Ranking

NAJLEPSZE FILMY SF XXI WIEKU – głosowanie!

Autor: REDAKCJA
opublikowano

Gatunek: science fiction
Kraj pochodzenia: dowolny
Forma: film długometrażowy (aktorski lub animacja)
Premiera światowa: 2001 – dzisiaj
Termin: do piątku 21.04 godz. 23:59

Głosujemy na 10 najlepszych tytułów. Oczywiście gatunek SCIENCE FICTION jest bardzo pojemny i swoje miejsce znajdą tutaj kosmiczne eskapady bliższe lub dalsze, postapokaliptyczne światy, podróże w czasie, zabawy z technologią i ze sztuczną inteligencją, kontakt z obcą cywilizacją i polowanie na potwory, wgląd w psychologiczne niuanse z mniej lub bardziej fantastycznym sztafażem w tle. Na poważnie lub niepoważnie, skromnie lub widowiskowo, względnie naukowo lub bezwzględnie zabawowo.

Wbrew pozorom trudno odnaleźć pojęciowy klucz do gatunku science-fiction, bo czystość gatunkowa nie istnieje i inne gatunki – od horroru, przez komedie i kino akcji, na melodramatach kończąc – czerpią pełnymi garściami z fantastyki naukowej. Dlatego szalenie trudno precyzować co jest, a co nie jest SF. Nie ma sprawiedliwych miar, które wskażą, jaka jest prawidłowa zawartość science w fiction i fiction w science. Musimy więc zaufać zdrowemu rozsądkowi naszych czytelników, którzy wiedzą, co to jest kino science-fiction.

Dwie listy z praktycznie wszystkimi znaczącymi tytułami (z wieloma ułomnymi). To jedynie podpowiedź. Nie jest to zamknięta lista i jeśli chcecie dorzucić coś od siebie – śmiało.

Lata 2001-2010
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_science_fiction_films_of_the_2000s

Lata 2011 – dzisiaj
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_science_fiction_films_of_the_2010s

 

Uwaga! Możecie również wpisać komentarz od siebie uzasadniający wybór. Chodzi o kilka zdań uzasadnienia, które opublikujemy przy wynikach.

Prosimy o wpisywanie polskich tytułów filmów!

Ankietę można uzupełnić poniżej albo otworzyć tutaj.

Ostatnio dodane