PLAKAT – The Drop | FILM.ORG.PL

PLAKAT – The Drop
Rafał Donica
18.07.2014


Zapowiadany na koniec 2014 (polska premiera w styczniu 2015) film „The Drop”, zdaje się posiadać wszystkie atrybuty, by stać się, może nie tyle hitem kasowym, co wydarzeniem kulturalnym. Scenariusz filmu oparto na opowiadaniu Dennisa Lehane, którego powieści („Shutter Island”, „Mystic River”, „Gone, Baby, Gone”) stały się kanwą doskonałych filmów, nagradzanych Oscarami. W obsadzie, będący obecnie na topie Tom Hardy, Noomi Rapace i James Gandolfini w swojej ostatniej roli.

Fabuła obracać ma się wokół mężczyzny, który znajduje w śmietniku psa i musi borykać się z jego niezrównoważonym właścicielem. Zostaje też wplątany w aferę kryminalną. Tyle mówią oficjalne zapowiedzi, brzmi to trochę lakonicznie, ale nie z takich prostych historyjek wychodziły znakomite, trzymające w napięciu thrillery. Mam jedynie obawy co do osoby reżysera, Michael R. Roskam ma na swoim koncie tylko jeden film pełnometrażowy, w dodatku „The Drop” jest jego debiutem na amerykańskiej ziemi. Biorąc jednak pod uwagę, że często debiutanci wchodzą do branży z przytupem (Zack Snyder, Neil Blomkamp itp.) można mieć nadzieję na dobre kino.

Kwestia najważniejsza, to oczywiście plakat. Klasyczny, elegancki, pomysłowy i intrygujący, zdecydowanie zachęca do wizyty w kinie, zapowiadając ambitne, gangsterskie kino w wielkiej metropolii, i przywołując na myśl skojarzenia z „Dawno temu w Ameryce” czy „Rodziną Soprano” – a przynajmniej mnie się takie skojarzenia, po zobaczeniu tego plakatu, nasunęły ;)

drop

Rafał Donica

Rafał Donica

Rocznik 77, od chwili obejrzenia „Łowcy androidów” pasjonat kina (uwielbia „Akirę”, „Drive” i niedocenioną „Nienawistną ósemkę”). Miłośnik Szekspira, Lema i literatury rosyjskiej (Bułhakow, Tołstoj i Dostojewski ponad wszystko). Ukończył studia w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie na kierunku realizacji filmowo-telewizyjnej. Od seansu „Frankensteina” Jamesa Whale'a – niepoprawny wielbiciel postaci monstrum. Założyciel i w latach 1999 – 2012 redaktor naczelny portalu FILM.ORG.PL. Wieloletni współpracownik miesięczników CINEMA oraz FILM, publikował w Newsweek Polska, CKM i kwartalniku LŚNIENIE.
Prowadzi blog tematyczny poświęcony klasycznym monster-movies: cinemafrankenstein.blogspot.com
Rafał DonicaPrzeczytaj jeszczePoprzedni tekst

The Young and Prodigious T.S. Spivet

Następny tekst

DOM W GŁĘBI LASU jako przykład kina progresywnegoOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE