Smoleńsk, k#$@%! | FILM.ORG.PL

Smoleńsk, k#$@%!
Rafał Oświeciński
11.01.2013


Polityka, panie i panowie, wejdzie do kin. Nie żadna dyskusja, polemika z odważnymi tezami na ustach, demaskowanie rzeczywistości. Nic z tych rzeczy. Naiwny byłby ten, kto myśli, że chodzi tu o coś więcej niż zagranie na nosie bezpośrednim przeciwnikom politycznym. Zwiastun „Smoleńska”, filmu, który wejdzie w 4. rocznicę katastrofy, sugeruje jedno: mamy prawdę reprezentowaną przez PiS kontra kłamstwo reprezentowaną przez PO. Jednoznacznie, z przytupem, z odpowiednio zaintonowaną tezą, według przepisu znanego od lat.

Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że twórcy pójdą z prądem, zgodnie z nurtem rzeki, której szum jest znany od lat i od lat ów szum wywołuje mdłości. I że kwiecień przyszłego roku zostanie zdominowany krzykiem, ujadaniem i pluciem. Z obu stron barykady. Już na samą myśl rzygać się chce. Najgorsze jest to, że pomimo osobistego bojkotu tego typu filmidła, będę wplątany w wojnę, czy chcę tego czy nie. Nawet ten tekst gdzieś mnie postawi, niestety.

Klasyczna formuła, w której bohater drąży, by odkryć nieznaną, ukrywaną prawdę” – tak mówi o swoim filmie reżyser, Antoni Krauze.

Obraz ma być maksymalnie uczciwym dziełem artystycznym. Chcę, by on był poza podziałami, by go oglądali widzowie o różnych światopoglądach„.

Zobaczcie to coś poniżej, co zwie się w świecie zachodnim teaserem. I jeszcze raz przeczytajcie słowa Krauzego.

Rafał Oświeciński

Rafał Oświeciński

Celuloidowy fetyszysta.
Kino istnieje nie tylko dla rozrywki. Powinno budzić emocje. Powinno szokować ibulwersować. Powinno bez skrupułów zmuszać mózg i serce do wytężonej pracy. Dlatego wolę nieudane eksperymenty od udanych średniaków tworzonych od linijki.
Rafał Oświeciński


 • Rafał Donica

  Byłem wręcz pewien, że z tych latających i przenikających się liter ułozy się TERMINATOR, ale jednak nie.

  • Alieen

   Raczej Transformers, lol

   • Rafał Donica

    No tak, jesteś z pokolenia, któremu bliższe Transformers niż Terminator ;p

  • Alieen

   Raczej TRANSFORMERS, lol

 • obserwator

  Bede sie trzymał z daleka od kin. Jak tu nie nienawidzic polityki?

 • mejk

  a może będzie tak naprawdę pastisz? ;)

 • Andrzej Wiśniewski

  Jupitery wielkiego swiata znow spojrza na Polske i po raz kolejny zobacza mala, skarlowaciale, zakompleksione, odwiecznie taplajace sie we wlasnym bagnie panstewko. Kiedy my wreszcie dorosniemy…

  • Ewa Dżi

   Jestem ciekawa, jaką masz opinię na temat innych państw wschodnioeuropejskich (poza Rosją) – mówię to bez sarkazmu.

   • Andrzej Wiśniewski

    Zalezy jak ugryzc ‚panstwa wschodnioeuropejskie”. Jak spojrzysz na poludnie od nas, kraje bloku wschodniego jak dzisiejsze Czechy i Slowacja, czy Wegry – tak jak my, zamkniete zostaly na 40 lat w sloiku z nalepka Komunizm. Po wyrwaniu sie radza sobie nienajgorzej gospodarczo i cywilizacyjnie, ale musza nadgonic dziesieciolecia stracone do zachodniej Europy. Kraje postsocjalistyczne, jak Ukraina, Bialorus, Litwa – nie podlozyly jeszcze nawet gruntu pod rozwoj gospodarczo-cywilizacyjny, bo obywatele walcza jeszcze z ustrojem i rosyjskymi aparatczykami. Wiec w obu przypadkach porownanie Polski do komplenie dwa rozne zadania.

    Ale nawet jesli spojrzysz na pierwsza trojke – Polska kultura polityczna w porownaniu do sasiadow z poludnia to absolutna degrengolada. Polityczna porazka Solidarnosci po obaleniu komunizmu, groteskowa Lepperiada z tragicznym zakonczeniem, kacza taktyka nieustajacego dzielenia kraju i obywateli – to absolutna wolna amerykanka, nad ktora nikt nie sprawuje u nas kontroli. Ja wiem, ze najbrudniej we wlasnym ogrodku, bo go widac najblizej, i inne kraje rowniez maja swoje ekscesy polityczne (Wlochy ostanimi czasy wiodly prym)

    Ale dlaczego, pytam sie, dlaczego wywlekac domowe brudy na zewnatrz? Czy stworzenie tego filmu potencjalnie przyniesie choc jedna pozytywna rzecz? Nie. Rozjatrzy po raz kolejny dwa obozy, ktore rzuca sie na siebie z krzyzami i kamerami, i nie dojdziemy do ladu, nigdy. Podobnie jak nigdy nie dowiemy sie prawdy, podczas gdy caly swiat patrzyl bedzie na nas z niedowierzaniem.

    Dlaczego inni potrafia robic filmy pozytywne, promujace panstwo, jego historie i obyczaje, obywateli i ich kulture, filmy opowiadajace historie po ktorych serce rosnie. Podczas gdy nasze kino niezmiennie od dziesiecioleci jest negatywne, przesiakniete nienawiscia, zloscia i jadem.

    Kazik spiewal kiedys „Sztuka sluga polityki, czemu bracie robisz k*we z muzyki”. I to chyba najwierniej oddaje sytuacje jaka tutaj mamy…

    • Ewa Dżi

     Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienie :)

  • Sebastian Mosiej

   Andrzeju, a jak postrzegają USA inne kraje, mimo że wielu ich obywateli wręcz tonie w teoriach spiskowych? 9/11 to najgłośniejsza tragedia i niegasnące plotki. Setki stron, analiz, filmów, etc.
   Powtórzę jak wyżej (tekst Pej) – No, ale My ‚Polacy’ to mamy kompleks wyższości i zadufania w sobie. Bowiem cały świat będzie się z nas śmiał. Bo cały świat nie ma nic innego do roboty, tylko przyglądać się jakiemuś tam kraikowi w centrum europy bez większego znaczenia. Cóż za zadufanie…

   • paj

    Kompletnie nie zrozumiałeś. ja wiem, że jesteśmy krajem bez znaczenia, ale to niekoniecznie musi od razu onaczać, ża przy każdej nadażającej okazji będziemy się kompromitować eksportując i nagłaśniając takie upośledzone twory filmopodobnej jak ten, o którym tu mówimy. Żenują mnie wszelkie teorie spiskowe(także te nt. 09/11 i JFK, bo wydają mi się jednostronne i pachną fanatyzmem). Dlatego też czekam na dokument National Geographic opisujący tę katastrofę, bo tam przynajmniej nie będę musiał czytać o sztucznej mgle, bombie próżniowej, helu cięższym od powietrza i innych bredniach. Wbrew pozorom świat patrzy i wyciąga wnioski z takich spraw. A my tracimy na wiarygodności jako partner polityczny i gospodarczy.

 • paj

  Zgodnie z przewidywaniam będzie to obrzydliwa i tania propagandowa agitka, która z obiektywizmem tyle ma wspólnego, co krzesło z krzesłem elektrycznym. Znowu się będą z nas śmiać na świecie. Jak ja gardzę tymi naszymi politykami.

  • Sebastian Mosiej

   Paj, 9/11 był WTC w Stanach i po dziś dzień stada różnego kalibru ludzi i grup próbują ‚wyjaśnić tę tragedię’. Ilość potencjalnych teorii spiskowych, niewyjaśnionych fenomenów pozostaje wciąż wielka. I jakoś nikogo to nie specjalnie zmienia politykę i postrzeganie USA.

   No, ale My ‚Polacy’ to mamy kompleks wyższości i zadufania w sobie. Bowiem cały świat będzie się z nas śmiał. Litości, ten tekst jest na poziomie PRLowskich komunistycznych intryg, gdzie podkupiony/wydelegowany członek partii w zachodnich mediach pisał krótki tekst na 10 stronie Timesa/Guardiana/Le Figaro, by go potem przedrukować w mediach polskich z tymi samymi uwagami jak Twoje.

   • paj

    Dzięki takim popisom kinematograficznym prędzej raczej można będzie nabawić się kompleksu niższości. Dziwnym trafem tylko w Polsce powstają te kretyńskie i urągające logice teorie spiskowe. Na zachodzie już dawno przeszli nad tą katastrofą do porządku dziennego. Ale nie, my musimy się skompromitować bardziej.
    I przestać pisać cokolwiek o komuniźmie, bo najwyraźniej nic nie wiesz o tamtym systemie. To kompromitujące.

 • Piotrus

  Ale na Wałęsę wybieracie się bez zgrzytania zębów?

  • Tak, bo jednak Więckiewicz, Grochowska, Edelman i Wajda gwarantują wysoki poziom wykonania. I to bez jawnej, bezczelnej agitki politycznej. Po prostu ładny portret.

   • Zakrza

    Wypraszam sobie! Wajda nie gwarantuje!

   • noram

    „bez jawnej, bezczelnej agitki”? nie rozsmieszaj mnie.. wlasnie w ten sposob udowadniasz kompletny brak wiedzy z historii najnowszej i ustawiasz się jednoznacznie po jednej ze stron sporu jak najbardziej politycznego. Zalosny jestes mowiac „nie znoszę polityki, ale Wajda polityki nie uprawia.. „. Wajda jest ordynarnym artystą-politykiem.. przypomnij sobie jego przemowienie w Łazienkach. I tyle na ten temat…

    • nie znasz mnie, więc nie mów mi, co znam, a czego nie znam po przeczytaniu 4 słów. Nie powiedziałem, że Wajda polityki nie uprawia, tylko że w „Wałęsie” nie będzie jej robił tak bezczelnie (z dużym prawdopodobieństwem). To dwa zupełnie inne filmy – Wajda po prostu robi film o fragmencie życia kontrowersyjnej postaci tworząc z niej pomnik, a „Smoleńsk” ma uderzyć w obecne struktury państwowe i na nowo wywołać wojnę między dwoma partiami. Wajda przygląda się historii (bo Wałęsa to już historia i można oceniać ją różnie), a Krauze współczesności. Gdybym miał pewność, że Krauze chce zrobić polskie JFK, to pomyslowi bym przyklasnął ale sorry, to typowa agitka na zamówienie PiSu.

    • Andriej

     Idź się lecz, noram. Z jego poziomem wiedzy jest coś nie tak, bo nie uważa Kaczyńskiego(syna NKWDzisty) za największego bohatera powojennej Polski? Cholera, dobrze że od was propagandzistów można odpocząć w anglojęzycznym internecie, bo głąby nie znacie języków.

     • noram

      Zdrawstwuj Andriej… skoro tak mówisz to pewnie tak jest, jednakże w takim razie zastanawiam się jak udało mi się zdobyć tytuł po 5-letnich studiach w Niemczech i spędzić rok w USA. Pewnie nie wychodziłem z mysiej dziury.. Mam teraz niezły orzech do zgryzienia…:-P. Życzę umiejętności samodzielnego myślenia.

     • Andriej

      No jaaassssne… W INTERNECIE ja też mogę napisać, że zdobyłem tytuł profesora na Harvardzie. Moja umiejętność samodzielnego myślenia właśnie podpowiada mi, że udowodniłeś swoją głupotę już drugi raz. Jeżdżąc po świecie pewnie nie miałeś czasu zapoznać się ze słownikiem języka polskiego, tam zobaczysz, co znaczy „samodzielne” i „myślenie”. Życzę tanich psychotropów w aptece ;)

 • Bobert

  Ale o co chodzi? Kto chce to film zobaczy, kto nie, to niech nie chodzi. Dziwny ten tekst autora, tyle jadu to nawet po zwiastunie „Pokłosia” nie widziałem.

  • jakiego jadu? to tak dziwne po prostu mieć dość tej tandetnej polityki ze smoleńskiem na ustach?

 • Zakrza

  To serio oficjalny zwiastun?

 • Speiderman

  Ładny tekst. Nie wierzę, że to będzie jakiś dobry film, ale już chyba z góry wiadomo, że zdrowego rozsądku będzie brakowało najbardziej przez cały okres produkcji…

 • DonVito

  Kiedy parę tygodni temu czytałem o tym projekcie, to nie było jeszcze obsady, a scenariusz był w trakcie pisania. Reżyser zapowiadał, że w filmie nie ma pojawiać się postać Jarosława Kaczyńskiego, Tuska, czy Putina, a słowo „zamach” pada raz. To oznacza, według mnie, że jest dużo za wcześniej żeby mówić cokolwiek o tym filmie. Poczekam na pierwszy zwiastun…

 • Michał

  O wiele bardziej czekam na odcinek „Katastrof w przestworzach” National Geographic, który obejrzy cały świat w przeciwieństwie do produkcji Krauzego ;)

 • Smoleńsk (2013) 3D – Przeżyj przygodę, której nie przeżył nikt

 • Azog

  Ciekawe jest to, że logo fundacji Smoleńsk przypomina Swastykę. Jakiś przekaz podprogowy?

 • Andriej

  Gdzie nie zajrzysz, wszędzie PiSowscy pomyleńcy. Wypchajcie się tą swoją kosmiczną logiką i won z powrotem na Frondę, tam możecie się spuszczać w zachwycie na tym wiekopomnym dziełem.

 • Nie wiem czy nie przesadzam, ale „Smoleńsk” ma wszelkie zadatki na bycie najgorszym filmem wszech czasów. Tak po prostu. Nie mogę się doczekać.

  PS. Teaser fenomenalny!

  • My tu chichu-chichu, a to się może okazać, że jesteśmy świadkami powstawania nowej mitologii narodowowyzwoleńczej ;)

 • ziomus

  Desjudi wyluzuj kolego. 26 % Polakow bierze pod uwage mozliwosc zamachu w Smolensku. To dla nich jest ten film a nie dla „mlodych wyksztalconych z wiekszych osrodkow”, „ludzi na pewnym poziomie” czy wesolych, radosnych fajnopolakow, prawdziwych europejczykow. Coz tak Cie oburza w ww teaserze?

  Slyszales moze o „4 podejsciach do ladowania”, „jak nie wyladuje to mnie zabija”, pijanym generale Blasiku, debesciakach czy wreszcie pancernej brzozie.
  Brales pod uwage ze moze z tymi klamstami chce zmierzyc sie rezyser o czym jest w zajawce a ty sie napinasz ze lud smolenski ma swoje watpliwosci.

  A na wymioty zaaplikuj sobie Poklosie a za jakis czas AmberBolka tj. „Walese”. Od razu poczujesz sie lepiej.

  A z wiadmosci parafialnych moj ulubiony fragment ostatnimi czasy calkowicie nie zwiazany z tematem:

  „Każde dziecko wie, że wypadków jest więcej, bo jest więcej
  samochodów, a dobrych dróg nie przybywa. Nieudacznicy z rządu PiS tej
  prawdy nie pojęli. Zauważyłem też fenomen. Drogi są coraz gorsze, ale na
  ulicach pojawiły się fotoradary. Polacy mają być kontrolowani w każdym
  miejscu. Utrudnić ludziom
  życie do maksimum, a na końcu ich skontrolować wszystkich bez wyjątku.
  To jest filozofia PiS. Tylko facet który nie ma prawa jazdy, może
  wydawać pieniądze na fotoradary, a nie na drogi.”

  i kto tu jest klamczuszkiem? no rzygac mi sie chce ;-)

  • nom, słyszałem jeszcze o strzałach :) Kolego, nie biłem do prawdopodobieństwa zamachu tylko do intencji twórców na podstawie teasera, który przedstawili, a który przeczy słowom Krauzego o czymś takim jak „maksymalna uczciwość”. Bo maksymalna uczciwość wymaga choćby silenia się na obiektywizm, a nie już teraz wymierzania ostrza w przeciwników politycznych, sugerowania kłamstw itd. Tyle mi podpowiada moja lemingowa wyobraźnia.

  • Dama z lemingiem

   Zamomniałeś o helu, podmienionym wraku, zagłuszaniu instrumentów, dobijaniu rannych itp. ;)

 • Telchar

  Uwielbiam oceny filmu na podstawie trailera. Pełna profeska!

  BTW Ciekawe czy jakby ten sam trailer wypuścił powiedzmy Pasikowski komentarz byłby ten sam (śmiem wątpić). I twierdzenie, że Krauze to (oczywiście) nachalna propaganda a „Wałęsa” Wajdy to już nie. Gratuluję naiwności.

  • A co za różnica – Pasikowski czy Krauze, Kolski czy Karwowski? Ważne, że teaser zwiastuje coś, co jest na wskroś polityczne – i do tego biję. Nie oceniam filmu, tylko to, co teaser sugeruje; a to, co sugeruje, już teraz może powodować wkurw. „Wałęsa” tego nie powoduje, bo to historia i o niej będzie film Wajdy. Krauze robi o współczesności (sorry, powtarzam się)

 • Piotrus

  desjudi – Wajda robi film o historii, Krauze o współczesności. Pasikowski zrobił o jednym i drugim, a i tak nie obrywa mu się za filosemicką propagandę. Jeżeli nie pasuje Ci opcja na prawo (a wnioskuję, że nie pasuję, jeżeli się mylę to przepraszam), to dlaczego nie napiszesz tego wprost, tylko szafujesz zarzutami typu „stronniczość”, „granie na nosie przeciwnikom politycznym”, „zamówienie przez PiS” etc?

  PS
  Może kogoś zainteresuje: http://www.rp.pl/artykul/877157.html

 • Zagadka

  Linka do „teasera” został usunięty.

 • seba

  W USA też powstają kontrowersyjne filmy, np. twórczość wojenna i polityczna Olivera Stone oraz inne gloryfikujące lub niegloryfikujące zdarzenia historyczne. Chodzi o to, że istnieje odbiorca, który chce to zobaczyć i istnieje reżyser czy producent, który chce na nim zarobić. Proste i logiczne. Nic więc dziwnego, że taki film się u nas pojawi. Zaspokoi rynek tego typu odbiorców i nic nie zmieni.

 • Pingback: Film o Smoleńsku jednak powstaje. Mam złe przeczucia… | Archiwum Miczkusa()


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

O potworach i ludziach

Następny tekst

Urwany film #17 - Hobbit: Niezwykła podróżOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE