Mistrzowskie -The Works- | FILM.ORG.PL

Mistrzowskie -The Works-
Rafał Oświeciński
14.06.2012


Internet to skarbnica wiedzy wszelakiej ale i największe śmietnisko, którego rozrost nie jest w żaden sposób kontrolowany.

I chciałbym Wam pokazać diament – pośród tysięcy filmów wrzucanych codziennie na YouTube, Vimeo i inne portale agregujące filmowe treści, dziełka wrzucane przez niejakiego Joela Waldena, montażystę-amatora z Kanady, są ze wszech miar genialne.

Walden składa hołd najważniejszym, najlepszym twórcom – oczywiście najważniejszym i najlepszym według niego, ale brak tu miejsca na kontrowersje i skandale, bowiem ukłony są kierowane do twórców jeśli nie wybitnych, to znakomitych, wyjątkowych. Seria „The Works” pokazuje charakterystyczne sceny, ujęcia, aranżacyjne pomysły, najważniejsze cytaty z filmów konkretnych reżyserów. Muzyka i obraz zmontowane są po mistrzowsku, co powoduje, że te kilkuminutowe podsumowania wyciskają wszystko to, co stanowi o geniuszu tych twórców.

Na niektóre filmy mogliście się już wcześniej natknąć (kilka było na wykopie, na naszym forum i fejsie też przez chwilę były obecne), ale w gruncie rzeczy nie są one aż tak popularne (kilkadziesiąt tysięcy odsłon, phi, byle gówno ma niestety więcej), a zasługują na uznanie, a ich twórca na subskrypcję.

Popatrzmy co mamy.

Stanley Kubrick – jeden z najwybitniejszych nieżyjących reżyserów.

Paul Thomas Anderson – jeden z najwybitniejszych żyjących reżyserów.

Edgar Wright – jeden z najpopularniejszych reżyserów.

 

Joel & Ethan Coen – jedni z najlepszych żydowskich twórców.

Martin Scorsese – MARTIN SCORSESE.

Terrence Malick – najlepszy pośród tych, którzy mają na koncie najwyżej 5 filmów.

Quentin Tarantino – najbardziej okultowiony spośród współczesnych twórców.

Darren Aronofsky – jeden z najbardziej odważnych? 

Sam Mendes – jeden z najciekawszych współczesnych reżyserów.

Nicholas Winding Refn – jedno z najnowszych odkryć kina światowego.

 

Z innej bajki. Joel Walden bawi się montażem w sposób wyśmienity. W poniższym trailerze połączył styl i klimat obecny w zwiastunie "Prometeusza" ze zdjęciami z "Aliena". Efekt jest masakrujący. 

A tu lekka zgrywa i ponownie dowód na to, że dzięki montażowi można dokonywać cudów np. dla jednego z najgorzej ocenianych filmów da się stworzyć intrygujący trailer. 

A już wkrótce hołd złożony ku czci "Breaking Bad", czyli jednemu z najlepszych obecnie nadawanych seriali telewizyjnych. Poniżej teaser. 

 

Te i inne filmy Joela Waldena są obecne na kanale YouTube oraz Vimeo.

Rafał Oświeciński

Rafał Oświeciński

Celuloidowy fetyszysta.
Kino istnieje nie tylko dla rozrywki. Powinno budzić emocje. Powinno szokować ibulwersować. Powinno bez skrupułów zmuszać mózg i serce do wytężonej pracy. Dlatego wolę nieudane eksperymenty od udanych średniaków tworzonych od linijki.
Rafał Oświeciński


  • majczos

    Wspaniała uczta dla oka!

  • „Ze wszech miar genialne” to jednak trochę przesada, ale widać włożony ogrom pracy. Na youtube jest też inny kinomaniak robiący kompilacje „the films of”, np. Davida Finchera: http://www.youtube.com/watch?v=l4ACtU2S3Lw. Resztę można znaleźć na jego kanale.

    Z kolei Leandro Copperfield, który kiedyś zmontował sceny z filmów braci Coen i ich echa w dziełach Tarantino, zrobił drugą składankę – Kubrick vs Scorsese

    . Szkoda, że nie kontynuuje tej zabawy, bo chętnie zobaczyłbym m.in. oczywiste porównanie De Palmy z Hitchcockiem.

    Tak czy inaczej, podziwiam zapaleńców.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

OCENARIUM #5/12

Następny tekst

Snow White and the HuntsmanOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE