publicystyka filmowa

Oscar dla Vadera!

Autor: Adam Sobieski
opublikowano
Temat co prawda sprzed kilku miesięcy, ale mimo to nieomówiony. Darth Vader otrzymał Oscara! Tak, to prawda. Aktor podkładający głos największemu skurwysynowi w galaktyce (zawsze chciałem to powiedzieć : ) został wreszcie wyróżniony honorową statuetką Amerykańskiej Akademii Filmowej.

James Earl Jones zadebiutował na ekranie u Stanleya Kubricka w ?Doktorze Strangelove?, a kilka lat później otrzymał nominację do Oscara za rolę Jacka Johnsonsa w ?Wielkiej nadziei białych?. Owe prestiżowe wyróżnienie nie przyniosło mu jednak wielkiej sławy. Niespodziewany rozgłos przyniósł mu dopiero udział w rekordowych ?Gwiezdnych wojnach? George?a Lucasa. Jones stwierdził jednak, że wykonał niewiele pracy, więc poprosił reżysera by ten nie wymieniał go w napisach końcowych…

Czy można wyobrazić sobie Lorda Vadera bez jego głosu? NIE! To właśnie Jones tchnął życie w postać Sitha. Dlaczego? Bo postać w kostiumie może zagrać każdy. Chowamy twarz aktora pod maską i po kłopocie. Nie każdy jednak potrafi tchnąć życie w bohatera bez mimiki. Potrzeba prawdziwego talentu, odpowiedniej dykcji i zwykłego przypadku by znaleźć aktora odpowiedniego dla naszego ?człowieka bez twarzy?. Dopiero głos w połączeniu z obrazem potrafi wywołać u widzów emocje. James Earl Jones sprawdził się w swej roli po prostu idealnie! Pamiętacie słynne ?I am your father?? Wyobrażacie sobie usłyszeć je z ust naburmuszonego Brytyjczyka? Szczerze wątpię.

Ostatnio dodane