Schwarzenegger w Terminatorze 5? | FILM.ORG.PL

Schwarzenegger w Terminatorze 5?

Artykuły o filmach, publicystyka filmowa / 27/04/2011
Rafał Donica
27.04.2011


Na wydaniu DVD ?Buntu maszyn? na seans filmu zapraszał sam Arnold Schwarzenegger, który wystąpił przed kamerą bez większego przygotowania w formie makijażu. Po pomarszczonej szyi Arniego widać było wyraźnie, że czas posuż jego. O dziwo w filmie zarówno szyja jak i pozostałe części ciała Terminatora nie zdawały się nosić znamion starości. Cóż, skoro spece od mejkapu i efixu potrafią zrobić z twarzy człowieka czaszkę Terminatora, to i z odmłodzeniem Arnolda nie mieli pewnie większych problemów.

Sześćdziesięcioczteroletni Arnold pogrążył stan Kalifornia w długach, po czym skończył nieudaną karierę polityczną i dziś z samego rana zelektryzował świat filmu decyzją o powrocie do roli Terminatora, czyli do tego, co potrafi najlepiej. Czym kończą się wielkie powroty przebojowych bohaterów kina akcji mogliśmy zobaczyć w czwartej odsłonie Indiany Jonesa, która jeszcze przed realizacją otrzymała łatkę ?Indiana Jones i poszukiwacze domu starców?. Co mogło zachęcić Arnolda, z którego mięśni dawno uszło powietrze, do porwania się w wieku emerytalnym na rolę Terminatora? Może to, że jego odwieczny konkurent Sylvester Stallone będący w podobnym wieku, szaleje w ?Niezniszczalnych?, a wcześniej powrócił z sukcesem jako ?Rocky? i ?Rambo?. Ale Stallone wciąż pakował, trzymał formę, pompował bice, trice i srice, katował grzbiet i nogi, a koksu brał podobno tyle, że zatrzymywali go na przejściach granicznych pytając co przemyca w beczkach trzymanych pod pachami. Arnold w tym czasie flaczał w fotelu Guberminatora. Panie Arnoldzie, zanim podpisze pan kontrakt na ?Terminatora Pięć? niech pan popatrzy na? bokserów ? Muhammad Ali nie wiedział kiedy zejść z ringu i ostatnie walki, kiedy okres świetności miał daaawno za sobą (a choroba Parkinsona robiła juz swoje), przegrywał z kretesem, podobnie jak Roy Jones Jr., który fenomenalną karierę bokserską puentuje dziś zbieraniem nokautów i przegranymi walkami. Trzeba wiedzieć kiedy z ringu zejść niepokonanym. Z planu filmowego także.


Nie mogę pojąć po co Schwarzenegger pcha się w Terminatora. Dla kasy? Przecież na kasie to on śpi. Dla kariery? Przecież już zapisał się złotymi literami w historii X muzy. No to może chce udowodnić widzom, sobie i Sylvestrowi Stallone, że on też wciąż może? Może i tak, może i może, ale czy widzowie na pewno chcą oglądać Terminatora-Nestora? Jeżeli Arnold na poważnie myśli o ?Terminator Returns? będzie musiał wrócić na siłownię i brać więcej koksu niż Stallone, a nawet ukraść Stallone?emu jego koks. Patrząc na obecny wygląd Schwarzenneggera, by przygotować jego ciało do pokazania nago w prologu (bo przecież każda część serii z jego udziałem tak się zaczynała), kreatynę i inne odżywki budujące masę mięśniową będą mu dowozić wywrotkami, a na siłowni będzie zmuszony podnosić ciężary dźwigane przez Pudziana włącznie z Pudzianem. Ale jeśli nawet Arnold wróci do dawnego siebie, lub chociaż do cienia dawnego siebie, którym od dawna nie jest, wciąż pozostanie 64-latkiem, dziadkiem do cholery, który w roli cyborga-zabójcy może wyglądać nieco kuriozalnie. Może twórcy zastosują na szeroką skalę zabieg z ?Terminator: Salvation?, wezmą tylko głowę Arnolda (oczywiście odmłodzoną) i przymocują ją do ciała młodego atlety Rolanda Kickingera, który już raz zagrał swoją muskulaturą nowiutkiego T-800 o twarzy Arniego.

Moim skromnym zdaniem, jedynym logicznym rozwiązaniem, które może zapewnić Arnoldowi wyjście z ?Terminatora 5? z tarczą, jest rozwinięcie postaci? sierżanta Candy’ego z ?Terminatora 3?. Jakiego sierżanta? ? spytacie. Kto oglądał tzw. materiały dodatkowe na DVD ?Buntu maszyn? z pewnością natknął się na sceny, które wyleciały w montażu i nie trafiły do gotowego filmu. Jedną z takich scen jest motyw z sierżantem Candy, granym przez Schwarzeneggera. Ów sierżant oprowadza nas w filmie promującym SkyNet po fabryce i pokazuje przygotowany do produkcji projekt głowy Terminatora, któremu sierżant Candy użycza rysów twarzy. Rozwinięcie tego wątku w ?Terminatorze 5? dałoby Arnoldowi możliwość występu autoironicznego, nostalgicznego, dającego nadzieję na wyjście z roli w ?Piątce? obronną ręką. Można byłoby pokusić się np. o to, że sierżant Candy pomaga powstańcom w walce z maszynami. Mógłby wespół z ludźmi uciekać przez Terminatorem o jego rysach twarzy… Mógłby też sierżant Candy, w młodszej wersji granej przez kogoś innego, okazać się? ojcem Johna Connora z normalnej wersji życia Sarah Connor (a co, niby czemu niemożliwe?), przed przybyciem Kyle?a Reesa. Wiem, że to byłoby naciągane na maksa, ale cała opowieść spod znaku Terminatora zatoczyłaby wówczas piękne koło i zamknęła się najbardziej szokującym zakończeniem w historii kina, bo oto ojcem Connora okazałby się człowiek o twarzy Terminatora, po latach polującego na Connora. Obecnie mógłby John uciekać przed Terminatorem mając podstarzałego Candy?ego za obrońcę. Obok ?Luke, I Am Your Father? byłby to drugi tak piorunujący duet Son-Father w dziejach!

Twórcy raczej nie będą kombinować w tę stronę i zaprzęgną po prostu komputery, charakteryzatorów i kaskaderów, by zagrali większość materiału za Arnolda. Odmłodzą go, usprawnią i udowodnią, że Arnold potrafi wciąż jak za dawnych lat rzucać drugim Terminatorem po ścianach lub wisieć na dźwigu. Dobra, olać dywagacje, i tak pójdę do kina, bo Arnold to ulubiony aktor mojego dzieciństwa i chętnie zobaczę go znów na ekranie, choćby jego nowy Terminator miał poruszać się przy balkoniku.

A Wam jak się widzi Terminator na emeryturze?

Rafał Donica

Rafał Donica

Rocznik 77, od chwili obejrzenia „Łowcy androidów” pasjonat kina (uwielbia „Akirę”, „Drive” i niedocenioną „Nienawistną ósemkę”). Miłośnik Szekspira, Lema i literatury rosyjskiej (Bułhakow, Tołstoj i Dostojewski ponad wszystko). Ukończył studia w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie na kierunku realizacji filmowo-telewizyjnej. Od seansu „Frankensteina” Jamesa Whale'a – niepoprawny wielbiciel postaci monstrum. Założyciel i w latach 1999 – 2012 redaktor naczelny portalu FILM.ORG.PL. Wieloletni współpracownik miesięczników CINEMA oraz FILM, publikował w Newsweek Polska, CKM i kwartalniku LŚNIENIE.
Prowadzi blog tematyczny poświęcony klasycznym monster-movies: cinemafrankenstein.blogspot.com
Rafał Donica


 • Bartek Czartoryski

  Mi się widzi, a co tam. Schwarzeneggera nigdy za wiele.

 • tomashec

  Myślę, że pomysł rypnie o glebę, a Arnie powinien dogadać się ze Sly'em i jak chce wracać do kina to na rozruch zagrać w sequelu Niezniszczalnych dużo większą rolę niż w pierwszej części.

 • hops

  Heh, nie ma to jak wypociny DUXa :) Nie wiedziałem o tej scence, a Twój pomysł na zakończenie Terminatora… Świetny. Nie chcę otwierać tutaj kółka wzajemnej adoracji, ale naprawdę mi się to spodobało – nic nie poradzę ;)

 • artu

  ten freudyzm na huja (odczepcie sie od ojcostwa reese'a!!;), ale cała reszta bardzo fajna ;)

 • Anonymous

  Nasz Adam wiedział kiedy ze… skoczyć ostatni raz ze sceny!

 • Anonymous

  Arnold w kolejnym Terminatorze :).
  To chyba będą jeszcze większe jaja niż z podstarzałym i sflaczałym Harrisonem Fordem w Indiana Jones 4 :).
  Na dodatek nie wiem dla czego Terminatory mają wyglądać jak Arnold były różne modele, a modele taki jaki grał Arnold czyli T-800 mogły mieć różny wygląd, wzrost czy nawet kolor skóry w końcu miały też służyć szpiegowaniu :).

 • Anonymous

  Dobry tekst. Plus dla autora!
  Rozwijając pomysł budowy postaci i wieku Arnolda, można by spróbować opowiedzieć historię starego robota, którego cybernetyczna tkanka uległa postarzeniu jak wszystkie części organiczne. Stary przeprogramowany robot powraca z kontynuacją swojej "ludzkiej" natury z T2
  zapraszam do polemiki jakby co na cineteam@wp.pl

 • Moim zdaniem Arnold który jakiś czas temu wrócił na ekrany pojawia sie w różnych filmach ale Terminator to chyba jednak wyzwanie dla niego.Chyba zdaje sobie sprawę[mam nadzieję] że gdyby skrewił jako cyborg już podstarzały każdy by pamiętał o tym.Zbyt duże ryzyko dla niego.Wrócić na ekran włąściwie tylko po to żeby ośmieszyć postać dzięki której jest legendą? Pozdrawiam


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Bajka o tanim chwycie

Następny tekst

Mord na żywo wg Romana P.OSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE