Przewodnik filmowy #1 – Lista Schindlera | FILM.ORG.PL

Przewodnik filmowy #1 – Lista Schindlera
Dominik Jedliński
25.02.2015


Jeszcze do niedawna byliśmy zasypywani informacjami o tym, że Steven Spielberg rozpoczął zdjęcia do swojego najnowszego filmu „St. James Place” we Wrocławiu. Ponowny przyjazd reżysera do Polski w celu nakręcenia filmu sprawił, że zaczęliśmy zastanawiać się, gdzie nakręcono jego poprzedni film – słynną „Listę Schindlera”?

I właśnie dzięki tym przemyśleniom narodził się „Przewodnik filmowy” – program, ukazujący świat od strony, której nikt jeszcze nie znał. Postanowiliśmy filmowe scenografie skonfrontować z rzeczywistością. Pokazać miejsca, które posłużyły twórcom do stworzenia ich genialnych filmów.

I właśnie tematem pierwszego odcinka są lokalizacje, do których zawitało oko kamery podczas zdjęć do pamiętnego dzieła Stevena Spielberga. Gdy zatem odwiedzicie Kraków, mam nadzieję, że wybierzecie się na wycieczkę śladami Schindlera, Spielberga, no i oczywiście „Przewodnika filmowego”.

A to dopiero początek. Bo filmowy Kraków pełen jest śladów związanych z kręconymi tam obrazami filmowymi i serialami. To na krakowskim Kazimierzu palił się Kaliniec w słynnym serialu Noce i dnie, to tutaj kręcono sceny chociażby do Katynia. A to przecież tylko Miasto Królów Polskich. Plan sięga dalej i chcielibyśmy zwiedzić w ten sposób całą Polskę (a może i świat, kto wie?). Ten projekt bowiem to dobry sposób na promocję kultury filmowej i atrakcyjniejsze spędzenie wakacji. • poldek

  Czekałem na coś takiego bardzo długo (sam chciałem podobne opracowanie zrobić, nie koniecznie w formie filmowej), ale szkoda, że nie pokazano więcej lokacji. Do dzisiaj szukam miejsca gdzie kręcono ujęcie 1:15 – czy ktoś może kojarzy to miejsce????

  • poldek

   chciałem jeszcze dodać, że atrakcyjniejsze byłoby gdyby twórcy tego filmiku w miarę możliwości spróbowali odtworzyć kadry z miejsc gdzie kręcono poszczególne sceny

 • fanus

  również bardzo mi się podoba. Dobry prowadzący, wszystko słychać i widać. Więcej takich bezpośrednich porównań (można przecież obraz przełamać na pół, żeby pokazać to co w filmie i to co w rzeczywistości, no nie?)

 • Kawa

  Zapraszam na blog o podobnej tematyce. Są też lokację z „Listy…” – setjet.blogspot.com


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Teoria wszystkiego

Następny tekst

Interpretacja filmu „71 fragmentów” Michaela HanekegoOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE