Nowa odsłona KMF | FILM.ORG.PL

Nowa odsłona KMF

Artykuły o filmach, publicystyka filmowa / 14/03/2012
REDAKCJA
14.03.2012


Przyszedł czas na małe zmiany.

Lepiej późno niż wcale.

Lepiej 13 lat później niż nigdy.

Po napisaniu ponad 1700 recenzji filmów, 938 recenzji ścieżek dźwiękowych, 150 artykułów i kilkudziesięciu analiz. Po opisaniu 668 wpadek, 241 sequeili, 88 filmografii, 41 seriali. Po dokonaniu 88 analiz efektów specjalnych, po zagłębieniu się w 45 wersji reżyserskich i 38 porównań remake’ów. Po zbliżeniu się do liczby 100 tysięcy odwiedzin miesięcznie…

…NADSZEDŁ TEN MOMENT. Moment, w którym KMF robi krok do przodu i dokonuje estetycznego przewrotu. Tak naprawdę zmienia się wiele i niewiele. Wiele, bo pod względem funkcjonalnym przesiadka z htmla na WordPressa to jak zmiana wysłużonego Fiata 126p na nową Hondę. Zmieni niewiele, bo… wciąż będziemy pisali o tym, co lubimy, czym się fascynujemy – jako zwyczajni kinomani, płodzący teksty w wolnej chwili (poza pracą, poza studiami), bez narzuconego z góry harmonogramu, bez dostawania kasy za twórczość. Nie będziemy się w tym względzie zmieniali, bo zwyczajnie nie chcemy. KMF był, jest i będzie miejscem, w którym każdy – mający odrobinę talentu – może dać upust swojej filmowej pasji. Tego się trzymamy.

Co się zmieniło? – Trochę posprzątaliśmy w recenzjach, artykułach i analizach. – niektóre działy wypadły do archiwum – niektóre działy zmieniły nazwę (Plebiscyty  -> Rankingi) – wtyczkę Facebook Comments  zmieniliśmy na wygodną i uniwersalną wtyczkę Disqus pozwalającą na logowanie przez wybrane konto (Facebook, Google, Twitter, gość i inne) Plus kilka innych zmian, które odkryjecie pewnie z czasem.

Oczywiście nie będziemy stali w miejscu. WordPress to takie cudowne narzędzie, które pozwala zoptymalizować i wygląd naszego serwisu,  i funkcjonalność. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie zmiany przypadną wszystkim do gustu, ale… mamy nadzieję, że będziecie wyrozumiali.  Będziemy czujni na Wasze konstruktywne uwagi.

W tym miejscu wielkie dzięki ślemy do Patryka Sobczaka /snupje/, naszego designera, który już niedługo pewnie dorobi się własnej strony www (dawaj, dawaj!), czego nie omieszkamy uwzględnić w naszej stopce.  Dobra robota, która jeszcze parę miesięcy temu wydawała się niemożliwa do wykonania!   • Ds

  A jeszcze wczoraj oglądając stronę zastanawiałem się czy kiedykolwiek była zmieniana (a znam ją od ponad 10 lat)…

 • Maciej

   Zróbcie chociaż dodatkową, tradycyjną wersję dla tych co nie lubią zmian… Miałem nadzieję że chociaż KMFu nikt nie zniszczy. Jestem z wami 8 lat.

  • Rafał Donica

   Zrobienie/pozostawienie tradycyjnej wersji strony KMF jest niestety niemożliwe, bo mijałoby się z celem utworzenia nowej strony, gdyż musiałbym po staremu dokonywac codziennych aktualizacji strony, z czego nowa strona miała mnie uwolnić. Poza tym wszystkie nowe recenzje będą już w nowym szablonie, więc nie działałyby ze starą wersja strony. Przykro mi, musisz się przestawić na nową wersję ;).

 • dar o

  Ja śledzę od 2006 i jestem zaszokowany tą zmianą – ale lepiej, przynajmniej takie jest pierwsze wrażenie : ) życzę dalszego rozwoju.

 • dar o

  *jest lepiej

 • Animalworld

  masakra! czy to juz jakiś trend aby psuć to co dobre..zagranie ala allegro…jak tak ma to wygladac to ja podziekuje…

 • Mo

  A mnie się nowy design podoba. Wiadomo, na początku jest „dziko”, jak ze wszystkim, trzeba będzie się przyzwyczaić. Ale wydaje mi się, że teraz jest bardziej przejrzyście i tak… świeżo :)

 • jedrzej soltysiak

  Powiem szczerze, że jest to jedna z nielicznych zmian jeśli chodzi o layout strony internetowej, która jak najbardziej mi się podoba i zaliczam ją jako in plus. Najczęściej psuje się to, co jest dobre, a tutaj nie – wyszło fajnie, jest świeżo, szata graficzna ulepszona, ale dalej wszystko jest tak samo czytelne jak wcześniej. Szacun dla twórcy! ;)

 • wujo444

  oo, Disqus, już lubię tą wersję :)

 • Gold

  Ojjj jeszcze ten WordPress może Wam wyjść bokiem :) 

 • Regularnie zaglądam na waszą stronę od bodajże 11 lat. (nie wiem dokładnie ile, ale pamiętam jak mieliście jeszcze domenę film.pl i księgę gości :P więc na pewno było to dawno temu) Szczerze nowy layout niespecjalnie mi się podoba. Poprzedni był o tyle fajny, że był wyjątkowy, unikalny, wyróżniający was spośród innych stron tego typu, przy czym również stosunkowo prosty i przejrzysty. Poza tym ludzie czytający was od lat się do niego przyzwyczaili. A nowa strona główna niestety przypomina mi inne portale filmowe typu filmweb.pl czy film.wp.pl… Tyle tam wszystkiego za przeproszeniem nasrane że nie idzie się połapać. Właściwie jedyna zaleta tych zmian to ten Disqus. (pamiętam jak musiałem zakładać to fakeowe konto na fejsbuku żeby napisać komentarz do recenzji…) Mam nadzieję że chociaż recenzje zostawicie w mniej więcej starej formie.

  • Stefanie, niestety, ale KMF rozwija się jak się rozwija, niedługo dobijemy do 100 tys. odwiedzin miesięcznie, więc archaiczny styl strony – oparty na pracochłonnym, mało wydajnym html – zwyczajnie musiał odejść do lamusa. Musieliśmy trochę posprzątać, pokazać wyraźniej to, co warte pokazania i schować do archiwum rzeczy kompletnie nie potrzebne. 

   Zresztą, Dux o tym obszerniej pisze poniżej. 

 • Rafał Donica

  Moi drodzy, przez lata trzymałem się pazurami starej, oldskoolowej, mojej ukochanej, archaicznej wersji strony, którą z pieczołowitością aktualizowałem niemal codziennie. Niestety, strona zrobiła się przestarzała, za duża wagowo, odstająca od jakichkolwiek dzisiejszych standardów internetowych. Z dnia na dzień przybywało tez przy niej pracy, dla obróbkowiczów to godziny ślęczenia nad ręcznymi obróbkami w HTML, dla mnie codzienne aktualizacje – dziobanie w htmlu po 30-50 minut DZIENNIE przez 13 lat może dać w kośc uwierzcie mi. Do tego dochodziła konieczność koordynowania przeze mnie dziesięciu tematów na raz, pilnowania co, gdzie i kiedy poszło do obróbki,  co wymagało codziennego niemal wysyłania do autorów i obróbkowiczów SMSów lub wielu wiadomości na GG. Powoli zaczęło mi/nam zaglądac w oczy widmo… braku rąk do pracy, obróbkowicze byli i wciąż są zasypywani tekstami do obróbki, a ja musiałem kolejne teksty dodawać na główną i do odpowiednich działow itd. – żmudna codzienna dłubanina, która powoli zaczynała mnie przerastać, nie z powodu tego, że przestawało mi się chcieć, lecz dlatego, że rzeczywistość i zwyczajne życie coraz bardziej „doganiało” i zwyczajnie zaczynało mi brakować czasu na codzienne obowiązki przy – hobbystycznym jakby nie patrzeć – KMFie. Zarówno ja jak i obróbkowicze woleliby poza tym skupić się na pisaniu na stronę, a nie na siedzeniu w HTMLu, więc nowa strona główna jest po części ratunkiem dla nas, dla naszego czasu. Teraz każdy klubowicz i co bardziej zaufany gościnny recenzent (i oczywiście stali współpracownicy) będą mogli SAMI bez niczyjej pomocy wrzucać swoje teksty na stronę KMF. Nie będzie kolejek, nie będzie czekania na obróbki, a później czekania aż Dux wrzuci nowy tekst na stronę. Będzie wszystkim łatwiej, do nowej strony się powoli wszyscy przyzwyczaimy (uwierzcie mi, że dla mnie to także DUUŻA i trudna zmiana), jest ona nie tylko zmianą wyglądu i interfejsu na lepsze, jest też ratunkiem i szansą na to, że KMF stanie się w pewien sposób samograjem, bezobsługową maszyną, która zacznie żyć własnym życiem i tętnić nim. Wszystkie wasze uwagi będziemy skrupulatnie notować, wszelkie poprawki możliwe do wprowadzenia będziemy wprowadzać, ale na pewno do starej strony już nie wrócimy, tak jak FSO nie powróci do produkcji Poloneza, który kiedyś przecież też był zajebistym autem. Dziękujemy za to, że byliście z nami przez 13 lat i mamy nadzieję, że nowa strona nie spowoduje, że nas opuścicie, bo niby czemu, przecież to wciąż my, tylko w nowych szatach ;). W imieniu swoim i całego KMF – proszę o zrozumienie, nie zrobiliśmy tego poważnego kroku po to, żeby upodobnić się do „innych portali”, lecz po to, żeby nie obudzić się pewnego dnia z ręką w nocniku, że utknęliśmy z naszą stroną w epoce węgla kamiennego, którego w dodatku nikt z nas nie ma czasu wydobywać…

 • Powiem tak: tej przeprowadzki oczywiście nie dałoby się uniknąć. Sam prowadziłem lub prowadzę 5 stron internetowych, które wszystkie tworzyłem w HTML – i obecnie wszystkie już „przesiadłem” na dynamiczne silniki (Joomla i Blogger). Po prostu nie da się na dłuższą metę rzeźbić serwisu w statycznym HTML – przy możliwościach jakie dają CMSy jest to strata mnóstwa czasu (nawet jeśli nie chcieć urozmaicać witryny wodotryskami). Więc jestem ogólnie ZA.

  Ale. Chyba na Waszym miejscu dążyłbym do odtworzenia charakterystycznej szaty witryny – czerni z fioletem; to jednak wyróżniało Wasz serwis. Nie jest to wiele roboty.

  Dwa. Dopracowanie nagłówków: dałbym „Nowości w działach” zamiast „Działy”, może dla analogii „Nowe recenzje”; poza tym znikąd nie wiadomo, że „Fetyszyści” to blog.

  No i powtórzę za Mefistem: jasnoszary na ciemnoszarym – nie, to absolutnie nie powinno mać miejsca.

  Niemniej – bardzo dobrze, trzymam kciuki za doszlifowywanie serwisu.

  • słuszne uwagi. Szlifujemy. 

   Co do stylistycznego nawiązania do starej witryny, to… obecny wygląd wydaje się być bardziej funkcjonalny, szczególnie pod względem prezentowania pojedynczych tekstów. Kwestia przyzwyczajenia. 

 • Jest bardzo dobrze , wreszcie profesjonalny design.

 • No proszę, niezłe zaskoczenie. Już myślałem, że złą zakładę z „Ulubionych” odpaliłem. ;)

  Pierwsze wrażenie:  Whaat? Toć nic tu nie widać…
  Drugie (obecne) wrażenie:  Ha, w sumie jest świetnie!

  Dołączę się tylko do uwagi Bibliomisiek (vel misiek-st) aporpo kolorystyki, oraz dodam swoją własną – wolałbym, żeby najnowsze komentarze pojawiały się na samej górze.

  Pozdrawiam ekipę KMF i gratuluję efektu, „doszlifuje się” i będzie ekstra.

  __
  @Edit

  Ah i jeszcze jedno. Przydałaby się jakaś forma bezpośredniego zgłaszania znalezionych literówek, coś w stylu „Zgłoś błąd na stronie / w tekście”. Lepiej tak, niż wytykanie w komentarzu takich pierdół.

 •  good job

 • Przemas

   Moglibyście jeszcze dodać faviconkę z tym nowym logo, żeby się z lewej strony adresu w przeglądarce i na zakładce ładnie wyświetlała :)

 • Jackuuu

  Od tylu lat już śledzę stronę… i to nie dla walorów estetycznych ją odwiedzam (mam na myśli oczywiście wzrokową percepcję :) ). Siła przyzwyczajenia do starego wyglądu i brak zmian przez lata dawały jakieś poczucie stabilności w zmieniających się jak kalejdoskop czeluściach internetu. Jak ktoś odwiedza stale ileś portali i co trochę napotyka zmiany, to z czasem może się zirytować, bo znów trzeba się przystosowywać, uczyć, więc rozumiem irytację niektórych osób. Jednak ważniejsze zdaje się ułatwienie zarządzania/modyfikowania zawartości strony. Jeśli tylko twórcom to ułatwia pracę, to tylko przyklasnąć!

 • Jeszcze jedna refleksja mnie naszła z rana. Znając percepcję strony www, a konkretnie kolejność czytania (góra-lewo, góra-prawo, dół-lewo, dół-prawo) – chyba wykorzystałbym wysoko położone pole zajęte obecnie przez „Z archiwum KMF” na coś o bardziej bieżącym charakterze: blog, ocenarium albo forum. Miejsce „Z archiwum” mogłoby być niżej w tej samej kalumni, a wiele przy tym nie straci, bo byłoby na poziomie „nowości w działach” – a ta wysokość jeszcze się łapie na pułap 768px, czyli jest widoczna bez przewijania.

  • najważniejsze jest usability, więc tego typu sugestie są bardzo cenne. I tutaj na pewno będziemy z każdym dniem usprawniali stronę. 
   Pozycja Z Archiwum KMF jest taka a nie inna z prostego powodu – nie chcieliśmy, aby w odmętach dość bogatej bazy KMF zginęły fajne teksty z ostatnich 13 lat. Żeby to, co tu robimy, nie miało statusu tymczasowości. Ale jak mówię – na bieżąco będziemy czyścili, odświeżali, testowali różne rozwiązania. Już w ten weekend nawet :)

   •  Tak też i ja pomyślałem, że to celowe wyeksponowanie, dlatego to tylko dość luźna refleksja a nie zarzut – absolutnie.

 • Klinkier

  Wow, niezłe zaskoczenie! Po odpaleniu strony myślałem, że ktoś wykupił Waszą domenę i postawił nowy serwis ;)
  Zmiany jak najbardziej na plus, bo ilekroć wchodziłem na poprzednią wersję strony to zachodziłem w głowę, kiedy wreszcie odświeżycie layout na bardziej przyjazny dla użytkownika.
  Trzymam kciuki za nowy wygląd i życzę dalszych sukcesów!

 • Posesjusz

  Pare dni temu pierwszy raz od 2 lat znów wszedłem na Wasza stronę. Pomyślałem – o rany jeszcze ten sam design, stary, ciekawe dlaczego się tego trzymają … może mało ludzi juz ich odwiedza, ale z drugiej strony tyle nowych filmów opisanych, moze stawiają na ten stary design ze względu na wygodę użytkowania, bez wodotrysków, prosto, technicznie. Wchodzę kolejnego dnia na Waszą stronę i tez myśl – co nie ten adres ? Sprzedali domene ? Ale widzę napis „oceanarium” i już wiem – zmieniliście stronkę, jak na moje zawołanie, dobre ! :) Na pierwszy rzut oka zrobione zgrabnie i z gustem. Cenię Was również za ten brak reklam !

 • Kowalczyk Agata655

   Dużo zmian, trzeba się przyzwyczaić :)
  ja mam uwagę do działu „recenzje”- na starej stronie bardzo lubiłam te literki na gorze, które pozwalały przeskoczyć w odpowiednie miejsce. teraz jak szukam filmów np. na p, to nie wiem na którą stronę mam wejść. na plus, że filmy polskie są razem z pozostałymi

 • Rafal Szymala

  Wow, jestem tu 1 raz w tym roku i szok. Narazie na gorąco nie chcę oceniać, ale uderza mnie jedna rzecz – wchodzę w recenzje, chciałem zobaczyć te najnowsze a tu brak takiej opcji jak: pokaż najnowsze czy pokaż wg dat, tylko alfabetycznie. Wiem, na głównej stronie są najnowsze, ale jest ich tylko parę, myślałem że pod ostatnią będzie button pokaż więcej, ale też nic z tego. To spory minus! Przede wszystkim komfort i prędkość pozyskiwania informacji! Przy tak dużej bazie, która będzie się rozrastać w każdym dziale przydałyby się tego typu ułatwienia dla userów. Proszę o odpowiedź.

  • Odpowiedź jest jedna: w recenzjach już jest pokazanych 20 ostatnich tekstów :) Dzięki za uwagę. 

 • Golrm14

   Jest lepiej!


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Wstyd

Następny tekst

John CarterTagi: ,

OSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE