Najlepsze filmy lat 70. – głosowanie czas zacząć! | FILM.ORG.PL

Najlepsze filmy lat 70. – głosowanie czas zacząć!
REDAKCJA
27.06.2013


Za sobą mamy już ranking najlepszych filmów pierwszej dekady XXI wieku, głosowaliśmy również na najlepsze filmy lat 90., a w zeszłym roku zaprezentowaliśmy zestawienie wszystkiego tego, co było najlepsze w latach 80. Teraz przyszedł czas na cofnięcie się o kolejną dekadę, która dla wielu osób jest najlepszym okresem w kinie światowym, co ma swoje potwierdzenie w najważniejszych rankingach, gdzie filmy z lat 70. zajmują czołowe miejsca, duża część z nich to prawdziwie kultowe zjawiska, a aktorzy tamtych czasów okupują zestawienia z najlepszymi rolami w historii kina. Przez ostatnie 2 miesiące napisaliśmy kilkadziesiąt recenzji o filmach z tych lat – wiemy, że to zaledwie część tych najlepszych, najbardziej wartościowych, choć już ta garstka tekstów mogła świadczyć o filmowej potędze tych lat.

Czym się charakteryzowały lata 1970-1979? Naprawdę trudno powiedzieć, patrząc na to, jakie fabuły prezentowano i w jaki sposób to robiono – istotne były w niej echa wojennej historii, bieżącej polityki, problemów społecznych, które wychodziły na jaw, ale kinowy eskapizm również rósł w siłę, eksperymentowanie z formą, gatunkiem były niesamowicie ważne. Co ważne, były to czasy narodzin największych współczesnych reżyserów, którzy wówczas debiutowali lub zbierali najwięcej oklasków wśród publiczności. Była to również dekada, w której starzy mistrzowie kina zamykali swoje filmowe testamenty, a których dziedzictwo jest nie do przecenienia w historii kina.

Lata 70. były więc fascynujące z wielu różnych powodów, o których powyżej tylko napomknąłem. Ale żeby już ostatecznie udowodnić ich wielkość zrobimy – wspólnie – ranking 100 najlepszych filmów tych lat. Tym razem chcielibyśmy do głosowania zaprosić Was, czytelników KMF. Bo wiemy, że duża część z Was filmy lat 70. zna, kocha, lubi i ogląda – więc dlaczego mielibyście nie dorzucić cegiełki do naszego przedsięwzięcia? :) Jednak chcielibyśmy wykluczyć przypadkowe głosy – żeby wziąć udział w głosowaniu musicie wykazać się jakąś wiedzą na temat kina.

Poniżej znajduje się kolaż z filmów lat 70. – 50 kadrów, z których musicie odgadnąć 40. Kto odgadnie, ten niech wyśle listę z tytułami na adres wspolpraca@film.org.pl, a po pozytywnej weryfikacji dostanie link do formularza, gdzie będzie mógł oddać swój głos.

  • sdds

  ale weryfikacja użytkowników !

  • samwise

   i dobrze!

 • Erik

  Kurde z marszu, to 30 znam na 100% ;)

 • Jokullus

  Kiedy można się spodziewać weryfikacji listy filmów?

 • Jakun

  strasznie malutkie te zdjęcia są i niewyraźne… ciężko będzie aż 40 tytułów odgadnąć ;/

 • Radzimir

  Mi brakuje 4 by zagłosować. To jest bardzo trudne, a przy małe zdjęcia nie ułatwiają tego.

 • Magdalena Ithilnar Idziak

  Trochę małe te zdjęcia. A może dalibyście link do większej wersji?


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Fota #21 - Grace Jones i Dolph Lundgren

Następny tekst

#22 Transformers 3OSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE