Ranking

NA ZAWSZE TYLKO Z TOBĄ. Złote małżeńskie gody w Hollywood

Autor: Agnieszka Stasiowska
opublikowano

Termin „hollywoodzkie małżeństwo” ma swoją notkę na Wikipedii. Według niej, pomimo że początkowo oznaczał po prostu związek dwojga sławnych postaci ze świata filmu amerykańskiego, obecnie kojarzony jest raczej z małżeństwem wyjątkowo krótkim, zakończonym separacją lub – najczęściej głośnym i niezbyt eleganckim – rozwodem.

Podium należy do Irvinga Bensona i Lillian Waldowsky – byli małżeństwem siedemdziesiąt dziewięć lat.

Okazuje się jednak, że nawet w tak zmiennym środowisku jest miejsce na stały związek – trwający nie pięć lat, czy nawet piętnaście, ale znacznie dłużej. Rekordzistą w tym temacie pozostaje Irving Benson, wodewilowy aktor amerykański (ur. 1914). Przeżył ze swoją żoną, Lillian Waldowsky, siedemdziesiąt dziewięć lat – aż do jej śmierci w marcu 2016 roku. Sam zmarł niedługo po niej, w maju tego samego roku.

Poniżej prezentujemy wybór par powiązanych z amerykańską Fabryką Snów, które z powodzeniem przeprowadziły swoje hollywoodzkie małżeństwa przez złote gody.

1. Karl Malden i Mona Greenberg (siedemdziesiąt lat małżeństwa)

Karl Malden, znany u nas przede wszystkim ze znakomitej roli w serialu Ulice San Francisco, poznał swoją żonę, aktorkę Monę Greenberg (występującą jako Mona Graham), podczas pracy w chicagowskim Goodman Theatre w latach trzydziestych. Pobrali się w grudniu 1938 roku. Ich związek przeszedł do legendy nie tylko jako małżeństwo wyjątkowo długie (trwało siedemdziesiąt lat, do śmierci Maldena w 2009 roku), ale także jako małżeństwo wyjątkowo zgodne, co nie zawsze idzie w parze. Karl i Mona są rodzicami dwóch córek – Mili i Carli.

2. Bob i Dolores Hope (sześćdziesiąt dziewięć lat małżeństwa)

Piosenkarka Dolores DeFina była drugą żoną aktora Boba Hope’a. Jego pierwsze małżeństwo, z Grace Louise Troxell, która towarzyszyła mu także na scenie zawodowej, nie przetrwało roku. Związek z Dolores okazał się tym na całe życie i trwał niemal siedemdziesiąt lat, aż do śmierci Boba w 2003 roku. Para zdecydowała się na adopcję czworga dzieci – Anthony’ego, Nory, Lindy i Kelly. Fama głosi, że Bob Hope był niezmiernie przywiązany do swojej żony. Kluczem do sukcesu było zatem zapewne to przywiązanie, a także cierpliwość Dolores, która znosiła z godnością liczne romanse męża, w tym ze zjawiskową Veronicą Lake w 1943 roku (młodziutka piękność miała wtedy zaledwie dwadzieścia lat i była o połowę młodsza od Boba) oraz z Joey Heatherton w 1966 roku – także w owym czasie dwudziestoletnią.

3. Eli Wallach i Anne Jackson (sześćdziesiąt sześć lat małżeństwa)

Małżeństwo Eli Wallacha i Anne Jackson miało swój początek na scenie. Poznali się podczas wspólnego występu w sztuce Tennessee Williamsa w Equity Library Theatre w Nowym Jorku i pobrali dwa lata później, w 1948 roku. Po ślubie kontynuowali wspólną pracę, grając razem w sześciu filmowych produkcjach i występując wspólnie na deskach teatralnych. To kolejne małżeństwo w tym zestawieniu, które uchodziło za niezwykle dobrane i zgodne. Anne i Eli wychowali wspólnie trójkę dzieci – Petera, Katherine oraz Roberta.

4. Jeffrey Hayden i Eva Marie Saint (sześćdziesiąt pięć lat małżeństwa)

Eva Marie Saint, piękna gwiazda takich dzieł filmowych jak Północ – północny zachód Hitchcocka czy Na nabrzeżach Elii Kazana, zgodziła się poślubić reżysera serialowego Jeffreya Haydena po trzech latach znajomości. Małżeństwo zostało zawarte 28 października 1951 roku. Para doczekała się dwójki dzieci – syna Darrella i córki Laurette. Jeffrey Hayden zmarł w roku 2016.

5. Charlton Heston i Lydia Clarke (sześćdziesiąt cztery lata małżeństwa)

Charlton Heston zakochał się w burzy ciemnych loków Lydii Clarke od pierwszego wejrzenia. Ona rzekomo uważała, że jest arogancki i zbyt pewny siebie. Ta pewność jednak sprawiła, że zdołał ją przekonać, aby wyszła za niego za mąż przed jego wyjazdem na wojnę. Był rok 1944, Heston służył w Korpusie Powietrznym Armii Stanów Zjednoczonych. Kupił pierścionek zaręczynowy za dwanaście dolarów, złożył przysięgę małżeńską i dotrzymywał jej aż do śmierci w 2008 roku. Charlton i Lydia mieli dwoje dzieci – syna Frasera Clarke’a oraz adoptowaną córkę, Holly Ann.

Ostatnio dodane