Wspomnień czar | FILM.ORG.PL

Wspomnień czar

Artykuły o filmach, publicystyka filmowa / 30/05/2011
Rafał Oświeciński
30.05.2011


Kilka tygodni temu w programie UWAGA pokazano reportaż o rozpadzie grupy De Mono i jakoś tak przypomniał mi się teledysk do jednej z ich lepszych piosenek ?Moje miasto nocą? ? który w czasach gdy byłem usmarkanym nastolatkiem rozpalał moją wyobraźnię. To był rok 1990, początek boomu Video w Polsce, jeszcze mało filmów widziałem, a moja przygoda z X muzą dopiero się rozkręcała. I nagle w teledysku do piosenki De Mono widzę ją, skąpo odzianą w czerwony lateks kobietę (średniej urody), która bez mrugnięcia okiem otwiera ogień do gliniarzy i serią z shotguna rozwala im radiowóz. Ta scena siedziała w mojej pamięci przez kilka lat, nie wiedziałem z jakiego filmu pochodzi, ale wiedziałem, że muszę kiedyś ten film zobaczyć. Przypomnę, że był to rok 1990, żadnego internetu, żadnego Google, a w encyklopedii PWN raczej nie miałem szans znalezienia informacji o tym, fragmenty jakich filmów wykorzystało De Mono w swoim teledysku?

Kilka lat i kilkaset filmów obejrzanych później, na pirackiej kasecie VHS dotarł do mnie pewien film. Jego tytuł brzmiał ?Ukryty?. Rozpoczynał się brawurowym napadem na bank i pościgiem policyjnym za bandziorem w Ferrari?

Kyle MacLahlan gra w filmie ?Ukryty? (?The Hidden? 1987) agenta FBI, który ściga bezlitosnego bandytę lubującego się w napadach na banki i kradzieżach samochodów marki Ferrari. Najdziwniejsze w całej sprawie jest to, że bandytą co chwila staje się ktoś inny ? zupełnie przypadkowy człowiek, nigdy nie karany przez wymiar sprawiedliwości. Sam agent też wydaje się nieco podejrzany; współpracującemu z nim policjantowi zdaje się nie mówić całej prawdy o tajemniczym bandycie, a sam jeździ? drogim samochodem marki Porsche. Bandyta co chwilę zmienia postać i? nagle w jednej z nich pojawia się ona! Striptizerka w nocnym klubie, łudząco podobna do tej z teledysku De Mono sprzed kilku lat. Jakaż była moja radość, gdy po występie założyła na siebie czerwone wdzianko i z torbą pełną broni wyszła na ulicę. Spotkanie z policjantami i ostrzelanie radiowozu, czyli scena, którą nosiłem w pamięci przez kilka lat, w filmie wyglądała jeszcze lepiej niż w teledysku do ?Mojego miasta nocą?. Byłem szczęśliwy ;)

?Ukryty? to jedno z moich najtrwalszych i najlepszych wspomnień filmowych z lat 80. Ten bardzo mało znany thriller s-f, niesłusznie zapomniany, naładowany jest akcją, czarnym humorem, a opowieść o pościgu za niecodziennym przeciwnikiem absorbuje uwagę i z każdą sceną coraz bardziej intryguje. Jeśli lubisz dobre kino akcji z domieszką science fiction i nie widziałeś/aś tego filmu, musisz koniecznie nadrobić tę zaległość sprzed prawie 25 lat. ?The Hidden? nie zestarzał się pod względem efektów specjalnych i nawet dziś gwarantuje półtorej godziny znakomitej rozrywki wypełnionej pełnokrwistymi emocjami. Film jest trudny do zdobycia, ale można go w całości obejrzeć na YouTube, co z całego filmowego serca polecam. Jeśli kogoś nie przekonał mój hurraoptymistyczny opis powyżej, poniżej trailer:

Rafał Oświeciński

Rafał Oświeciński

Celuloidowy fetyszysta.
Kino istnieje nie tylko dla rozrywki. Powinno budzić emocje. Powinno szokować ibulwersować. Powinno bez skrupułów zmuszać mózg i serce do wytężonej pracy. Dlatego wolę nieudane eksperymenty od udanych średniaków tworzonych od linijki.
Rafał Oświeciński


  • desjudi

    Film był świetny, bez dwóch zdań. Pamiętam tylko, że intensywnie go reklamowano na oficjalnych wydaniach vhs… Na yt nawet w całości można obejrzeć http://www.youtube.com/watch?v=gQt6fBADcEA

  • Dux

    Des, w tekście powyżej wspominam o tym, że można "Ukrytego" obejrzeć na YT, cyt.: "Film jest trudny do zdobycia, ale można go w całości obejrzeć na YouTube" – czytaj wpisy do końca ;p

  • Anonymous

    Dobry film i dobre video De Mono


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Scena na dziś #4

Następny tekst

Komedia ? la AyoadeOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE