Ranking

NAJCIEKAWSZE DRZEWA W POPKULTURZE

Autor: Ola Okońska
opublikowano

Fantastyka lubi wykorzystywać z pozoru zwyczajne przedmioty i nadawać im nowe cechy albo znaczenie, tworząc przy tym coś niesamowitego. Ma to miejsce także w przypadku drzew – czasem coś symbolizują, innym razem nadaje się im ludzkie cechy, a przy jeszcze innej okazji powstaje rasa kosmitów, bardzo przypominająca drzewa. Przed wami subiektywny wybór najciekawszych drzew w popkulturze.

arbol_3

1. Drzewo (Labirynt fauna)

Uratowanie konającej rośliny przed żarłoczną ropuchą i wydobycie z ropuszego żołądka złotego klucza jest pierwszą z trzech prób, jakie młodziutka Ofelia musi przejść, by udowodnić, że jest poszukiwaną przez fauna księżniczką. Zadanie wypełnia śpiewająco, niestety w domu zamiast pochwał dostaje burę za zniszczenie sukienki. Drzewo to jeden z symboli świata baśni, do którego Ofelia ucieka przez smutną rzeczywistością powojennej Hiszpanii.

Ellcrys_Arborlon

2. Ellcrys (Kroniki Shannary)

Piękne drzewo o szkarłatnych liściach, które przez wiele lat stanowiło dla demonów barierę nie do pokonania, niestety zaczęło obumierać. Próba uratowania Ellcrys jest siłą napędową serialu – drużyna złożona z elfki, półelfa i ludzkiej dziewczyny musi stawić czoła wielu przeciwnościom losu, aby ocalić jedyne nasiono i postawić barierę na nowo.

1db854aac54c8b6688a60dbe82faa1b6

3. Wierzba Bijąca (cykl o Harrym Potterze)

Wierzba Bijąca to drzewo z charakterkiem i jeden z wielu przykładów na to, jak niesamowicie „bezpieczny” jest Hogwart. Jej jedynym zadaniem jest pilnowanie przejścia do Wrzeszczącej Chaty, w której Remus Lupin zamienia się w wilkołaka podczas pełni księżyca. Nie waha się zatem zatłuc wszystkiego, co znalazło się w zasięgu jej gałęzi, bez względu na to, czy mowa o uczniu, czy latającym samochodzie. Zdaje się nie mieć własnej świadomości, a jej działania są reakcją na ruch.

WizardOfOz_167Pyxurz

4. Gadająca jabłoń (Czarnoksiężnik z krainy Oz)

Element humorystyczny, który pokazuje, jak bardzo Oz różni się od Kansas. Głodna Dorotka próbuje zerwać owoc z przydrożnej jabłoni i dostaje od niej po łapach. Dopiero Strach na Wróble tłumaczy jej, że drzewko najpierw należy rozzłościć, a potem pozbierać jabłuszka, którymi ją obrzuci.

maxresdefault

5. Babcia Wierzba (Pocahontas)

Nie ma lepszego doradcy od kilkusetletniej duszy zaklętej w pniu drzewa. W sumie Babcia Wierzba przypomina trochę sympatyczną starowinkę, która w młodości była hipiską. Nie dość, że podzieli się ludzką mądrością, którą gromadziła przez wieki, to jeszcze nauczy, jak słuchać wiatru i inne takie.

4208775-groot

6. Groot (Strażnicy Galaktyki)

Groot to kosmita z wyglądu podobny do drzewa, który podbił serca widzów na całym świecie, choć zna tylko pięć słów. W ogniu walki potrafi być przerażający, ale tak naprawdę ma niezwykle miękkie serce: małej dziewczynce na szybko wyhoduje kwiatuszka, a by uratować przyjaciół, nie zawaha się poświęcić życia. No i jest wyśmienitym tancerzem!

A jakie są wasze typy?

korekta: Kornelia Farynowska

Ostatnio dodane