Biografie ludzi filmu

GAL GADOT. Wojowniczka z Izraela

Autor: Filip Pęziński
opublikowano

T  jak tenis

Jej mama uczyła wychowania fizycznego i zaraziła córkę pasją do sportu. Jak wspomina aktorka:

Nauczyła mnie pływać, kiedy miałam cztery lata. Dzięki niej byłam aktywna fizycznie całe życie. Nie było czasu na telewizję. Mówiła mi, żebym wzięła piłkę i poszła grać z sąsiadami.

Ze względu na swój wzrost (178 cm), jak twierdzi, Gal dostała się do drużyny koszykarskiej w swojej szkole średniej, ale bardzo lubiła też siatkówkę i tenisa. Sama przyznaje, że wszystko to zawdzięcza mamie. Przy okazji – zajrzyjcie na konto instagramowe Irit Gadot, znajdziecie tam wiele zdjęć córki, a nawet screeny wyników box-office’owych Wonder Woman.

U jak USA

Gal przez kilka ostatnich lat żyła między Tel Awiwem a Kalifornią, ale w końcu w zeszłym roku na stałe przeprowadziła się z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Chociaż oczywiście „na stałe”, w przypadku aktorki grającej w tak wielkich produkcjach i promujących je po całym świecie, jest mocno umowne.

Podczas ostatniej wizyty u Jimmy’ego Fallona Gal opisywała swój nowy dom w następujący sposób:

Macie w Ameryce cudowne święta, ale to dosyć szalone, prawda? Bo wszystko kręci się wokół konsumpcji. Boże Narodzenie – wszyscy kupują prezenty, Halloween – wszyscy kupują mnóstwo słodyczy i uważacie, że to okej tłumaczyć dzieciom, żeby pukali do obcych ludzi i prosili o słodycze… A moja córka zeszłego roku wykrzyczała, że to najlepsze święto na świecie.

W jak Wonder Woman

O ile udział w serii Szybcy i wściekli był momentem, kiedy Gadot stała się aktorką względnie rozpoznawalną, o tyle angaż do roli Wonder Woman zapisze się w historii jej kariery jako czas narodzin prawdziwej gwiazdy kina.

Postać w jej interpretacji zadebiutowała w kilkukrotnie wymienianym tutaj już Batman v Superman: Świt sprawiedliwościale prawdziwym objawieniem i niezwykłym zaskoczeniem okazał się solowy film o jej bohaterce. Wonder Woman skradła serca widzów i krytyków, podbiła światowe kina, a w popularnym serwisie Rotten Tomatoes okazała się najlepiej ocenianym filmem superbohaterskim w historii. Aż nie chce się uwierzyć, jak mocno krytykowany był ten angaż w momencie ogłoszenia.

Wonder Woman powróci w Lidze Sprawiedliwości i drugiej części Wonder Woman. 

Y jak Yaron Versano

Mężem aktorki jest Yaron Versano, wpływowy izraelski deweloper. Para poznała się podczas – jak mówi sama Gadot – bardzo dziwnej imprezy na pustyni organizowanej przez ich wspólnych znajomych. Impreza skupiała się na jodze, czakrach i zdrowej żywności. Był to rok 2006, a Gal i Yaron pobrali się już dwa lata później, chociaż starszy o dziesięć lat mężczyzna już na drugiej randce zapowiedział partnerce, że nie ma zamiaru długo czekać z oświadczynami. Yaron jest oczywiście ojcem dwóch córek Gadot i rzekomo największym fanem Wonder Woman, który ma szczęście być mężem kultowej superbohaterki.

Z jak zwycięstwo

Córka, siostra, żona, matka, żołnierz, modelka i aktorka – prawdziwa Wonder Woman. Gal Gadot odbyła długą, krętą, ale i jednocześnie szybką drogę od momentu, kiedy chciała odpuścić starania o jakiekolwiek nowe role, do dzisiaj, kiedy zachwyca się nią cały świat. Udowodniła, że superbohater nie musi być mężczyzną.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że postawi przed sobą kolejne wyzwania i długo nie pozwoli nam o sobie zapomnieć.

Chciałam pokazać, że kobiety są silne i nie potrzebują ratunku ze strony męskiego bohatera, ale mogą poradzić sobie same, używając swojej inteligencji i siły.

korekta: Kornelia Farynowska

Ostatnio dodane