Mission: Vivaldi | FILM.ORG.PL

Mission: Vivaldi

Artykuły o filmach, publicystyka filmowa / 12/12/2011
Rafał Donica
12.12.2011


Blog to fajna rzecz. Pozwala szybko i skutecznie dzielić się z czytelnikami przemyśleniami na temat trailerów i newsów ze świata filmu. Masz coś ciekawego do przekazania/pokazania, wstukujesz kilka słów i tysiące osób w ciągu kilku minut dowiaduje się co ci w filmowej duszy gra. Strona Klubu Miłośników Filmu rządzi się swoimi prawami. Na jej łamach nigdy nie mogłem pokazać światu poniższego filmiku, bo nie pasował do żadnego działu. A na blogu mogę. Za ?Mission: Vivaldi? stoję ja, jako pomysłodawca (i jakby nie patrzeć odkrywca ? o czym szerzej na końcu wpisu) oraz były członek KMF ? Adi (jako montażysta, który skleił do kupy obraz i muzykę). Ważne ? zanim obejrzycie poniższą montażówkę, proponuję abyście zapoznali się z krótką genezą jej powstania. Możecie też najpierw obejrzeć, a później przeczytać. I jeszcze raz obejrzeć.


Bo to było tak, czyli krótka geneza ?Mission: Vivaldi?.
Pewnego dnia szukałem w ?Mission: Impossible II? jakiejś sceny, z której chciałem zrobić zrzutkę do artykułu na stronę FILM.ORG.PL (tak, wpis zawiera lokowanie produktu ;). W tle leciał sobie akurat soundtrack z film ?Oldboy? –
?Zima? z ?Czterech pór roku? Vivaldiego. W ?M:I II? rozkręcała się właśnie na dobre akcja na motorze – zbrojne starcie Cruise?a z bandziorami z białego samochodu. Przecierałem oczy (i uszy) ze zdumienia, gdy zobaczyłem, że takty klasycznego utworu niemal idealnie komponują się z tym, co dzieje się na ekranie. Z obrazem zgadzało się wszystko: zmiany tempa muzyki, intensywność, dramaturgia. Po kilkunastu powtórzeniach i ustawieniu utworu i sceny w pełnej synchronizacji, spisałem liczniki, podesłałem wszystkie parametry Adiemu i poprosiłem go, by na stole montażowym skleił do kupy muzykę z obrazem. Jednocześnie zastrzegłem, by Adi niczego nie ?podmontowywał?, niczego nie przycinał, nie dopasowywał; miało być po bożemu, czyli strzelanina + muzyka Vivaldiego odpalona w odpowiedniej chwili. Tak więc to, co obejrzeliście/obejrzycie, nie jest żadną manipulacją ani oszustwem. ?Mission: Vivaldi? to po prostu jeden wielki zbieg okoliczności, odkryty zupełnie przypadkowo. Adi podkreślił jedynie kilka dźwięków (strzały, eksplozje) by efekt był bardziej efektowny.

Tak sobie myślę, że może kiedyś John Woo oświadczy w jakimś wywiadzie, że początkowo faktycznie zilustrował ?Mission: Impossible II? muzyką klasyczną, ale stwierdził, że to się nie sprzeda i ostatecznie wyrzucił Vivaldiego, zastępując go Hansem Zimmerem. Kto wie…

Rafał Donica

Rafał Donica

Rocznik 77, od chwili obejrzenia „Łowcy androidów” pasjonat kina (uwielbia „Akirę”, „Drive” i niedocenioną „Nienawistną ósemkę”). Miłośnik Szekspira, Lema i literatury rosyjskiej (Bułhakow, Tołstoj i Dostojewski ponad wszystko). Ukończył studia w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie na kierunku realizacji filmowo-telewizyjnej. Od seansu „Frankensteina” Jamesa Whale'a – niepoprawny wielbiciel postaci monstrum. Założyciel i w latach 1999 – 2012 redaktor naczelny portalu FILM.ORG.PL. Wieloletni współpracownik miesięczników CINEMA oraz FILM, publikował w Newsweek Polska, CKM i kwartalniku LŚNIENIE.
Prowadzi blog tematyczny poświęcony klasycznym monster-movies: cinemafrankenstein.blogspot.com
Rafał Donica


  • Gigacz

    Ja wam mówię że montowano film pod ten utwór. Tak jak "Gwiezdne wojny" pod muzykę Czajkowskiego.

  • K_Pudd

    Wydaje mi się że takich zbiegów okoliczności można by znaleźć sporo, tylko trzeba byłoby oglądać filmy z zewnętrzną muzyką. Swoją drogą, kiedyś w jednym ze sklepów RTV obserwowaliśmy ze znajomymi jak zgrywa się puszczone w sklepie radio z włączonym, ale wyciszonym telewizorem, na którym leciała kreskówką Silver Surfer. W pewnym momencie jedna z postaci zrobiła szybki ruch głową, spojrzała się w stronę widzów i "wypowiedziała" jedna słowo – "REKLAMA". Padliśmy ze śmiechu:)


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

300

Następny tekst

Stara-młoda Charlize TheronOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE