Sequele

SEQUELE – Amerykański Ninja

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Amerykański Ninja
ROK PRODUKCJI: 1986
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Sam Firstenberg

WYSTĄPILI:

Michael Dudikoff
Steve James
Judie Aronson
Guich Koock
John Fujioka
Don Stewart

Młody rekrut Joe Armstrong sam udaremnia próbę przejęcia transportu wojskowego armii USA na Filipinach. Przy okazji ratuje życie córce pułkownika Patricii. Do akcji wkraczają wojownicy ninja, którym też daje radę. W bazie wojskowej po początkowej niechęci zdobywa zaufanie kaprala Curtisa. Niebawem razem podejmują nierówną walkę z handlarzami bronią. Kultowy obraz ery video w Polsce. Sporo mu brakuje do przyzwoitości ale z przymróżeniem oka można obejrzeć. Najsłynniejsza rola Michaela Dudikoffa.

TYTUŁ POLSKI: Amerykański Ninja 2: Konfrontacja
ROK PRODUKCJI: 1987
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Sam Firstenberg

WYSTĄPILI:

Michael Dudikoff
Steve James
Larry Poindexter
Gary Conway
Jeff Weston
Michael Botes
Michael Stone
Len Sparrowhawk

Na Karaibach w tajemniczych okolicznościach znikają amerykańscy żołnierze. Armstrong i Jackson prowadzą prywatne śledztwo w tej sprawie, w którą zamieszany jest pewien milioner-boss narkotykowy. Prowadzi zakrojone na szeroką skalę eksperymenty genetyczne dzięki którym ma zamiar wychodować nowy gatunek ludzki – zdolny wyłącznie do walki. Strzeże go cała armia najemników ninja. Pretensjonalna i tragiczna wręcz fabuła, szybkie ale słabo sfilmowane sceny walki. Na ekranie ponownie duet – Dudikoff-James, który aktorstwem się niestety nie popisał.

TYTUŁ POLSKI: Amerykański Ninja 3: Krwawe Łowy
ROK PRODUKCJI: 1989
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Cedric Sundstrom

WYSTĄPILI:

David Bradley
Steve James
Marjoe Gortner
Michael Chan
Yehuda Efroni
Calvin Jung
Adrienne Pierce
Evan J. Klisser

Na małej wysepce Triana odbywa się konkurs sztuk walki. USA są reprezentowane przez Seana Davidsona i Curtisa Jacksona. Naprawdę mistrzostwa służą sprowadzeniu Seana, który jako królik doświadczalny ma przetestować nową biologiczną broń stworzoną przez Cobrę. Śmiertelny wirus zostaje mu wszczepiony, a szczepionka okazuje się być nieskuteczna. W szefie gangu Sean rozpoznaje mordercę swego ojca. Film jest bardzo słaby. Zabrakło Dudikoffa, który chwilowo wycofał się z projektu. Zastapił go w nowej roli Seana David Bradley. Tradycję serii podtrzymał jedynie Steve James jako Curtis Armstrong. Fabuła jest paradoksalna, a aktorstwo żałosne.

TYTUŁ POLSKI: Amerykański Ninja 4
ROK PRODUKCJI: 1991
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Cedric Sundstrom

WYSTĄPILI:

Michael Dudikoff
David Bradley
James Booth
Dwayne Alexandre
Ken Gampu
Robin Stille
Franz Dobrowsky
Ron Smerczak

Brytyjski renegat Mulgrew pomaga arabskiemu szejkowi w zdobyciu władzy. W zapobieżeniu terrorystycznym zamachom, do zlikwidowania obydwu przestępców wysłani zostają Sean Davidson i Brad Brackston. Jednak i oni dostają się do niewoli. Na pomoc zostaje wezwany Joe Armstrong, będący już niemal w stanie spoczynku. Powrót do serii Michaela Dudikoffa był dobrym posunięciem. Jednak w filmie nie pojawił sie Steve James. Film jednak nie odbiega od sztampowych produkcji kina klasy B. Ponownie niezawodni marines rozbijają niebezpieczną szajkę i ponownie wszystko kończy się happy-endem.

TYTUŁ POLSKI: Amerykański Ninja V
ROK PRODUKCJI: 1993
DYSTRYBUCJA W POLSCE: NVC
REŻYSERIA: Bobby Jean Leonard

WYSTĄPILI:

David Bradley
Lee Reyes
Anne Dupont
Pat Morita
James Lew
Marco Fiorini
Aharon Ipale
Clement von Frackenstein

Joe, amerykański mistrz stylu walki, którym posługują sie najemnicy ninja zostaje wplątany w dużą aferę. Radą i pomocą służy mu jego mistrz Tetsu, a za przyjaciela ma małego Hiro. Film jest kompletnym nieporozumieniem. Nie ma nic wspólnego z serią American Ninja prócz tytułu kończącego się dodatkowo cyferką rzymską (V). Bohater grany przez Davida Bradleya to Joe a nie jak było w poprzednich częściach Sean Davidson. Żenada.

CIEKAWOSTKI:
  • Każdy z aktorów grających główną rolę w kolejnych odsłonach Amerykańskiego Ninja wystąpił w trzech częściach. Najbardziej znany Michael Dudikoff w 1, 2 i 4, Steve James w pierwszych trzech a David Bradley w trzech ostatnich (choć w części piątej gra kogoś zupełnie innego).
  • W Polsce seria ta była znana także pod tytułem Amerykański Wojownik ze względu na to, że takie było niemieckie tłumaczenie tytułu (American Warrior).
  • Część piąta pojawiła się w niektórych krajach jako American Ninja 5 choć w Polsce film był wydany na kasetach jako American Ninja V (okładka jednak z cyferką arabską!!!).


CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Nic na ten temat nie słychać. Dudikoff pałęta się na planie jakiś słabych filmów, tym razem już nawet klasy C i chyba jest już na to za stary…

Tekst z achiwum film.org.pl

Ostatnio dodane