serialu. Netflix spotkał się przez to ze sporą falą krytyki ze strony użytkowników, a udostępniona przez niego wersja nie odniosła zbyt wielkiego sukcesu.

wonder-2

Mamy jednak rok 2014 i wspominane we wstępie wydawnictwo StarVista/Time-Life. Kiedy wpadłem na ich informację o premierze kolekcjonerskiego wydania „Cudownych lat” kilka miesięcy temu, stwierdziłem, że to kolejny żart mający na celu zirytować fanów serii. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują jednak, że tym razem serial faktycznie doczeka się oficjalnego wydania. Co więcej, wydawnictwo zapewnia, że nie ma mowy o zastępczej ścieżce dźwiękowej. Przedstawiciele firmy odszukują właścicieli praw do kultowych utworów i negocjują z nimi warunki ich wykorzystania. Po czym wnoszę, że są w tych negocjacjach skuteczni? A no po tym, że z podobnymi problemami borykali się w przypadku wydania zbiorczego boxu serialu „China Beach” (w USA rzecz kultowa, w Polsce zdecydowanie mniej znana). „China Beach”, podobnie jak „Cudowne lata”, zilustrowane jest ogromną ilością utworów, które przez lata odstraszały od wydania serialu potencjalnych inwestorów. StarVista/Time-Life udało się z właścicielami praw dogadać, a box znajduje się już w obiegu.

wonder-3

Pod koniec maja w sieci pojawił się kolejny dowód na to, że wydanie DVD „Cudownych lat” niemal na bank dojdzie do skutku. Do internetu przedostały się zdjęcia, na których możemy oglądać bohaterów serialu, którzy spotkali się po latach w celu realizacji dodatków do serialu. Fotki ekipy zawędrowały również na oficjalne konta twitterowe uczestników spotkania po latach. Część zdjęć możecie obejrzeć poniżej:

wonder-4

W czerwcu pojawiły się również pierwsze informacje na temat samego wydania. Box ma imitować wyglądem szkolną szafkę znaną z Kennedy Junior High (szkoła, do której uczęszczali bohaterowie). Wewnątrz niej znaleźć ma się szkolny rocznik zawierający podpisy aktorów, zdjęcia z planu oraz inne ciekawe materiały związane z serialem. Prócz niego każde wydanie ma zostać wzbogacone o 2 notatniki (stylizowane na te, których używali Kevin i Winnie) zawierające dokładne opisy każdego z odcinków serii. Serial ma zmieścić się na 26 płytach DVD. Prócz 116 odcinków mamy spodziewać się około 15 godzin nigdy niepublikowanych dodatków. Poniżej prototypowe zdjęcie wydawnictwa.

wonder-5

Jeśli cała sytuacja nie okaże się kolejnym wielkim żartem, a wszystko wskazuje na to, że tym razem do tego nie dojdzie, premiery możemy spodziewać się jeszcze w tym roku. Pierwsze informacje wspominały o jesieni 2014, bardziej prawdopodobne jest jednak wydanie boxu w okresie świąt Bożego Narodzenia. W momencie premiery nieco mniej spektakularne wydanie „China Beach” kosztowało 200 dolarów. Box „Cudownych lat” będzie zapewne droższy. Niemniej, jeśli wszystko będzie wyglądać tak jak w opisach, takie wydanie „Cudownych lat” jest dla wielu warte każdych pieniędzy.

Ostatnio dodane