Są takie filmy, na które czeka się przebierając w miejscunogami. Nie dlatego, że fabuła brzmi intrygująco, a za całokształt odpowiadasprawdzony twórca. Samo wystąpienie jakiegoś aktora w moim przypadku nigdy niebyło wystarczającym wabikiem, bo aktorzy jak to aktorzy – nie zawsze wiadomoczego się po nich spodziewać, tym bardziej jeśli i reżyser, i opowieść, wktórej biorą udział, nie podniecają wystarczająco mocno.

Ale jest wyjątek. Nazwisko ma Schwarzenegger. Pojawiło się właśnie pierwsze zdjęcie z filmu, w którym gra główną rolę.
Arnie nie jest dobrym aktorem – to jasne. Drewniania mimika,niezdarne ruchy, mocno wyczuwalny twardy, austriacki akcent nie potrafiąprzykryć niewątpliwej charyzmy, która działa na ekranie niczym magnes. W tymjest wyjątkowy i zaprawdę powiadam Wam – to żywy klasyk aktorski, na którego,nawet po jego odejściu, będziemy spoglądać z rozrzewnieniem wiedząc jednocześnie,że żadne inne mięśniaki nie są w stanie zagrozić pozycji, jaką wywalczył. Aniprzymierzani do podobnych ról Vin Diesel, ani Dwayne Johnson, ani nowy Conan,ani marvelowscy superbohaterowie z kratą na brzuchu, ani wielu innychekranowych twardzieli prezentujących biceps nie wpłynęło tak na wyobraźnię, jakArnie. Blisko był Gerard Butler, który niesamowicie przypakował wcielając się wrolę Leonidasa w pełnym testosteronu ?300?, ale to był pojedynczy strzał.

Arnie, po zejściu z fotela gubernatora, na którym zasiadałprzez ostatnich 8 lat, powraca na swój tron i pokaże nowym napakowanymgwiazdkom, gdzie jest ich miejsce. Przyszły rok to ?Expendables 2?, czylijeszcze większy rozpierdol  z jeszczewiększą ilością ikon kina akcji lat 80.(tym razem z Norrisem, JCVD i Travoltą).A 2013 to główna rola w ?The last stand?.

Diesel i Johnson. Przesuńcie się, Panowie.
Pierwsze foto z planu nie mówi zbyt wiele. Na nim Arnie wroli szeryfa, obok laseczka ze spluwą, Knoxville i kultowy drugoplanowiec Luiz Guzman. Schwarzenegger będzie walczył na jankeskiej prowincji z kartelem narkotykowym.Mniejsza o fabułę, przecież wiadomo, o co biega. Podobno Arnie zdaje sobiesprawę z zaawansowanego wieku (w tym roku skończył 64 lata!), więc na pewno niebędzie prężył zwiotczałych już mięśni (w przeciwieństwie do Sylwka, któryimponuje tężyzną). Oby. Bo jeśli spróbuje mierzyć się ze swoim emploi znanym z ?Commando?czy ?Predatora? będzie śmieszniej niż ciekawie. A jak dyskutować z własnymwizerunkiem doskonale pokazał Sylwek w świetnym, poruszającym ?Rocky Balboa?.

?The last stand? reżyseruje  Jee-Woon Kim, dla którego to debiut naamerykańskiej ziemi. Facet odpowiada za niezły horror ?I saw the devil? orazpastiszowy western ?Dobry, zły i zakręcony?. O ile do dorobku trudno miećzastrzeżenia (bo go praktycznie nie znam, a składa się z 8 tytułów), to dotychczasowe doświadczeniaAzjatów w debiutowaniu w USA są raczej mizerne, niewidoczne (pomijając AngaLee). Więc trudno w tym przypadku wyrokować, co i jak może Kim zrobić.

Za scenariusz odpowiadają: Jeffrey Nachmanoff, któryodpowiada za stworzenie skryptów do niezłego ?Traitora? z Donem Cheadle i do ?Pojutrze?Emmericha, oraz George Nolfi, trochę bardziej doświadczony, bo jest autorem ?Ocean?s12?, ?The Adjustement Bureau? (w tym reżyseria) i ?Ultimatum Bourne?a?.
Obok Arniegowystąpią Johnny Knoxville (szef ekipy ?Jackassa?), Peter Stormare, Harry DeanStanton i Forest Whitaker.

Co z tego będzie? Nie mam bladego pojęcia. Z jednej strony nic nie sugeruje nadzwyczaj dobrego filmu, z drugiej strony jednak, Arnie chyba chce wrócić w glorii i chwale, więc być może „The last stand” jest taką szansą?

Arnie tweetuje: Just wrapping up a big day on The Last Stand with Zach Gilford and our great director, Jee-Woon Kim.