publicystyka filmowa

Mistrzowskie -The Works-

Autor: Rafał Oświeciński
opublikowano

Internet to skarbnica wiedzy wszelakiej ale i największe śmietnisko, którego rozrost nie jest w żaden sposób kontrolowany.

I chciałbym Wam pokazać diament – pośród tysięcy filmów wrzucanych codziennie na YouTube, Vimeo i inne portale agregujące filmowe treści, dziełka wrzucane przez niejakiego Joela Waldena, montażystę-amatora z Kanady, są ze wszech miar genialne.

Walden składa hołd najważniejszym, najlepszym twórcom – oczywiście najważniejszym i najlepszym według niego, ale brak tu miejsca na kontrowersje i skandale, bowiem ukłony są kierowane do twórców jeśli nie wybitnych, to znakomitych, wyjątkowych. Seria „The Works” pokazuje charakterystyczne sceny, ujęcia, aranżacyjne pomysły, najważniejsze cytaty z filmów konkretnych reżyserów. Muzyka i obraz zmontowane są po mistrzowsku, co powoduje, że te kilkuminutowe podsumowania wyciskają wszystko to, co stanowi o geniuszu tych twórców.

Na niektóre filmy mogliście się już wcześniej natknąć (kilka było na wykopie, na naszym forum i fejsie też przez chwilę były obecne), ale w gruncie rzeczy nie są one aż tak popularne (kilkadziesiąt tysięcy odsłon, phi, byle gówno ma niestety więcej), a zasługują na uznanie, a ich twórca na subskrypcję.

Popatrzmy co mamy.

Stanley Kubrick – jeden z najwybitniejszych nieżyjących reżyserów.

Paul Thomas Anderson – jeden z najwybitniejszych żyjących reżyserów.

Edgar Wright – jeden z najpopularniejszych reżyserów.

 

Joel & Ethan Coen – jedni z najlepszych żydowskich twórców.

Martin Scorsese – MARTIN SCORSESE.

Terrence Malick – najlepszy pośród tych, którzy mają na koncie najwyżej 5 filmów.

Quentin Tarantino – najbardziej okultowiony spośród współczesnych twórców.

Darren Aronofsky – jeden z najbardziej odważnych? 

Sam Mendes – jeden z najciekawszych współczesnych reżyserów.

Nicholas Winding Refn – jedno z najnowszych odkryć kina światowego.

 

Z innej bajki. Joel Walden bawi się montażem w sposób wyśmienity. W poniższym trailerze połączył styl i klimat obecny w zwiastunie "Prometeusza" ze zdjęciami z "Aliena". Efekt jest masakrujący. 

A tu lekka zgrywa i ponownie dowód na to, że dzięki montażowi można dokonywać cudów np. dla jednego z najgorzej ocenianych filmów da się stworzyć intrygujący trailer. 

A już wkrótce hołd złożony ku czci "Breaking Bad", czyli jednemu z najlepszych obecnie nadawanych seriali telewizyjnych. Poniżej teaser. 

 

Te i inne filmy Joela Waldena są obecne na kanale YouTube oraz Vimeo.

Ostatnio dodane