VHS nie do zdarcia | FILM.ORG.PL

VHS nie do zdarcia, czyli Wielkie Otwarcie
Radosław Buczkowski
02.10.2012


 

 

Wstępniak

Starzejemy się chyba – my, klub, redakcja, załoga forum. A może to filmy coraz gorsze powstają? Grunt, że z coraz większą nostalgią wspominamy filmowe „starocie”. Kiedyś było lepiej, kiedyś to się kręciło, aktorzy golili się szlifierkami kątowymi, na ekranie się paliło, chlało i miało w głębokim poważaniu polityczną poprawność. Oj tak, piękne to były czasy. Nawet największy chłam przeszłości jest często wart więcej niż połowa współczesnej radosnej twórczości. Raz po raz przy wychwalaniu staroci pada hasło klucz, magiczny skrót, przy wymawianiu którego słychać anielskie chóry: chodzi oczywiście o VHS

 

Nie ma co się oszukiwać, VHS został wyparty przez dvd i blu-ray nie bez powodu. Zła jakość obrazu i dźwięku, spore gabaryty i pozostawiająca wiele do życzenia wygoda obsługi to główne przyczyny śmierci tego najpopularniejszego niegdyś formatu. Jest jednak w VHS-ach bliżej nieokreślony czar, wspomnienie epoki wielkich przemian w naszym kraju, naszej młodości i początku fascynującej przygody z kinem, która trwa po dzień dzisiejszy. Na samą myśl o pozdzieranych pudełkach z niesamowitą galerią okładek (od beznadziejnie kiczowatych po prawdziwe dzieła sztuki), często jakością przebijających treść samego filmu; na wspomnienie zapachu kasety czy dźwięku pracującego magnetowidu dostaję gęsiej skórki. Jeśli ktoś nie dorastał w okresie boomu video, zapewne nie zrozumie tej fascynacji, tak samo jak niepojęta będzie dla takiej osoby fascynacja często miernej jakości jankeskimi lub robionymi na jankeską modłę produkcjami. Jednak ci, którzy zasmakowali w kinie gatunkowym tej epoki, w pojedynkę powykańczali obce armie, załatwili z półobrotu największego łamignata i zdobyli najlepszą lasię w miejscowej tancbudzie, rozbijając w międzyczasie szajkę groźnych handlarzy narkotyków – tak, oni wiedzą, o jakim uczuciu tutaj mowa. Ta epoka wychowała niejednego sułtana epy (szczegóły na naszym forum), kreując taki, a nie inny światopogląd filmowy.

 

Jako że era VHS to prawdziwa kopalnia niesamowitych pozycji filmowych, a pamięć niestety już nie ta, nie chcemy, aby jakieś kultowe (lub mniej kultowe) tytuły zniknęły w czeluściach historii. Postanowiliśmy więc, że czas najwyższy powołać do życia dział zajmujący się tylko i wyłącznie okresem bezwzględnej dominacji VHS.

Dla kasetowych wiarusów niech to będzie wspominkowy wehikuł czasu, a dla tych mniej zaznajomionych z tematem – swoisty elementarz, prawdziwe vademecum VHS-owej wiedzy. Cyklicznie, raz w tygodniu (bo jak wszyscy kasetowi wyjadacze dobrze wiedzą, w dobie dwóch kanałów i teatru telewizji potrzebna jest porcja kapitalistycznego, filmowego zepsucia) ukazywać się będą recenzje świeżo przegranych hitów spod lady, okazjonalnie zaś większy artykuł odnośnie jakiejś ważniejszej produkcji, serii filmowej czy też aktorskiej znakomitości. Życzymy więc udanej podróży w czasie – pamiętajcie tylko, aby po projekcji przewinąć kasetę.

 

Fragment kolekcji Duxa ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historia systemów wideo przeznaczonych do domowego użytku sięga wczesnych lat 60., ale dopiero opracowany dziesięć lat później przez japońskie JVC Video Home System stał się początkiem prawdziwej rewolucji. Kino we własnym domu, z wybranym filmem, w spokojnej atmosferze, bez potrzeby martwienia się, kto w tym czasie zaopiekuje się dziećmi – to był istny szał. Nie inaczej było w kraju nad Wisła, choć dla nas miało to jeszcze inny, głębszy wymiar, bo VHS nie był tylko nowinką techniczną, ale prawdziwym luksusem i powiewem upragnionego Zachodu, co więcej – powiewem wielokrotnego użytku.

Gdy przysłane przez ciocię z RFN gumy maomam i czekolady z „okienkiem” zostały już zjedzone, piwo w puszkach wypite, a odsłaniający klatę Hoff na T-shircie zaczął się ścierać od wielokrotnego prania, to przynajmniej zawsze można było po raz kolejny obejrzeć ulubiony film. Lata 80. to złote czasy dla VHS na świecie, jednak w Polsce przyjęło to formę totalnej jazdy bez trzymanki. Wideoodtwarzacz to był prawdziwy wyznacznik statusu społecznego. Na początku o taki sprzęt nie było łatwo, “partyjni”, cinkciarze, szczęściarze mający rodzinę zagranicą załatwiali sobie odtwarzacze z Zachodu, zazwyczaj przewożone za ekstra “opłatą” dla Zbycha celnika. Przywożący sprzęt w większych ilościach zwietrzyli świetny interes na nowej technologii i lawina ruszyła. Koszt zakupu był spory i nierzadko wiązał się z wieloma wyrzeczeniami ze strony całej rodziny. Węgiel na zimę? A może wypasione Hitachi? Przecież nic nie hajcuje lepiej niż “ Akademia policyjna 3” i “ Zaginiony w akcji”.

 

Dla wielu osób handel sprzętem i kasetami to był pierwszy prywatny interes – być królem wypożyczalni, to było to! Nikt się nie przejmował prawami autorskimi, bo i nikt nie ścigał, a współcześni propagatorzy ACTA upijali się jeszcze wibowitem lub modlili do pomniczka Lenina. Boom VHS to był najprawdziwszy przykład kapitalizmu w czystej formie, nieobciążonego niezrozumiałymi kruczkami prawnymi czy korporacyjnym monopolem. Sprzedaże detaliczne, hurtowe, wymiany z ręki do ręki, za złotówki, dewizy i bony czy też zwykłe “opyłki” – to był chleb powszedni. Za wypożyczalnie robiło wtedy wszystko: targi, stare garaże, przedpokoje, bagażniki polonezów, a w mniejszych miejscowościach nieraz widziano Nysę z Rubinem na pace i podpiętym do niego magnetowidem – swojskie Cinema Paradiso. Rolę Salvatore obejmował pan, który przy użyciu łamanego niemieckiego za trzy marki był w stanie wytargować serię „Lodów na Patyku” wraz z kilkoma paczkami haribo.

Zachodnie filmy święciły triumf w polskich domach. Na początku większość tego stanowiły produkcje drugiego i trzeciego sortu, grindhouse, włoskie sensacje i horrory, niemieckie erotyki. Do tego nigdy nie wiedziałeś, na co trafisz, bo oficjalne wydania to była całkowita abstrakcja, a tytuły często wyssane z palca – co już nam zostało niestety do dziś. Zdarzały się też sytuacje, że wypożyczając film z niepewnego źródła (VHS-owe Breaking Bad) zamiast dwóch części Rambo otrzymywaliśmy recital Trubadurów i końcówkę koncertu życzeń.  Zasada była jednak prosta: jedna kaseta, dwa filmy (jeśli się miało pecha, to niecałe), zazwyczaj w tym samym gatunku, głównie kino gatunkowe, żadne tam artystyczne pierdy: tu chodziło o akcję, przemoc, seks i terror, a czasem o tanie romanse i duże ilości niewyszukanego humoru.

 

W końcu jednak powstały pierwsze polskie firmy wydawnicze i „oryginały” zaczęły trafiać pod strzechę. Zdarzało się, że trzeba było wymienić 2-3 składaki, żeby tylko mieć na własność jakieś oryginalne wydanie, a wszystko to dla tandetnej okładki. Im mniejsza miejscowość, tym oficjalne wydania docierały później, jednak radosna bonanza i pierwsze uderzenie VHS pomału dobiegały końca. Rynek się ustabilizował, mali gracze wraz z lewymi nagraniami zaczęli wypadać z interesu i przez kilka następnych lat królowały mniej lub bardziej licencjonowane wypożyczalnie. W najgorętszym okresie nawet w najbardziej zabitej dechami wsi operowała jakaś wypożyczalnia, a samych rodzimych wydawców można by liczyć w setkach.

Wszystko, co dobre, musi się jednak skończyć. Popularność sprzętu satelitarnego, ustawa o prawach autorskich i pojawienie się pierwszych prywatnych stacji telewizyjnych w naszym kraju spowodowało mocne osłabienie mocarnego dotychczas uderzenia VHS-owej szarży. Jednak prawdziwym ciosem dla VHS okazała się rosnąca popularność płyt cd, a następnie dvd, oraz internetowy boom, które nie tylko w u nas w kraju, ale na całym świecie spowodowały bezlitosne wypieranie VHS-ów z rynku, a w konsekwencji śmierć tego formatu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z Wikipedii: „z dniem 28 października 2008 firma JVC jako ostatnia zakończyła produkcję uprzednio nagranych nośników VHS dla dystrybutorów filmowych” i po ponad trzydziestu latach system ten oficjalnie odszedł do lamusa. Dziś po tej niegdyś złotej epoce pozostały upadłe i wciąż upadające wypożyczalnie, które w epoce nowych formatów mogą tylko z łezką w oku wspominać wspaniałe czasy VHS, a przetrwać jest ciężko – ceny filmów w sklepach spadają, kablówka oferuje setki kanałów, a w dobie zamawiania „nowości” jednym guzikiem pilota, istnienie osiedlowej wypożyczalni filmów jest zwyczajnie zbędne. Szkoda, bo to była cześć magii – wyprawa do wypożyczalni z kilkoma „kopernikami” w dłoni, często wielogodzinne buszowanie między półkami, karmienie oczu wymyślnymi okładkami, a w końcu seans wraz z obowiązkowymi trailerami i chwalenie się kumplom w dniu następnym, jaki to klasyk udało się nam obejrzeć. VHS może i jest już melodią przeszłości, ale jej echa ciągle słychać i coraz częściej można znaleźć w internecie strony zajmujące się tematyką VHS. Recenzje, ikony tej ery, kultowe okładki, artykuły, piwniczne kolekcje czy też próby wymiany jak za starych dobrych czasów – i dobrze, bo tak pięknych wspomnień nie można wymazywać.

Long live VHS!!!

 

Zwiastun pierwszego odcinka „Nie do zdarcia”:

 

Zapraszamy jutro :) • Veers

  Ach, magia wspomnień. Przypomniały mi sie wizyty u kumpla i oglądanie 3 części „Parszywej dwunastki” w jedno popołudnie. :) Albo pierwszy kontakt z sagą „Alien” (właściwie to z końcówkami obu filmów na końcu kaset VHS z innymi filmami z rynku)

 • Mefisto

  Aż mi się łezka zakręciła w oku na ten artykuł – eh, to były czasy, kiedy zdobycie danego tytułu było prawdziwym wyczynem i powodem do dumy; nie to co teraz, gdzie jednym kliknięciem można to mieć na dysku – i to w hd!

 • mały

  Ja nigdy nie zapomnę jak się taśmę kleiło bo ci odtwarzacz czy tam video wkręciło,
  skaczący obraz , podkręcanie głowicy , pana Krzyśka z wypożyczalni i stare pieniądze to były czasy.

 • Maciek

  Świetny artykuł :). Nikt dzisiaj nie dozna magii szukania tytułu i niecierpliwej próbie uruchomienia filmu po przyjściu z kasetą i sprawdzeniu kopii. W Łodzi uczęszczałem na „wymiany” na ŁKS i Górniak – tam można było przebierać w tytułach, gorzej z jakością :). Dodam że w tamtych czasach ZAWSZE oglądałem kasety do końca w oczekiwaniu na jakiś bonus ;).

 • michas

  steel dawn!!!! awwww!!!:D:D:D

 • paj

  Nie wiem z jakiej alternatywnej rzeczywistości przybył autor tego artykułu, ale teza jakoby istnienie osiedlowej wypożyczalni filmów stało się zbędne, jest zupełnie chybiona. Zmienił się jeno nośnik, natomiast idea pozostała ta sama – wypożyczanie filmów na dzień lub kilka dni za niewielką kwotę. Zawsze będzie popyt na taką usługę, bo nie każdy lubi kupować filmy na własność, tak jak nie każdy kolekcjonuje płyty z muzyką.

  • Jaro

   Jest?
   Wypożyczalnie upadają, autor podał nawet powody dlaczego (masz filmy
   online, kablówke + zamawianie tytułow juz jako opcje na kablu) u
   mnie upadły wszystkie. Blockbuster, największa sieć wypożyczalni na
   Świecie wyciągnęła kopyta…nie chce przebijać balonika, ale taka jest
   rzeczywistosć. U Ciebie jak rozumiem wypożyczalnia nadal na prosperuje – no i super, tylko nie traktuj tego jako wyznacznik. Zmienił się nosnik, ale nie tylko – zwyczajnie się nie opłaca – wujas miał wypożyczalnie i po 20 latach zamknął, zabiły go opłaty…a teraz dvd wysyłaja pocztą w kopertach i po tygodniu odsylasz. Wypożyczalnie odchodzą do lamusa i jest ich coraz mniej – facet akurat ma tutaj całkowita racje.

   • Maciek

    Łódź, Teofilów C – jest wypożyczalnia DVD/BR ale niestety zarówno ilość tytułów i ich jakość raczej śmieszy niż zachwyca. Pytałem człowieka czy ma ruch to powiedział że to jest jego „dodatkowa” działalność w tym miejscu więc szału nie ma. Dodam że kiedyś (10 lat temu) na tym osiedlu było ok 5 wypożyczalni z ogromną ilością filmów. To co zostało opisałem wyżej.

   • paj

    Miałem na myśli sytuację w Krakowie, gdzie wypożyczalnie są i będą jeszcze długo. A że sporo ich padło, to akurat żaden wyznacznik, bo obecnie zwija się mnóstwo firm, w najróżniejszych branżach i z powodu narastającego kryzysu gospodarczego. Cały myk polega na tym, żeby nie spać i kupować filmy jak najszybciej, wtedy ma to sens. Bo jak patrzę na terminy polskich premier nowości kinowych, to faktycznie nie dziwię się, że ludzie oglądają filmy z netu.
    Poza tym z kablówką też nie jest tak różowo, w większości oferują one filmy, które już znam i cały czas z lektorem, co jest średnio zachęcające dla mnie. Nie mówię o pakietach tv cyfrowej, bo tej jeszcze nie mam. Zobaczymy co będzie dalej.

 • Wezyr

  Powrót winyla był uzasadniony, bo winyl to lepsze brzmienie niż CD, ale powrót VHS nie ma szans, bo i tak to był gorszy format niż konkurencyjne betamaxy itp. Z tego, co pamiętam, to Paranormal Activity wydano w 2010 na VHS.

  • Scarlet Pumpernickel

   Jasne, VHS juz nie wróci, ale przecież nikt chyba na to nie liczy :) Swoja drogą, tak, VHS był gorszym formatem niż Betamaxy, ale te i tak sromotnie przegrały walkę o przewodnictwo na rynku – jak zwykle chodziło o kase. Nie licząc pojedyńczych sztuk z Pewexu, to odtwarzacze i kasety od Sony ominęły nasz kraj szerokim łukiem, więc BM nie ma co nawet wspominać.

 • Brokenik!

  A gdzie się podział Laser Disc ?

 • Starszy kinoman

  Artykuł fajny ale oczywiście nie obyło się bez propagandy (kapitalizm super, komuna zła!). Pod koniec PRLu dostęp do video miał każdy, nie tylko łatwo i tanio było kupić odtwarzacz ale i było naprawdę dużo kaset w sprzedaży. Mam jeszcze kilka z tego okresu z kreskówkami Hanna Barbera z kapitalnym niedostępnym już dubbingiem.

 • Userek

  Już od pół roku kasety VHS są moim hobby. Przez ten czas nabyłem sporo mało znanych tytułów :)

  • Guest

   Nie natknąłeś sie może gdzieś na film pod tytułem Łącznik z Los Angeles

 • Piccolo

  Olaboga, świetny artykuł! Tego właśnie brakuje w polskim internecie. Pamiętam jak mama kupiła pierwszy odtwarzacz VHS na początku jednych wakacji. Po ich zakończeniu obejrzeliśmy z siostrą niemal wszystkie interesujące nas tytuły. Nowości kosztowały 20000zł a nieco starsze filmy 10000zł (tłumaczenie dla młodszych czytelników: odpowiednio 2 i 1zł). Zatem dziennie 2-3 filmy były normą. Magnetowid mam do dziś – nagrywa i odtwarza. Ostatnio obejrzałem „Człowieka Demolkę” i „Dark Angel”, nagrałem z TV „Liberatora 2” i „Żandarma i kosmitów” :D

 • 1981

  Pamiętam te czasy :) do tej pory mam w pełni sprawny magnetowid i nawet jeszcze w folii ze trzy czyste kasety. Szkoda się pozbywać, ale i tak wiem że już nic nie nagram. Obecnie nawet TV nie oglądam ze względu na wszechogarniającą tandetę i natrętną reklamę.

 • Cebula

  :) Pamiętam do dziś jak moja mama wypożyczyła dla mnie w jednej wypożyczalni Małą Syrenkę Disney,a gdy byłem chory.

  I tak lata mijały i prawie o niej zapomniałem, kiedy to moja koleżanka z klasy miała okładkę na zeszycie z Arielką, i ja mówię, RAANY, Arielko gdzieś ty się podziała ?
  a koleżanka, prepraszam ?, i ja zaczynam mówić o co mi biega, a ta na to……świr :D.

 • Michał

  Do tej pory poszukuje filmów z vhs dla mnie zawsze to bedą najlepsze filmy i zawsze będą oglądane


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa

Następny tekst

Klub WinowajcówOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE