publicystyka filmowa

Powrót do PRESSŁOŚCI #9 – Ćma barowa

Autor: Ewelina
opublikowano

whq4


FILM, nr 50, 1987 rok

Recenzja poświęcona amerykańskiej nowości kinowej z 1987 roku – „Ćmie barowej”. Film ten zaliczany do kultowych, nakręcony został przez Barbeta Schroedera w oparciu o scenariusz autorstwa pisarza również kultowego – Charlesa Bukowskiego. To czarna komedia z miłosną przygodą, w której przenosimy się do świata barów Los Angeles i wraz z bohaterami, tytułowymi „ćmami barowymi”, bierzemy udział w alkoholowych eskapadach. Rzeczywistość zaprezentowana została z punktu widzenia pijanych lub będących na kacu bohaterów, a ich sposób na życie wydaje się być tym najlepszym z możliwych. Centralną postacią jest Henry Chinaski (Mickey Rourke), alter ego samego pisarza. W rolę jego filmowej towarzyszki Wandy wcieliła się Faye Dunaway.

W związku z pracą nad scenariuszem do „Ćmy barowej” i wejściem w świat branży filmowej Bukowski napisał książkę będącą satyrą na hollywoodzkich filmowców – „Hollywood”.

 IMG_15472


Jeśli macie materiały, które idealnie nadają się do tego działu, podeślijcie dobrej jakości skany oraz komentarz na adres wspolpraca@film.org.pl.

Ostatnio dodane