PLAKAT – Ewolucja planety małp | FILM.ORG.PL

PLAKAT – Ewolucja planety małp
Rafał Donica
02.04.2014


W sieci pojawiło się aż pięć plakatów-teaserów do filmu „Dawn of the Planet of the Apes” (po polsku „Ewolucja planety małp”). Cztery z nich przedstawiają twarze nieco wkurzonych małp w barwach (chyba) wojennych, a piąty – prezentowany poniżej, małpę-ojca z małpą-dzieckiem. Będę szczery, żaden z pięciu posterów nie zachęca mnie do wizyty w kinie. Powód? Brak kontekstu. Twarze  na czterech i ojciec z małym na piątym, wypełniają całą przestrzeń plakatów – żadnego tła, pleneru, broni, pojazdu, co sprawia, że wszystkie, a piąty w szczególności plakat, kojarzą się bardziej z reklamą szeregowego dokumentu na Animal Planet, niż z kinową megaprodukcją.

A teraz sięgnijmy pamięcią do plakatu „King Konga” Petera Jacksona, tam niby też głowa Konga wypełniała całą przestrzeń, ale blizny i inne ślady walk na jego twarzy intrygowały i odróżniały prezentowaną postać od małpy przypadkowo sfotografowanej w ogrodzie zoologicznym.

ewolucja planety małp

dawn_of_the_planet_of_the_apes

dawn_of_the_planet_of_the_apes_ver3

dawn_of_the_planet_of_the_apes_ver4

dawn_of_the_planet_of_the_apes_ver2

KKONG_1Sheet4

Rafał Donica

Rafał Donica

Rocznik 77, od chwili obejrzenia „Łowcy androidów” pasjonat kina (uwielbia „Akirę”, „Drive” i niedocenioną „Nienawistną ósemkę”). Miłośnik Szekspira, Lema i literatury rosyjskiej (Bułhakow, Tołstoj i Dostojewski ponad wszystko). Ukończył studia w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie na kierunku realizacji filmowo-telewizyjnej. Od seansu „Frankensteina” Jamesa Whale'a – niepoprawny wielbiciel postaci monstrum. Założyciel i w latach 1999 – 2012 redaktor naczelny portalu FILM.ORG.PL. Wieloletni współpracownik miesięczników CINEMA oraz FILM, publikował w Newsweek Polska, CKM i kwartalniku LŚNIENIE.
Prowadzi blog tematyczny poświęcony klasycznym monster-movies: cinemafrankenstein.blogspot.com
Rafał Donica


 • Demo2nd

  A czy na tym plakacie to przypadkiem nie jest Caesar?

 • Kazik

  Matka z dzieckiem? Panie Donica… Plakaty super. Małpie pyski, ich wojownicze miny raczej jasno wskazują na użyty kontekst, Dodatkowo pisanie o tym, że plakat jest zły, tylko dlatego bo nie składa się z beznadziejnie oklepanych kolaży, które dla mnie zawsze kojarzyły się przede wszystkim z okładkami komiksów, jest cokolwiek niepoważne.

 • steppenwolf1982

  zgadza się, plakaty świetne. wszyscy znają kontekst opowieści, więc nie potrzeba nic więcej. teaser też zachęcający, choć nie jestem fanem wcześniejszej „Genezy”.

 • Ralph

  Panie Donica, okres się zbliża? Nic się nie podoba, wszystko źle…takie to kino złe, takie nie dla krytyka.

 • John Wayne

  Brak kontekstu? Pleneru, broni, pojazdu?
  Kontekstem jest inteligencja bijąca z oczu tej małpy, inteligencja której w oczach Konga brak.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Fota dnia - Monty Python

Następny tekst

PLAKAT - The Expendables 3OSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE