publicystyka filmowa

Powrót do PRESSŁOŚCI #13 – Wielkie żarcie

Autor: Ewelina
opublikowano

whq4


FILM, nr 14, 1988 rok

„Wielkie żarcie” Marco Ferreriego z 1973 roku to film zaliczany do klasyki kina światowego, jak rownież wywołujący u widzów skrajne emocje. Dla jednych reżyser dokonuje krytyki konsumpcjonizmu i diagnozuje zachodnie społeczeństwo, któremu zaczyna doskwierać przesyt, dla drugich – film obliczony na skandal, prowokacja, bezsensowna i przekombinowana historia. W obrazie docenionym na festiwalu w Cannes (a na pewno zauważonym) spotkały się gwiazdy kina europejskiego – Marcello Mastroianni, Michel Piccoli, Philippe Noiret, Ugo Tognazzi.

„Wielkie żarcie” Ferreriego ukazuje grupę ludzi, którzy bez wyraźnego powodu zamykają się w willi, a następnie postanawiają jeść i świntuszyć bez końca. Robią to w rubaszny, odpychający sposób – na takim przedstawieniu konsumpcji reżyserowi przede wszystkim zależało. Pewne jest, że większe wrażenie i szok wywoływał film w swojej „epoce” niż dziś, kiedy widz już wszystko widział.

Wielkie żarcie


Jeśli macie materiały, które idealnie nadają się do tego działu, podeślijcie dobrej jakości skany oraz komentarz na adres wspolpraca@film.org.pl.

Ostatnio dodane