Urzędnicy mogą się bać. Pierwszy zwiastun „Układu zamkniętego”. | FILM.ORG.PL

Urzędnicy mogą się bać. Pierwszy zwiastun „Układu zamkniętego”.
Rafał Oświeciński
15.01.2013


Kiedyś na starym blogu Celuloidowych Fetyszystów popełniłem wpis na temat „Układu zamkniętego” Ryszarda Bugajskiego (Urzędnicy na celowniku. Nareszcie!) i wyraziłem nadzieję na powstanie filmu demaskującego urzędniczą samowolkę. Pomysł, scenariusz, twórcy i aktorzy mogli już wtedy gwarantować dobre, emocjonujące i WAŻNE kino – ważne w rozpoczęciu dyskusji, w wytknięciu ewidentnych błędów w komunikacji człowiek-państwo. Co ciekawe, „Układ zamknięty” nie został zrobiony za kasę państwową (czyli dzięki zapomodze PISF), a za prywatną kasę przedsiębiorców, którzy złożyli się na film Bugajskiego (mniemam, że sprawa finansowania wygląda bardziej skomplikowanie, ale przyjmijmy prostszą wersję).

I dzisiaj zadebiutował zwiastun. Krótki, bo minutowy. Dobrze zrobiony, intrygujący – to niezwykłe! Po prostu pełna profeska. Najważniejsze – 5 kwietnia na ekranach kin. Mam nadzieję, że film nie zginie, bo zapowiada się znakomicie.

Rafał Oświeciński

Rafał Oświeciński

Celuloidowy fetyszysta.
Kino istnieje nie tylko dla rozrywki. Powinno budzić emocje. Powinno szokować ibulwersować. Powinno bez skrupułów zmuszać mózg i serce do wytężonej pracy. Dlatego wolę nieudane eksperymenty od udanych średniaków tworzonych od linijki.
Rafał Oświeciński


 • Andriej

  Chyba każdy, kto tak jak ja zetknął się z takowymi patologiami z bliska(byłem w pewnym urzędzie na stażu), szczególnie na taki film… Ciekaw jestem, jak ostry naprawdę będzie, bo taką mam nadzieję!

 • hanys

  Przekopiuje moj komentraz z wykopu:

  nie wyglada to dobrze – kilmat podobny do jakiegos TVNowskiego kryminalnego dziadostwa .

  Aktorzy w zwiastunie znani z debilnych seriali: zlotopolscy, brzydula, samo zycie, magda M. Tragedia.

  Gajosa bym oczywiscie zostawil. A co do reszty: nie mozna bylo wziac studentow ASP lub naturszczykow? Np. Krystyna Janda debiutowala w kultowym Czlowieku z marmuru w roli glownej.

  A mogl byc dobry, wstrzasajacy, przelomowy dla polski film.

  • to myślenie życzeniowe. nie ma sensu. Gajos i Kaczor zapewniają dobre aktorstwo, Bugajski rzetelną reżyserię, a tematyka odpowiednie emocje. Bardzo wiele jednak sugeruje, że to się może udać.

  • Pszemo

   Dobry reżyser nawet z miernoty wyciśnie odrobinę dobrego aktorstwa.(oby…)

 • Tomasz Miernik

  Po muzyce sądziłem, że przyjdzie Hitman.

 • voidheart

  to chyba pierwszy polski film na który się wybiorę do kina z własnej nieprzymuszonej woli ;)


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Hitler w Warszawie, czyli ile może być wart nowy film Machulskiego?

Następny tekst

Urwany film #18 - Bejbi BluesOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE