publicystyka filmowa

Przeczytaj ten film

Autor: Radosław Pisula
opublikowano
Oscary za pasem. W najważniejszych kategoriach znalazły się interesujące filmy i tegoroczna edycja wręczenia złotych statuetek może być ciekawa. Wielkie nazwiska przecinają filmowy nieboskłon, a ja z tego miejsca chciałbym zwrócić waszą uwagę w stronę pewnego mniejszego dzieła, które jest dla mnie jednym z najważniejszych filmów tej edycji Oscarów. Tytułem tym jest The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore – krótkometrażowy film animowany autorstwa Brandona Oldenburga iWilliama Joyce’a.
Niespełna 15-minutowa animacja z Moonbot Studios opowiada o miłości do książek. Po prostu. W trakcie seansu poznajemy niezwykłą historię książkożercy i pisarza – posiadającego aparycję Bustera Keaton’a, kapelusz Harolda Lloyda i laskę Charliego Chaplina – który w sposób podobny do Dorotki z Czarnoksiężnika z krainy Oz, trafia do magicznego świata, w którym książki ożywają… dosłownie.

W tych kilkunastu minutach, twórcy z niezwykłą miłością pokazują, jak ważne w naszym życiu są książki i rzeczywistość którą kreują w wyobraźni. Całość jest niesamowicie pomysłowa. Przykładem niech będzie scena operacji jednej ze starych książek, która w prosty sposób pokazuje widzowi-czytelnikowi, że to od nas zależy życie każdej spisanej historii. Fabuła zaprezentowana, podobnie jak tegoroczny multinominowany do Nagrody Akademii Artysta, bez wypowiedzenia ani jednego słowa. Tak jak w książce, jedyny tekst jakiego doświadczymy to ten pisany. Dodatkowo twórcy umiejętnie bawią się barwami i wykorzystują je w podobny sposób, jak we wspomnianym już wcześniej Czarnoksiężniku… Idealna rzecz aby pokazywać dzieciakom w podstawówce czy gimnazjum (a obecnie to najlepiej i w liceach/na studiach), ponieważ w prosty sposób obrazuje magię słowa pisanego i tego co z nim robi nasza wyobraźnia. Wszystko to polane gęstym sosem ze ślicznej animacji, doprawionym przyjemną muzyką. Zresztą po co będę się rozpisywał, sami zobaczcie i wsiąknijcie na chwilę w filmowy świat literacki:

Ostatnio dodane