Polskie filmy 2012 roku – filmowe podsumowanie | FILM.ORG.PL

Polskie filmy 2012 roku – filmowe podsumowanie
Janek Steifer
27.12.2012


Z okazji końca roku, małe co nieco. Zainspirowany filmowymi sklejkami tworzonymi przez amerykańskich montażystów (często zawodowców będących miłośnikami filmu) postanowiłem zebrać polskie tytuły do kupy i przyjrzeć im się w podobny sposób. Było to dość skomplikowaną czynnością, ale chyba się udało. Choć nie jest idealnie, to myślę, że to dobry początek, jeżeli ktoś zapragnie kontynuować tę tradycję w przyszłości.

Montowanie polskich tytułów było dla mnie objawieniem. Dawno nie widziałem tylu nudnych i nieciekawych ujęć. Choć zdarzały się wyjątki, to jednak przeglądanie większości to mordęga. Okazało się również, że rok 2012 obfitował w Polskim kinie w: 1) bicie kobiet, 2) rowery, 3) Marcina Dorocińskiego (zaraz po nim Maciej Stuhr i Tomasz Kot).

Była nawet próba zrobienia polskiego sci-fi dla dzieciaków („Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa”) i polskiego Ocean’s Eleven („Sztos 2” będący mniej jak „Sztos” właśnie). Niektórzy powiedzieliby, że nawet „8 milę” chcieli po polsku opowiedzieć twórcy „Jesteś bogiem”. Nie zgodzę się, że tak było. „8 mila” to tak dobry film, że nawet gdyby Polacy go przerabiali, to „Jesteś bogiem” zachowałoby choć odrobinę jego jakości.

Tak czy inaczej, zapraszam do oglądania. Mam nadzieję, że wam się spodoba! Bawcie się dobrze!

Janek Steifer

Janek Steifer

http://bit.ly/PolecJanki
Janek Steifer

Latest posts by Janek Steifer (see all) • Bartek Michalski

  Bardzo dobre podsumowanie. Wykonanie tez niczego sobie, nie ma się czego wstydzić. Proponuje konkurs na to kto rozpozna wszystkie tytuły zawarte w filmiku. Ja niestety odpadam bo z polskim kinem jestem do tyłu; z tego wszystkiego to widziałem tylko „Różę” i „W ciemności”.

 • Lęk Wysokości, Bez Wstydu, Kac Wawa, Big Love, Sztos 2, Yuma, Nad Życie, Jesteś Bogiem, Obława, Róża, Pokłosie, W Ciemności, Hans Kloss… ktoś kojarzy pozostałe dwa lub trzy filmy?

  • Zan

   Jeszcze Trzy siostry T

 • Nox

  Polskie kino w tym roku obfitowało również w nazistów (Olbrychski by się w…wił).

 • Pirx

  po obejrzeniu tej mieszanki nie mam ochoty obejrzeć ani jednego :)

  • Be

   Twoja strata, mimo wszystko.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda

Następny tekst

Trzy siostry TOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE